Հայաստանի եւ Հորդանանի ԱԳՆ ղեկավարները քննարկել են երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերով համագործակցության հեռանկարները:
Ողջունելով գործընկերոջ առաջին պաշտոնական այցը՝ Զոհրաբ Մնացականյանը նկատեց, որ այդպիսով նոր ազդակ կհաղորդվի դարավոր բարեկամությանն ու նոր սկիզբ կդրվի ամուր երկխոսության համար: Նախարարը հիշեցրեց, որ հայ-հորդանանյան հարաբերությունները բնութագրվում են մշակութային փոխանակմամբ, եւ Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայերը ապաստան են գտել Հորդանանում: «Խորապես երախտապարտ ենք Հորդանանի ժողովրդին եւ նրա առաջնորդներին պատմության ծանր օրերին աջակցության համար: Եվ ուրախ ենք, որ փրկված հայերի նախնիները ներդրում են ունեցել Հորդանանի զարգացման գործում»,- հայտարարեց ԱԳՆ ղեկավարը: Նրա գնահատմամբ՝ կան հարաբերությունների զարգացման էական հեռանկարներ, առաջին հերթին, տուրիզմի եւ առեւտրի ոլորտներում, այդ թվում ԵՏՄ ձեւաչափով: Այլ ուղղություններ կարող են դառնալ IT ոլորտն ու դեղագործությունը, շարունակվում է ուսանողների փոխանակման ծրագիրը:
Կողմերը քննարկել են Մերձավոր Արեւելքում գործընթացները, որտեղ, ինչպես նկատեց նախարարը, «հայ համայնքը տեղի ժողովրդի հետ հակազդում է արտասահմանյան միջամտությանը»: ԱԳՆ ղեկավարը գործընկերոջը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ իրավիճակը:
Իր հերթին, Հորդանանի ԱԳՆ ղեկավար Այման Ալ Սաֆադին նկատեց, որ ճշմարտությունն այն է, որ առեւտրատնտեսական հարաբերությունները դեռեւս շատ համեստ են: «Մենք երջանիկ կլինենք մեզ մոտ շատ հայերի տեսնել: Համագործակցության ճանապարհը բաց է»,- նշեց նա: Խոսելով տարածաշրջանում իրավիճակի մասին՝ նա նշեց, որ Հորդանանն ընդունել է Սիրիայից բազմաթիվ փախստականների եւ փորձում է աջակցություն ցուցաբերել: «Հուսով ենք՝ ճգնաժամը կկարգավորվի»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ Հորդանանը հավատում է որպես հակամարտությունների կարգավորման միջոց երկխոսությանը:

Главы МИД Армении и Иордании обсудили перспективы сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах.
Приветствовав первый официальный визит коллеги, Зограб Мнацаканян отметил, что он придаст новый импульс вековой дружбе и положит начало более крепкому диалогу. Министр подчеркнул вековые отношения и дружбы армянского и арабского народов, напомнив, что армяно-иорданские отношения характеризуются культурным обменом, а спасшиеся от Геноцида тысячи армян нашли убежище в Иордане. «Глубоко признательны народу Иордании и его лидерам за поддержку в тяжелейшие дни истории. И рад, что потомки спасшихся армян внесли вклад в развитие Иордана», - заявил глава МИД. По его оценке, есть существенные перспективы развития отношений, в первую очередь, в плане туризма и торговли, в том числе в формате ЕАЭС, учитывая членство Армении и организации. Другими направлениями сотрудничества могут стать сфера ИТ и фармацевтика, продолжится программа обмена студентами.
Стороны обсудили процессы на Ближнем Востоке, где, заметил министр, «армянские общины вместе с местными народами противостоят зарубежной интервенции». Глава МИД представил коллеге ситуацию вокруг урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
В свою очередь, глава МИД Иордании Айман Аль Сафади заметил, что «правда в том, что торгово-экономические отношения пока довольно скромные». Туризм краеугольный камень в развитии отношений . «Мы  были бы счастливы видеть у нас  больше армян», - констатировал глава МИД Иордана. По его словам, армяне являются важной частью культурного многообразия страны. «Дорога к сотрудничеству открыта», - констатировал министр. Говоря о ситуации в регионе, он отметил, что Иордан принял многочисленных беженцев из Сирии и пытается оказать им помощь и содействие. «Наемся, что кризис будет урегулирован», - отметил глава МИД, подчеркнув, что Иордан верит в диалог как способ решения конфликтов.