ԱՄՆ-ը կշարունակի Իրանի վրա առավելագույնս ճնշում գործադրելու իր քաղաքականությունը, դրա համար կան բազմաթիվ գործիքներ, մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչ Քելլի Քրաֆթը։
Դեկտեմբերին ԱՄՆ-ը նախագահում է ՄԱԿ ԱԽ-ում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին
«Ինչ վերաբերում է Իրանին, կան շատ գործիքներ, որոնք մենք կարող ենք կիրառել։ Եւ մենք կշարունակենք օգտագործել դրանք Իրանի դեմ»,- ասել է Քրաֆթը։
«Մենք նրանց վարքագծում փոփոխություն չենք տեսել։ Նրանք շարունակում են միջամտել իրավիճակին Եմենում, Սիրիայում։ Նրանք ամենուր են՝ նրանք Իրաքում են»,- հավելել է նա՝ նշելով, որ անհանգստանում է իրանցիների համար։
Նա նշել է, որ ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը դեկտեմբերի 19-ին կքննարկի Իրանի գործողությունները՝ 2231 բանաձեւի կատարաման եւ միջուկային զենքի չտարածման համատեքստում։ «Դա հնարավորություն կտա ցույց տալ Անվտանգության խորհրդի հավատարմությունը 2231 բանաձեւին, մանավանդ այդ բանաձեւի դրույթների խախտման Իրանի շարունակվող գործողությունների հետ կապված»,- ասել է Քրաֆթը։
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան հայտարարել էր, որ այս ամիս կանցկացվի Անվտանգության խորհրդի հանդիպում՝ 2231 բանաձեւի կատարման հարցով։

США продолжат кампанию по оказанию максимального давления на Иран, для этого есть множество инструментов, заявила на пресс-конференции постпред США при ООН Келли Крафт.
В декабре США председательствуют в СБ ООН, передает РИА Новости
«Что касается Ирана, есть множество инструментов, которые мы можем использовать. И мы продолжим их использовать в отношении Ирана», - сказала Крафт.
«Мы не увидели каких-либо изменений в их поведении. Они продолжают вмешиваться в ситуацию в Йемене, в Сирии. Они везде – они в Ираке», - добавила американский постпред, указав, что беспокоится об иранском народе.
Она отметила, что 19 декабря пройдет заседание Совбеза по теме исполнения резолюции 2231. По ее словам, встреча будет посвящена «проблеме нераспространения и вызовам, которые исходя от Ирана». «Это будет важная возможность для Совбеза продемонстрировать его приверженность обеспечению соблюдения резолюции 2231, в особенности учитывая продолжающиеся действия Ирана и прямое нарушение положений этой резолюции», - указала Крафт.
Ранее постпред РФ при ООН Василий Небензя заявил, что в этом месяце пройдет встреча Совбеза по выполнению резолюции 2231.