Բախվելով կլիմատիկ ճգնաժամի հետ, որը սպառնում է քաղաքակրթությանը, մարդկությունը պետք է ընտրություն կատարի հույսի եւ անձնատրության միջեւ: Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերիշը, հաղորդում է AFP-ը:
«Մի՞թե մենք իսկապես ցանկանում ենք, որպեսզի մեզ հիշեն որպես սերունդ, որը գլուխը թաղում է ավազի տակ, քանի դեռ մոլորակն այրվում է»,- հայտարարել է նա:
Իր ուղերձում նա հղում է կատարել Համաշխարհային մետեորոլոգիական կազմակերպության տվյալներին, որոնք պնդում են, որ վերջին 5 տարին եղել է պատմության մեջ ամենաշոգը:
«Մեզ նախկինի պես քաղաքական կամք է պակասում՝ սահմանելու ածխածնի գինը, դադարեցնելու հանածո վառելիքի սուբսիդիաները, դադարեցնելու ածխային էլեկտրակայանների շինարարությունը»,- ասել է Գուտերիշը:

Столкнувшись с климатическим кризисом, угрожающим самой цивилизации, человечество должно сделать выбор между надеждой и капитуляцией. Об этом  заявил на открытии пленарной конференции ООН по климату генсек  ООН Антонио Гутерриш, передает AFP.
«Неужели мы действительно хотим, чтобы нас запомнили как поколение, которое спрятало голову в песке, пока планета горела?» - заявил он.
В своем страстном обращении Гутерриш сослался на новые данные Всемирной метеорологической организации (ВМО), подтверждающие, что последние пять лет были самыми жаркими за всю историю наблюдений. Концентрация CO2 в атмосфере также достигла уровней, которых не было в течение трех-пяти миллионов лет.
«Нам по-прежнему не хватает политической воли - установить цену на углерод, прекратить субсидии на ископаемое топливо, прекратить строительство угольных электростанций», - сказал Гутерриш.