Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք առաջադրելը զուտ իրավական գործընթաց է եւ քաղաքական տարրեր տեսնելու համար պետք է լինեն հանգամանքներ, որ այդ քրեական գործը շինծու է, կեղծ է, ապացույցներ չկան: Այս մասին, այսօր դեկտեմբերի 5-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք առաջադրելուն:
«Բայց եկեք տեսնենք, թե ինչ են ասում հանրապետականներն իրենց գրառումներում: Ասում են, որ Սերգո Կարապետյանը, իրենց նշանակած նախարարը ցուցմունք տվեց Սերժ Սարգսյանի դեմ եւ դուք կտեսնեք… ու քննադատություն իշխանության հասցեին, որ դա քաղաքական հետապնդումէ  եւ այլն: Դա նույնն է, որ Մանե Թանդիլյանն իմ դեմ ցուցմունք տա, ես բողոքեմ Նիկոլից: Տրամաբանությունը ո՞րն է: Եթե նման բան եղել է, ձեր նախարարը գործով ցուցմունք է տվել եւ քրգործը քննվում է:
Ավելին, իրենք երկար ժամանակ պնդում են, որ Սերժ Սարգսյանը պետք է կալանավորվի, չի կալանավորվել: Ինչ վերաբերում է լռեցնելու փորձին, ապա Սերժ Սարգսյանը լուռ է եղել եւ միշտ ասել է, որ ժամանակը կգա, կխոսեմ: Հետեւիաբար, ինչն են լռեցրել»,-ասաց Մարուքյանը:
Դիտարկմանը, որ կարող է Զագրեբում Սերժ Սարգսյանի ելույթն է պատճառը, Մարուքյանն արձագանքեց. «Զագրեբի ելույթը կարող է հենց դիտարկվել այս գործի շրջանակներում: Որ իմացել են, որ քրգործ է քննվում, ակտիվացել են, որ ասեն՝ քրեական հետապնդում է: Մենք հետեւելու ենք քրեական գործին, եթե խնդիր լինի, կիմանանք, կասենք: Հրապարակային դատաքննություն է լինելու»:

Предъявление обвинения Сержу Саргсяну является чисто правовым процессом. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 5 декабря глава партии «Светлая Армения», руководитель ее парламентской фракции Эдмон Марукян, комментируя обвинение, предъявленное третьему президенту Армении Сержу Саргсяну.
«Давайте посмотрим, что говорят республиканцы в своих записях. Говорят, что ими же назначенный министр Серго Карапетян дал показания против Сержа Саргсяна и вы еще увидите… и критика в адрес властей, что это политические преследование и т.д. Это то же самое, если Мане Тандилян даст против меня показания, а я начну жаловаться на Никола. Где тут логика? Если такое было, то ваш министр дал показание в рамках дела, и сейчас рассматривается уголовное дело.
Более того, они долгое время говорят о том, что Саргсяна должны арестовать, но не арестовали. Что касается попытки «закрыть рот», то третий президент молчал и лишь говорил о том, что заговорит, когда настанет время. Следовательно, в связи с чем его заставили замолчать?», - заявил Марукян.
На вопрос, может это быть ответом на выступление Саргсяна в Загребе, депутат ответил: «Это выступление может рассматриваться  в рамках данного дела. Как узнали, что рассматривается дело, активизировались, чтоб сказать «это политическое преследование». Мы будем следить за этим делом, если будут проблемы, узнаем и сообщим. Будет публичный судебный процесс».