Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք առաջադրելը զուտ իրավական գործընթաց է եւ քաղաքական տարրեր տեսնելու համար պետք է լինեն հանգամանքներ, որ այդ քրեական գործը շինծու է, կեղծ է, ապացույցներ չկան: Այս մասին, այսօր դեկտեմբերի 5-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք առաջադրելուն:
«Բայց եկեք տեսնենք, թե ինչ են ասում հանրապետականներն իրենց գրառումներում: Ասում են, որ Սերգո Կարապետյանը, իրենց նշանակած նախարարը ցուցմունք տվեց Սերժ Սարգսյանի դեմ եւ դուք կտեսնեք… ու քննադատություն իշխանության հասցեին, որ դա քաղաքական հետապնդումէ  եւ այլն: Դա նույնն է, որ Մանե Թանդիլյանն իմ դեմ ցուցմունք տա, ես բողոքեմ Նիկոլից: Տրամաբանությունը ո՞րն է: Եթե նման բան եղել է, ձեր նախարարը գործով ցուցմունք է տվել եւ քրգործը քննվում է:
Ավելին, իրենք երկար ժամանակ պնդում են, որ Սերժ Սարգսյանը պետք է կալանավորվի, չի կալանավորվել: Ինչ վերաբերում է լռեցնելու փորձին, ապա Սերժ Սարգսյանը լուռ է եղել եւ միշտ ասել է, որ ժամանակը կգա, կխոսեմ: Հետեւիաբար, ինչն են լռեցրել»,-ասաց Մարուքյանը:
Դիտարկմանը, որ կարող է Զագրեբում Սերժ Սարգսյանի ելույթն է պատճառը, Մարուքյանն արձագանքեց. «Զագրեբի ելույթը կարող է հենց դիտարկվել այս գործի շրջանակներում: Որ իմացել են, որ քրգործ է քննվում, ակտիվացել են, որ ասեն՝ քրեական հետապնդում է: Մենք հետեւելու ենք քրեական գործին, եթե խնդիր լինի, կիմանանք, կասենք: Հրապարակային դատաքննություն է լինելու»:

YEREVAN. – Charging Serzh Sargsyan is a purely legal process, and to see political elements, there must be circumstances that this criminal case is fake, false, and there is no evidence. Edmon Marukyan, head of the opposition Bright Armenia faction at the National Assembly, said this in a conversation with reporters today in parliament, referring to third President Sargsyan’s indictment.
"But let's see what the Republicans say in their posts," Marukyan said. “They say that Sergo Karapetyan, their appointed minister, testified against Serzh Sargsyan, and you will see… and criticism of the government that it is political persecution, and so on. It's the same as [Bright Armenia MP] Mane Tandilyan testifying against me, I complain [about it] to [PM] Nikol [Pashinyan]. What is the logic? If such a thing has happened, your minister has testified in the case, and the criminal case is being investigated.
Moreover, they have long argued that Serzh Sargsyan shall be arrested; he hasn’t been arrested. As for the attempt to silence, Serzh Sargsyan has been silent and has always said that 'time will come, I will speak'. So, what have they kept silent?
“We will monitor the criminal case. If there will be a problem, we will know, we will tell. There will be a public trial.”