Հիմնական փաստաթուղթը նախատեսում է, որ ԵՏՄ-ն իրավունք ունի համաձայնագրեր կնքել տարբեր պետությունների եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ իր շահերից ելնելով։ Այս մասին Հայաստանի Ազգային ժողովում, «Եվրասիական տնտեսական միության պայմանագրերով երրորդ երկրների, միջազգային կազմակերպությունների կամ միջազգային ինտեգրացիոն միավորումների հետ համաձայնագրերի» վավերացման մասին օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում, դեկտեմբերի 3-ին ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ գործընթացը արդեն ընթանում է, քանի որ նման համաձայնագրեր ստորագրվել են Սինգապուրի, Վիետնամի եւ Իրանի հետ։
Ինչպես նշեց Քոչարյանը, ներկայացված համաձայնագիրը նախատեսում է ցանկացած միջազգային պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու, դադարեցման, միավորման, սառեցման եւ խզման կարգը։ Փոխնախարարը նշեց, որ մինչ օրս բոլոր պայմանագրերը ստորագրվել են համապատասխան կարգի բացակայության պայմաններում։

Основной документ предполагает, что ЕАЭС имеет право заключать соглашения с различными государствами и международными организациями в своих интересах. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения проекта закона о ратификации «Соглашения с третьими странами, международными организациями или международными интеграционными объединениями по договорам Евразийского экономического союза» заявил 3 декабря заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
При этом, по его словам, этот процесс уже протекает, поскольку такие соглашения подписаны с Сингапуром, Вьетнамом и Ираном.
Как отметил Кочарян, представленное соглашение предусматривает порядок вступления в силу, прекращения, присоединения, замораживания и расторжения любого международного договора. Замминистра отметил, что до сегодняшнего дня все контракты подписывались при отсутствии соответствующего порядка.