Հիմնական փաստաթուղթը նախատեսում է, որ ԵՏՄ-ն իրավունք ունի համաձայնագրեր կնքել տարբեր պետությունների եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ իր շահերից ելնելով։ Այս մասին Հայաստանի Ազգային ժողովում, «Եվրասիական տնտեսական միության պայմանագրերով երրորդ երկրների, միջազգային կազմակերպությունների կամ միջազգային ինտեգրացիոն միավորումների հետ համաձայնագրերի» վավերացման մասին օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում, դեկտեմբերի 3-ին ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ գործընթացը արդեն ընթանում է, քանի որ նման համաձայնագրեր ստորագրվել են Սինգապուրի, Վիետնամի եւ Իրանի հետ։
Ինչպես նշեց Քոչարյանը, ներկայացված համաձայնագիրը նախատեսում է ցանկացած միջազգային պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու, դադարեցման, միավորման, սառեցման եւ խզման կարգը։ Փոխնախարարը նշեց, որ մինչ օրս բոլոր պայմանագրերը ստորագրվել են համապատասխան կարգի բացակայության պայմաններում։

YEREVAN. – The basic document stipulates that the EEU has the right to conclude agreements with various states and international organizations stemming from its interests. Armenia’s Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan said this on December 3, during the National Assembly debates on the draft law on ratification of agreements with third countries, international organizations, or international integration associations under the Eurasian Economic Union (EEU) treaties.
According to him, this process is already underway, as such agreements have already been signed with Singapore, Vietnam and Iran.
Kocharyan noted that the presented agreement provides for the procedure for entry into force, termination, joining, freezing, and breaking of any international treaty. The Deputy Minister noted that till now all the contracts have been signed in the absence of an appropriate procedure.