Մի ավիաընկերություն արդեն Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի քննարկմանն է ներկայացրել հայտ Ազգային ավիափոխադրող դառնալու իրավունք ստանալու մասին: Այս մասին դեկտեմբերի 3-ին ԱԺ նիստում «Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի ղեկավար Տաթեւիկ Ռեւազյանը:
Նա այնուհետեւ ներկայացրեց քննարկվող օրինագիծը, որով առաջարկվում է նոր եւ Հայաստանում արդեն գործող ավիափոխադրողներին հարկային արտոնություններ տրամադրել տուրիստական նոր ուղղություններ բացելու դեպքում: Խոսքը, մասնավորապես, այսպես կոչված՝ «օդի հարկի» չեղարկման մասին է, որը հետագայում մտել է տոմսի արժեքի մեջ:
Հարկային արտոնությունն ավիաընկերություններին կտրամադրվի 3 տարով:
Ռեւազյանի կարծիքով՝ սա թույլ կտա մեծացնել երկրի ներդրումային գրավչությունը եւ նոր աշխատատեղեր ստեղծել:

YEREVAN. – An airline has already submitted a request for consideration to the Civil Aviation Committee of Armenia for the right to become a national air carrier. Committee chair Tatevik Revazian said this on December 3, during the National Assembly debates on the bill on making amendments to the law on state duty.
She then presented the bill under discussion, which proposes to grant tax breaks to new and already existing airlines operating in Armenia if they open new tourist destinations. The point is, in particular, the cancelation of the "air tax," which was later included in the airline ticket prices in Armenia.
These tax breaks will be given to airlines for 3 years. According to Revazian, this will allow to increase the investment attractiveness of and create new jobs in Armenia.