Կարծում եմ, որ մեր ասելիքը ավելի հասկանալի եւ ըմբռնելի է դառնում մեր գործընկերների համար. Վերջին շրջանում այդ թեմայով հնչած հրապարակային հայտարարությունները գալիս են դա հիմնավորելու: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 4-ին, ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք Ռուսաստանում եւ ՀԱՊԿ երկրների կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու հարցում կա դրական տեղաշարժ:
«Ամեն դեպքում, մենք բոլոր հարթակներում պետք է հետեւողականորեն պաշտպանենք մեր ազգային շահերը, ազգային հետաքրքրությունները, առավելեւս մեր ազգային անվտանգությանը վերաբերող համատեքստում: Մենք ընդամենը շարունակում ենք  արձանագրել, որ ՀԱՊԿ-ն անվտանգության այն համակարգն է, որում ընդգրկված է Հայաստանը: Եթե ուշադրություն եք դարձրել  Բիշքեկում ես հարցն առաջադրեցի բոլորովին ուրիշ կոնտեքստում՝ ասելով, որ ես վստահ եմ, որ ՀԱՊԿ-ն ունի բոլոր լծակները մեր տարածաշրջանում մասնավորապես ԼՂ հակամարտության գոտում նոր էսկալացիա թույլ չտալու համար:
Բայց ես ցույց տվեցի, որ խոսքը ոչ միայն Հայաստանի անվտանգության մասին է, այլեւ ՀԱՊԿ երկրների եւ մեծ հաշվով տարածշրջանի մասին:  Իմ համոզմունքն այն է, որ եթե ԼՂ հակամարտության գոտում մենք ունենանք նոր ռազմական էսկալացիա, դա շատ հետաքրքիր  միջավայր կդառնա Սիրիայում իրենց հենարանը կորցնող իսլամական ահաբեկիչների համար, որոնց համար այդ վիճակում գտնվող Ադրբեջանը շատ լավ հենակետ կարող է դառնալ:
Մենք տեղեկություն ունենք, որ ԻՊ-ի կազմում կան Ադրբեջանի բազմաթիվ քաղաքացիներ: Եթե սխալ քաղաքականության արդյունքում նրանց հաջողվի Ադրբեջանում հենակետ ունենալ կամ ընդլայնել հենակետը, Ադրբեջանը աշխարհագրորեն շատ հարմար է իրենց համար գործելու դեպի հյուսիս, դեպի արեւելք, դեպի հարավ եւ արեւմուտք, որտեղ նրանք իրենց պատկերացմամբ կարող են ունենալ նպաստավոր միջավայր: Այդ ուղղություններից առնվազն երկուսում ՀԱՊԿ երկրներ են: Ես ասացի, որ ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ սեփական անվտանգության նկատառումներից ելնելով այս հարցը պետք է մեր գործընկերները լրջորեն դիտարկեն»,-ասաց վարչապետը:
Հարցին, թե ինչպես է գնահատում ԼՂ կարգավորման ներկա փուլը՝ հաշվի առնելով, որ տեսակետներ են հնչում, որ լուրջ տեղաշարժ կա, քանի որ ՌԴ ԱԳ նախարարը մեկնել է Բաքու, իսկ ՀՀ վարչապետը՝ Արցախ, Փաշինյանը պատասխանեց. «Ռուսաստանի ԱԳ նախարարի այցը բաքու վաղուց  պլանավորված էր, օրը հայտնի էր շատ ավելի առաջ, քան ես եւ Արցախի նախագահն ենք որոշել, թե երբ հանդիպենք: Բնականաբար, իմ այցը Արցախ որեւէ կապ չուներ Լավրովի Բաքու այցի հետ»:

I believe Armenia’s message is becoming clearer and more understandable for our colleagues, and the recent public statements on this substantiate this. This is what Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan stated during a question-and-answer session with government officials at the National Assembly today, touching upon the question whether there is progress in the sale of weapons to Azerbaijan by Russia and member states of the Collective Security Treaty Organization.
“In any case, Armenia needs to defend its national interests at all levels, especially in the context that is related to our national security. We simply continue to state the fact that Armenia is a part of the CSTO. If you paid attention, the question I asked in Bishkek was in a totally different context. I said I was certain that the CSTO has all the leverages to disallow further escalation in our region, particularly the zone of the Nagorno-Karabakh conflict.
I believe that if there is new escalation in the zone of the Nagorno-Karabakh conflict, this will be a very interesting environment for the Islamic terrorists losing their base in Syria, and Azerbaijan can become a very good base for them. We have information that there are several citizens of Azerbaijan who are part of the Islamic State. If they succeed in having their base in Azerbaijan, they can act in all directions, and at least two of those directions are CSTO member states,” the Prime Minister said.
When asked how he would assess the current stage of settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, taking into consideration the fact that there are views that there is serious progress since the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation has left for Baku and the Prime Minister of Armenia has left for Artsakh, Pashinyan said the following: “The Russian foreign minister’s visit to Baku was scheduled a long time ago, and the day had been announced before I had set the date for the meeting with the President of Artsakh. So, my visit to Artsakh had nothing to do with Lavrov’s visit to Baku.”