Հաջորդ շաբաթ ԱՄՆ-ի սենատի միջազգային հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովը քվեարկելու է օրինագծի օգտին, որով կսահմանվեն նոր կոշտ պատժամիջոցներ Ռուսաստանի դեմ «ամերիկյան ընտրություններին միջամտելու եւ Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի համար»,-հայտնել է հանձնաժողովի մամուլի քարտուղարը, հաղորդում է Reuters-ը:
Հանձնաժողովը, որը ղեկավարում են հանրապետականները,  պլանավորել է նիստ դեկտեմբերի 11-ին, որի ժամանակ կդիտարկվի «Կլեմրի ագրեսիայից ամերիկյան անվտանգությունը պաշտպանելու մասին» օրինագիծը, որը հայտնի է որպես DASKA, ասել է նա:
Օրինագիծը ներկայացվել է հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեմի եւ դեմոկրատ սենատոր Բոբ Մենենդեսի, ինչպես նաեւ հանձնաժողովի այլ անդամների կողմից:
Առաջարկող պատժամիջոցներն ուղղված են արտերկրում ընտրություններին միջամտությունը սատարող ռուսական բանկերի, ՌԴ կիբերսեկտորի, նոր պետական պարտքի, ինչպես նաեւ անձանց դեմ, որոնք «ուղղակի կամ անուղղակի ձեւով նպաստում են անօրինական եւ կոռուպցիոն գործունեությանը (Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անունից)»:
Օրինագիծը նաեւ նախատեսում է մի շարք կոշտ միջոցներ ռուսական նավթագազային սեկտորի նկատմամբ, որով ապահովվում է Ռուսաստանի պետբյուջեի շուրջ 40 տոկոսը՝ ներառյալ պատժամիջոցները այն անձանց նկատմամբ, որոնք տրամադրում են ապրանքներ, ծառայություններ կամ ֆինանսավորում երկրի նավթային ոլորտը զարգացնելու համար:

The US Senate Foreign Relations Committee next week will vote on a bill that will introduce new sanctions against Russia for interfering in American elections and aggression against Ukraine, the committee’s spokeswoman said.
According to her, the Republican-led committee has scheduled a meeting on December 11 to consider a bill to protect American security from Kremlin aggression, known as DASKA, Reuters reported.
The bill was introduced in February by Republican Senator Lindsay Graham and Democratic Senator Bob Menendez, as well as other committee members.
Goals of the proposed sanctions include: Russian banks supporting efforts to interfere in foreign elections; the country’s cyber sector; new sovereign debt; and individuals deemed to facilitate illicit and corrupt activities, directly or indirectly, on behalf of Russian President Vladimir Putin.
"The bill also would impose several strict measures on Russia’s oil and gas sector, which makes up about 40% of the Russian government’s revenue, including sanctioning people who provide goods, services or financing to support the development of crude oil in the country,” the source added