Արցախի խնդիրը նախկին իշխանությունների կողմից տոտալ շահարկվում է: Այս մասին, այսօր դեկտեմբերի 5-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Դիտարկմանը, թե այսօր ԼՂ բանակցությունները վտանգավոր փուլ են մտել եւ այդ ֆոնին մեղադրանք է առաջադրվում Սերժ Սարգսյանին, Մարուքյանն արձագանքեց. «Ուղիղ մեկ տարի առաջ ընտրությունների քարոզչության շրջանն էր եւ նախկին իշխանություններն այն ժամանակ էլ ասում էին՝ վայ, Ղարաբաղին վտանգ է սպառնում: Արցախի խնդիրը նախկին իշխանությունների կողմից տոտալ շահարկվում է: Հիմա էլ ասում են՝ բանակցությունները մտել են մի այնպիսի փուլ, որ չգիտեմ ինչ է լինելու: Մենք սա արդեն լսում ենք 30 տարի: Այդ մեղադրանքը, որ իշխանությունները հեսա հողերը հանձնելու են, այդ մեղադրանքը եղել է նաեւ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ նույնպես: Սա անդադար մեղադրանք է»:
Ինչ վերաբերում է նախօրեին Ադրբեջանի ԱԳՆ տարածած հայտարարությանը, Մարուքյանն ասաց. «Նորությո՞ւն է Ադրբեջանի այդ պահանջները: Նորությո՞ն է Բաքվի խիստ տոնը, նորոթյո՞ւն է, որ ասում են՝ Երեւանն էլ ենք գալու  գրավենք: Իբր մինչեւ էդ զիջել էին, ճանաչել էին Արցախի անկախությունը, հիմա սկսեցին չճանաչե՞լ: Սա ուղղակի նախկիններն իրենց ունեցած մեդիա միջոցներով մանիպուլացնում են, որ ասեն՝ ժողովուրդ, հողերը հանձնում են, դրա համար էլ այս քրգործը դրա հետ կապ ունի: Սա տոտալ շահարկում է:
Ես կարծում եմ, որ վտանգ միշտ էլ կա, որովհետեւ մենք կիսապատերազմական վիճակում ենք եւ ամեն րոպե կարող են մեզ վրա հարձակվել: Հետեւաբար, պետք է տնային աշխատանքը լավ կատարել, երկիրը, տնտեսությունը կարգի բերել, բանակը հզորացնել եւ պատրաստ լինել պատերազմի»:

Арцахская проблема тотально спекулируется представителями бывших властей. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 5 декабря глава партии «Светлая Армения», руководитель ее парламентской фракции Эдмон Марукян.
На замечание о том, что сегодня переговоры вокруг карабахского конфликта перешли на опасный этап, и на этом фоне предъявляется обвинение третьему президенту Армении Сержу Саргсяну, депутат ответил: «Ровно год назад был период предвыборной агиткампании, и тогда представители прежних властей говорили, вот Карабаху грозит опасность. Арцахская проблема тотально спекулируется ими. А сейчас говорят, вот переговоры перешли на такой этап, что не знаем, что будет. Мы это слышим уже 30 лет. Слова, что вот, мол, власти сейчас сдадут земли, мы слышали и во времена президентства Сержа Саргсяна. Это беспрерывное обвинение».
Что касается заявления, распространенного накануне МИД Азербайджана, то Марукян заметил: «А что, эти требования Азербайджана являются новостью? Или новостью является резкий тон Баку, когда они говорят, что захватят Ереван? Это просто бывшие при помощи своих СМИ манипулируют, чтоб сказать: народ, вот смотрите, сдают земли, потому и возбуждают данное уголовное дело. Это тотальная спекуляция. Думаю, опасность существует всегда, потому что мы находимся в состоянии полувойны, и на нас могут напасть каждую минуту. Потому домашнюю работу надо выполнять хорошо, необходимо привести в порядок страну, экономику, укрепить армию и быть готовым к войне».