Որպեսզի ընդհանուր դատողություն անենք պետական պաշտոնյաների գործուղումների արդյունավետության վերաբերյալ, պետք է ինչ-որ ճանապարհ անցնենք: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 7-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Նրա խոսքով, եթե դրական փոփոխություններն ակնհայտ են, եւ այդ դրական փոփոխությունների ճանապարհին միջոցառումներից մեկը այդ այցելություններ են, ուրեմն արդյունավետ են. «Յուրաքանչյուր գործուղման համար պաշտոնատար անձը հաշվետվություն է ներկայացնում, որը հրապարակվում է սահմանված կարգով: Յուրաքանչյուրի համար կարող եք վերցնել եւ դատողություն անել: Մի գործուղման էլ ես եմ եղել այս ամբողջ ընթացքում, եղել եմ արտերկրում, գործուղումը տեւել է 10 օր: Եկեք դատենք, արդյունավետ է եղել, թե ոչ: Արդյունքում վերաֆինանսավորվել է 2020 թվականի մարման ենթակա եվրապարտատոմսերի 70 տոկոսը, մնացածի համար էլ միջոցներ են գեներացնել: Ես քիչ գործուղումների մեկնողների թվում եմ, բայց չէր բացառվում մի իրավիճակ, որ ես գնայի այդ գործուղմանը, բայց շուկայի պայմանները նպաստավոր չլինեին եւ մենք թողարկում չանեինք: Այդ ժամանակ ասելու էինք, որ գործուղումն անարդյունավե՞տ է»,-ասաց Ջանջուղազյանը:

YEREVAN. – We have to go some way in order to make general judgments about the effectiveness of public officials' business trips. Armenia’s Minister of Finance Atom Janjughazyan stated this during a meeting with journalists today.
According to him, if the positive changes are obvious and one of the measures on the way of those positive changes is these visits, then they are effective.
"The official submits a report for each business trip, which is published in the prescribed manner," Janjughazyan said. “You can take and make judgments for each one. I, too, was on one business trip all this time. I was abroad, the business trip lasted 10 days. Let's judge whether or not it was effective. As a result [of this business trip], 70% of the Eurobonds due to be paid in 2020 have been refinanced, and funds have been generated for the rest."