Երեկ իմ ադրբեջանցի գործընկերոջ եւ եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ անցկացրեցինք հերթական խորհրդակցությունները, թվով հինգերորդն այս տարվա ընթացքում: Այս մասին Բրատիսլավայում կայացող ԵԱՀԿ 26-րդ նախարարական համաժողովի ժամանակ իր ելույթում նշել է ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Նա, մասնավորապես, իր ելույթում նշել է.
«Այս առնչությամբ ցանկանում եմ ընդգծել Լեռնային Ղառաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման առանցքային խնդիրների վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը:
Առաջին. Հակամարտությունը, որը հասցեագրվում է միջազգային մանդատ եւ աջակցություն վայելող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չունի։
Երկրորդ. Արցախի ժողովորդի  ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը  հանդիսանում է խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքը եւ հիմքը։ Այս սկզբունքի ճանաչումը  ենթադրում է, որ Արցախի վերջնական կարգավիճակի որոշումը չի կարող ենթարկվել որեւէ սահմանափակման, ինչը պետք է հստակորեն եւ միանշանակորեն ընդունվի: «Առանց սահմանափակման» տերմինն պարզորոշ կերպով մատնանշում է Արցախի ժողովրդի իրավունքը ունենալ եւ որոշել իրենց կարգավիճակը՝ Ադրբեջանի իրավասությունից, ինքնիշխանությունից եւ տարածքային ամբողջականությունից դուրս: Ադրբեջանի կողմից որդեգրած շարունակական թշնամական  քաղաքականությունն ու դրանից բխող գործողությունները ստեղծում են Արցախի ժողովրդի համար էքզիստենցիալ ֆիզիկական անվտանգության սպառնալիք, ինչ արտահայտվեց նաեւ 2016թ-ի ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացված վերջին ագրեսիան. այս ամենն ընդգծում են Ադրբեջանի՝ Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրավասության պահանջի ոչ լեգիտիմությունը եւ իրականացման անհնարինությունը։
Ադրբեջանը պետք է ստանձնի Արցախում բնակվող ժողովրդի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող ազատ կամարտահայտման միջոցով առանց որեւէ սահմանափակման իրենց ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման անմիջական պարտավորություն:
Երրորդ․ Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ենթակա չէ զիջման։ Ոչ մի պարագայում Արցախի ժողովուրդը չպետք է մնա առանց պաշտպանության համար անհրաժեշտ անվտանգության գծերի։ Չի կարող լինել որեւէ իրավիճակ, որը ձեւավորի Արցախի ժողովրդի էկզիստենցիալ անվտանգության անմիջական վտանգ, ինչպես դա եղավ 1991-1994 թվականներին եւ 2016թ.-ին: Այս միտքն առավել ընդգծելու նպատակով՝ ցանկանում եմ վկայակոչել Արցախի՝ ներկայումս Ադրեջանի օկուպացիայի ներքո գտնվող տարածքներում ստեղծված իրավիճակը, որտեղ հայերը ենթարկվել են էթնիկ զտումների եւ որոնք այժմ լիովին վերաբնակեցված են ադրբեջանցիներով։ Այս իրականությունը վերջերս ներկայացվել է Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից որպես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման լավ օրինակ։
Չորրորդ. խաղաղ կարգավորումը պետք է լինի ներառական՝ հակամարտության բոլոր կողմերի անմիջական ներգրավմամբ: Ուստի, Արցախն իր ժողովրդի կողմից ընտրված ներկայացուցիչների միջոցով պետք է բանակցային գործընթացի անմիջական կողմ լինի:  Այս առնչությամբ մենք ընդգծում ենք խաղաղ գործընթացում, մասնավորապես բովանդակային հարցերում Արցախի ընտրված ներկայացուցիչների լիակատար ներգրավման անհրաժեշտությունը: Հայաստանի կառավարությունը երբեք չի դիմի այնպիսի գործողությունների, որոնք կարող են խախտել Արցախի ժողովրդի` իր սեփական քաղաքական կարգավիճակը ազատորեն վճռելու իրավունքը եւ զրկել նրանց այս գործընթացի նկատմամբ սեփականության զգացումից:
