Ավստրիացիները 2019-ի բառ են ընտրել իսպանական Իբիցա կղզու անվանումը։ Այս մասին տեղեկացրել է Մամուլի ավստրիական գործակալությունը, որն ամեն տարի «Ավստրիայի գերմաներեն լեզվի ընկերության» հետ համատեղ Ավստրիայում ամենատարածված բառի մրցույթ է անցկացնում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Ինչպես նշել են մրցույթի ժյուրիում, «Իբիցա»-ն տարվա բառն է դարձել «Իբիցա գեյթ» ներքաղաքական սկանդալի պատճառով, որին ներգրավված էր նախկին փոխկանցլեր Հայնց Քրիստիան Շտրախեն, որի պատճառով 2019-ի մայիսին լուծարվեց Ավստրիայի կառավարությունը։
Երկրորդ տեղում «Պելմենիների խուզարկում» բառակապակցությունն է մասնավոր բնակարաններում հաճախակի խուզարկությունների պատճառով, որտեղ անլեգալ պելմենիներ են պատրաստվել վաճառելու համար։ Տարվա լյապսուսը «Հարբած պատմություն» բառակապակցությունն է։ Այն օգտագործել է նախկին փոխկանցլեր Շտրախեն իր վարքն արդարացնելու համար Իբիցա կղզու ամառանոցում կատարված սկանդալային տեսանյութի հետ կապված։
Տարվա բառի մրցույթը այս տարի Ավստրիայում դառնում է 20 տարեկան։ Այն առաջին անգամ իրականացվել է 1999-ին։ 2019-ի հարցմանը մասնակցել է ավելի քան 7,5 հազար մարդ։ Ժյուրին կազմված է գերմաներենի ոլորտի փորձագետներից եւ լեզվաբանական ֆակուլտետների պրոֆեսորներից։
Ավստրիայում 2019-ի մայիսին ներքաղաքական սկանդալ բռնկվեց «Իբիցա գեյթ» անվանումով։ Գերմանական «Շպիգել» եւ «Զյուդոյչե ցայտունգ» պարբերականները 2017 թվականի կարճ տեսանյութ ցուցադրեցին՝ Հայնց Քրիստիան Շտրախեի եւ նրա օգնական Յոհան Գուդենուսի մասնակցությամբ։ Թաքնված տեսախցիկով արված կադրերում  նրանք ոմն ռուսախոս կնոջ հետ, որը ներկայացել էր որպես ռուս օլիգարխի զարմուհի, քննարկում են նրան Ավստրիայում շինարարական գործարքների պարզեցված հասանելիություն տրամադրելու հարցը՝ Ավստրիական ազատության կուսակցությանը ֆինանսական աջակցության դիմաց՝ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ։
Տեսանյութի հրապարակումը հանգեցրեց Շտրախեի հրաժարականին կուսակցության առաջնորդի եւ Ավստրիայի փոխկանցլերի պաշտոններից։ Նրա կուսակցությունը դուրս եկավ կառավարության կոալիցիայից։ Կանցլեր Սեբաստիան Կուրցի կառավարությունը խորհրդարանի կողմից անվստահություն հայտնելուց հետո հրաժարական տվեց։ Դա հանգեցրեց սեպտեմբերին Ավստրիայում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելուն։ «Իբիցա» քննչական հանձնաժողովը մայիսի վերջից հետաքննում ու փորձում է պարզել սկանդալային տեսանյութի պատվիրատուներին եւ հեղինակներին։

Австрийцы выбрали словом 2019 года название испанского острова Ибица. Об этом сообщило Австрийское агентство печати, которое ежегодно совместно с «Обществом австрийского немецкого языка» проводит конкурс в поисках самого популярного слова в Австрии, передает ТАСС.
Как отметили в жюри конкурса, «Ибица» стало словом года из-за внутриполитического скандала «Ибица-гейт» с участием бывшего вице-канцлера Хайнца-Кристиана Штрахе, из-за которого в мае 2019 года развалилось правительство Австрии. «Оно стало самым популярным словом в году, потому что это географическое название определило общественную жизнь в Австрии», - говорится в заявлении жюри.
На втором месте идет словосочетание «Облава на пельмени» из-за регулярных обысков полиции в частных квартирах, где велась нелегальная лепка пельменей для последующей продажи. Ляпсусом года стало словосочетание «Пьяная история». Его использовал экс-вице-канцлер Штрахе для оправдания своего поведения на скандальной видеозаписи с виллы на острове Ибица.
Конкурс на слово года отмечает в Австрии в этом году 20-летний юбилей. Впервые он был проведен в 1999 году. В опросе в 2019 году участвовали более 7,5 тыс. человек. Жюри состояло из профессоров лингвистических факультетов и экспертов в области немецкого языка.
В Австрии в мае 2019 года разгорелся внутриполитический скандал под названием «Ибица-гейт». Немецкие издания «Шпигель» и «Зюддойче цайтунг» распространили короткий отрывок видеозаписи 2017 года с участием Хайнца-Кристиана Штрахе и его помощника Йоханна Гуденуса. На кадрах, сделанных скрытой камерой, они обсуждали с некой русскоговорящей женщиной, выдававшей себя за племянницу российского олигарха, возможность предоставления ей упрощенного доступа к строительным контрактам в Австрии взамен на финансовую поддержку Австрийской партии свободы (АПС) перед парламентскими выборами.
Публикация видеозаписи привела к отставке Штрахе с поста лидера АПС и вице-канцлера Австрии, которым он стал по итогам выборов 2017 года. Его партия покинула правительственную коалицию с Австрийской народной партией. Кабинет министров во главе с канцлером Себастьяном Курцем после вынесения парламентом вотума недоверия был отправлен в отставку. Это привело к проведению в сентябре досрочных парламентских выборов в Австрии. Следственная комиссия «Ибица» при прокуратуре Австрии с конца мая ведет расследование и пытается установить авторов и заказчиков скандальной видеозаписи.