Հաջորդ շաբաթ ԱՄՆ-ի սենատի միջազգային հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովը քվեարկելու է օրինագծի օգտին, որով կսահմանվեն նոր կոշտ պատժամիջոցներ Ռուսաստանի դեմ «ամերիկյան ընտրություններին միջամտելու եւ Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի համար»,-հայտնել է հանձնաժողովի մամուլի քարտուղարը, հաղորդում է Reuters-ը:
Հանձնաժողովը, որը ղեկավարում են հանրապետականները,  պլանավորել է նիստ դեկտեմբերի 11-ին, որի ժամանակ կդիտարկվի «Կլեմրի ագրեսիայից ամերիկյան անվտանգությունը պաշտպանելու մասին» օրինագիծը, որը հայտնի է որպես DASKA, ասել է նա:
Օրինագիծը ներկայացվել է հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեմի եւ դեմոկրատ սենատոր Բոբ Մենենդեսի, ինչպես նաեւ հանձնաժողովի այլ անդամների կողմից:
Առաջարկող պատժամիջոցներն ուղղված են արտերկրում ընտրություններին միջամտությունը սատարող ռուսական բանկերի, ՌԴ կիբերսեկտորի, նոր պետական պարտքի, ինչպես նաեւ անձանց դեմ, որոնք «ուղղակի կամ անուղղակի ձեւով նպաստում են անօրինական եւ կոռուպցիոն գործունեությանը (Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անունից)»:
Օրինագիծը նաեւ նախատեսում է մի շարք կոշտ միջոցներ ռուսական նավթագազային սեկտորի նկատմամբ, որով ապահովվում է Ռուսաստանի պետբյուջեի շուրջ 40 տոկոսը՝ ներառյալ պատժամիջոցները այն անձանց նկատմամբ, որոնք տրամադրում են ապրանքներ, ծառայություններ կամ ֆինանսավորում երկրի նավթային ոլորտը զարգացնելու համար:

Комитет Сената США по международным отношениям на следующей неделе проголосует законопроект, который введет новые жесткие санкции против России «за вмешательство в американские выборы и агрессию против Украины», сообщила пресс-секретарь комитета, передает Reuters.
Комитет, возглавляемый республиканцами, запланировал на 11 декабря заседание, на котором будет рассмотрен законопроект «О защите американской безопасности от агрессии Кремля», известный как DASKA, сказала она.
Законопроект был внесен в феврале cенатором-республиканцем Линдси Грэмом и сенатором-демократом Бобом Менендесом, а также другими членами комитета.
Предлагаемые санкции нацелены против: российских банков, поддерживающих усилия по вмешательству в выборы за рубежом; киберсектора РФ; нового государственного долга; лиц, которые, как считается, «прямо или косвенно способствуют незаконной и коррупционной деятельности от имени (президента России Владимира Путина)».
Законопроект также предусматривает ряд жестких мер в отношении российского нефтегазового сектора, на который приходится около 40% доходов российской казны, включая санкции в отношении лиц, предоставляющих товары, услуги или финансирование для развития нефтяной отрасли страны.