Հինգերորդ․ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացն այլընտրանք չունի։ Արցախն ունի իրեն եւ իր ժողովրդին պաշտպանելու լիարժեք կարողություն։ Հայաստանը շարունակում է մնալ Արցախի անվտանգության միակ երաշխավորը։ Խաղաղ կարգավորումը չի կարող ընթանալ լարվածության եւ ռիսկերի էսկալացիայի միջավայրում։ Հետեւապես, Ադրբեջանի, Արցախի եւ Հայաստանի միջեւ 1994 եւ 1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերը պետք է խստագույնս պահպանվեն եւ ամրապնդվեն։ Ռիսկերի նվազեցման մեխանիզմները պետք է ներդրվեն, այդ թվում հրադադարի խախտումները հետաքննող եւ հրադադարի ռեժիմի մոնիտորինգի ԵԱՀԿ մեխանիզմները, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների ընդլայնման միջոցով։
Վեցերորդ. պետք է անվերապահորեն հավատարիմ մնալ ուժի եւ ուժի սպառնաիքի չկիրառման հիմնարար սկզբունքին: Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հրահրվող եւ ուղղորդվող ատելության, անհադուրժողականության, այլատյացության, հայատյացության քաղաքականությունը պետք է դատապարտվի: Պետք է ջանքեր ներդրվեն ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու եւ խաղաղությանը նպաստող միջավայր ձեւավորելու ուղղությամբ:
Յոթերորդ Ադրբեջանի առավելապաշտական դիրքորոշումները, որոնք հաշվի չեն առնում Արցախի ժողովրդի կամքն ու մտահոգությունները, խաղաղ կարգավորման գործընթացի բովանդակային առաջընթացի հիմնարար խոչընդոտներն են։ Դրա վկայությունն է Ադրբեջանի իշխանությունների անկարողությունը փոխադարձել Հայաստանի փոխզիջման կոչը։ Հիշեցնեմ, որ Հայաստանի վարչապետը ցուցաբերեց քաղաքական ուժեղ կամք՝ հայտարարելով, որ ցանկացած կարգավորում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդների համար, ինչը նշանակում է, որ կարգավորումը հնարավոր է միայն փոխզիջումների միջոցով։
Պարո՛ն նախագահող,
Հայաստանը հավատարիմ է բանակցային գործընթացին եւ շարունակելու է հետեւողականորեն աշխատել խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Միեւնույն ժամանակ, անընդունելի է, երբ Ադրբեջանում ներկայիս ներքաղաքական զարգացումների լույսի ներքո  վերջինս խաղաղության գործընթացի համար ներկայացնում է նախապայմաններ, որոնք հրապարակվել են նախարարական խորհրդի նախօրեին շրջանառված փաստաթղթում: Հայաստանը մերժում է նման ոչ կառուցողական մոտեցումը:
Անցյալ ամիս մենք ցույց տվեցինք հակամարտության բոլոր կողմերի միջեւ վստահության ձեւավորման համեստ, բայց կարեւոր օրինակ։ Հայաստանից, Արցախից եւ Ադրբեջանից լրագրողների փոխանակումը վստահության ձեւավորման եւ  կողմերի միջեւ հանրային մակարդակում ներառական երկխոսության խոստումնալից օրինակ է։ Մենք պատրաստ ենք հետագայում կառուցել այս փորձառության հիման վրա։ Նաեւ, շփման գծի երկայնքով եւ միջպետական սահմաններում խախտումների հարաբերականորեն ցածր մակարդակը, իչպես նաեւ ուղիղ կապի կիրառումը պետք է պահպանվի եւ ընդլայնվի։ Այնուհանդերձ, մեզ շարունակում է լրջորեն մտահոգել այն փաստը, որ չնայած այս միջոցների շարւնակվել են արձանագրվել զոհեր եւ վիրավորներ, որոնցից հնարավոր էր խուսափել։
Արդեն իսկ ստանձնած հանձնառությունների իրականացումը առանցքային նշանակությունի ունի հիմնախնդրի վերջնական կարգավորման հեռանկարի ուղղությամբ վստահության ձեւավորման համար։
Եզրափակելով խոսքս՝ ցանկանում եմ ողջունել հաջորդ նախագահող երկրին՝ Ալբանիային, եւ մաղթել նրան ամենայն հաջողություն:

Вчера вместе с моим азербайджанским коллегой и сопредседателями МГ ОБСЕ были проведены очередные совещания, они были пятыми по счету в этом году. Об этом заявил во время своего выступления на 26-ой министерской конференции ОБСЕ в Братиславе глава МИД Армении Зограб Мнацаканян.
Он, в частности, отметил: «В этой связи я хотел бы подчеркнуть позицию Армении по ключевым вопросам мирного урегулирования карабахского конфликта: Во-первых, у конфликта, мандат на урегулирование которого в ведении сопредседательства Минской группы ОБСЕ, нет альтернативы мирному урегулированию.  Во-вторых, неотъемлемое право народа Арцаха на самоопределение является основополагающим принципом и фундаментом мирного урегулирования конфликта.  Признание этого принципа предполагает, что определение окончательного статуса Арцаха не может быть каким-либо образом ограничено, что должно быть четко и однозначно принято.
