ԱՄՆ-ն պետք է դադարեցնի Ադրբեջանի համար առեւտրի արտոնյալ ռեժիմը, իր հայտարարության մեջ նշում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA), որն ԱՄՆ առեւտրային ներկայացուցչին է ուղարկվել Արտոնությունների ընդհանուր համակարգի (GSP) մաքսատուրքերը չեղարկող ծրագրի շրջանակում ԱՄՆ արտադրանքի արտահանման համար Բաքվի իրավունքները շարունակելուն վերաբերող հարցով նիստի նախաշեմին:
Նշենք, որ նիստը նախատեսված է 2020 թվականի հունվարի 17-ին:
ANCA-ի նամակում կառավարական հարցերով տնօրեն Թերեզա Երիմյանը 3 կարեւոր պահ է նշել. 1) Թուրքիայի հետ Ադրբեջանի դավադրություն՝ Հայաստանի շրջափակման նպատակով, 2) դատապարտված մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին ապաստանի տրամադրում, 3) Ադրբեջանի ռասիստական քաղաքականություն էթնիկ հայերին վիզայի տրամադրումը մերժելու հարցում:
ԱՄՆ Առեւտրային ներկայացուցչության նիստի մասին պաշտոնական իրազեկումն ընդգծում է Ադրբեջանի կողմից աշխատավորների իրավունքների խախտումները եւ ողջունում է ԱՄՆ հանրության, քաղաքացիների եւ կազմակերպությունների մեկնաբանությունների տրամադրումը նիստի ժամանակ քննարկելու համար:

The U.S. should end preferential trade treatment for Azerbaijan, according to a formal Armenian National Committee of America (ANCA) public statement submitted to the U.S. Trade Representative in anticipation of its January 17, 2020, public hearing to review Baku’s continued eligibility to export products to the United States under the Generalized System of Preferences (GSP) – a program that eliminates trade duties on thousands of products from 119 designated countries.
In the ANCA letter, Government Affairs Director Tereza Yerimyan cited three reservations: 1) Azerbaijan’s collusion with Turkey to blockade Armenia, 2) Azerbaijan’s sanctuary for convicted murderer Ramil Safarov, and; 3) Azerbaijan’s racist policy of denying visas to ethnic Armenians. The official USTR meeting notice highlights Azerbaijan’s violations of worker rights and welcomes U.S. citizens and organizations to submit public comments for consideration during the hearing.