Термин «без ограничений» указывает на то, что народ Арцаха имеет право и может определить свой статус, вне юрисдикции, суверенитета и территориальной целостности Азербайджана. Продолжительная политика вражды со стороны Азербайджана и продиктованные этим  действия создают экзистенциальную физическую угрозу безопасности народа Арцаха, что вылилось в агрессию со стороны Азербайджана против Карабаха в апреле 2016 года. Все это подчеркивает нелегитимность и нереалистичность требования Азербайджана на юрисдикцию в отношении народа Арцаха. Азербайджан должен взять на себя непосредственное обязательство признания права на самоопределение без каких-либо ограничений посредством свободного выражения воли народом, проживающим в Арцахе, имеющего правовую обязательную силу. В-третьих, безопасность народа Арцаха не подлежит уступкам. Ни в коем случае народ Арцаха не должен оставаться без линий безопасности, необходимых для обороны. Невозможна ситуация, которая бы формировала непосредственную угрозу экзистенциальной безопасности народа Арцаха, как это было в 1991-1994 годах и в 2016 году. Чтобы еще более подчеркнуть эту мысль, хочу привести в пример ситуацию, сложившуюся на части территории Арцаха, ныне находящейся под оккупацией Азербайджана, где армяне подверглись этническим чисткам и которые сейчас полностью заселены азербайджанцами. Эта реальность недавно была представлена руководством Азербайджана как хороший пример урегулирования нагорно-карабахского конфликта.  В-четвертых, мирное урегулирование должно проходить с непосредственным участием всех сторон конфликта.
Поэтому, Арцах  должен быть непосредственной стороной  посредством своих избранных представителей. В этой связи мы подчеркиваем необходимость полноценного вовлечения избранных представителей Арцаха в мирный процесс, в частности, в содержательные вопросы. Правительство Армении никогда не пойдет на шаги, которые могут нарушить право народа Арцаха свободно определять свой политический статус и лишить их чувства собственности на этот процесс. В-пятых, альтернативы мирному урегулированию конфликта нет. Арцах обладает полноценной возможностью защитить  себя и свой народ. Армения остается единственным гарантом безопасности Арцаха. Мирное урегулирование не может протекать в условиях напряженности и эскалации рисков. Следовательно, подписанные между Азербайджаном, Арцахом и Арменией в 1994 и 1995гг соглашения о перемирии должны неукоснительно выполняться. Должны внедряться механизмы снижения рисков, в том числе механизмы ОБСЕ по расследованию нарушений режима прекращения огня и мониторингу режима прекращения огня, в том числе посредством расширения возможностей офиса личного представителя Действующего председателя ОБСЕ. В-шестых, необходимо безоговорочно оставаться приверженными основополагающему принципу неприменения силы и угрозы ее применения. Разжигаемая властями Азербайджана ненависть, нетерпимость, ксенофобия, армяноненавистническая политика должны быть осуждены.
Необходимо прилагать усилия для подготовки народов к миру и созданию атмосферы, способствующей миру. В-седьмых, максималистские позиции Азербайджана, которые не учитывают волю и озабоченность народа Арцаха, являются основополагающими препятствиями для содержательного прогресса в процессе мирного урегулирования. Свидетельством этого является неспособность властей Азербайджана откликнуться на призыв Армении к компромиссу. Напомню, что премьер-министр Армении проявил сильную политическую волю, заявив, что любое урегулирование должно быть приемлемо для народов Армении, Арцаха и Азербайджана, что означает, что урегулирование возможно только посредством компромиссов», - заявил Зограб Мнацаканян.
Глава МИД подчеркнул приверженность Армении переговорам и продолжению последовательной работы в направлении мирного урегулирования. «В то же время, неприемлемо, когда в свете нынешних внутриполитических развитий в Азербайджане, предъявляются условия для мирного процесса, опубликованные в документе. Армения отвергает подобный неконструктивный подход», - подчеркнул министр.
Глава МИД отметил, что в прошлом месяце был продемонстрирован  скромный, но важный пример формирования доверия между всеми сторонами конфликта – состоялся обмен журналистами из Армении, Арцаха и Азербайджана, что является многообещающим примером формирования доверия и диалога между сторонами на общественном уровне. «Мы готовы в дальнейшем работать на основе этого опыта», - сообщил министр, констатировав относительно низкий показатель нарушений на линии соприкосновения и на межгосударственных границах, а также важность применения прямой связи. Тем не менее, добавил Мнацаканян, продолжает серьезно беспокоить тот факт, что были жертвы и раненые, которых можно было избежать.
Министр подчеркнул, что реализация уже принятых обязательств имеет ключевое значение для формирования доверия к перспективе окончательного урегулирования проблемы.  «В заключение хочу приветствовать следующую председательствующую страну Албанию и пожелать ей всяческих успехов», - отметил глава МИД Армении.