ԱՄՆ Դաշնային ավիացիոն վարչությունը (ԴԱՎ) առաջարկել է որպես տուգանք Boeing կորպորացիայից գանձել 3,9 մլրդ դոլար մոտ 133 ինքնաթիռների վրա անորակ շարժիչներ տեղադրելու պատճառով, որոնց թերությունները թաքցվել են ընկերության կողմից, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով ավիակարգավորողի հայտարարությանը։
«ԴԱՎ-ը հավաստիացնում է, որ Boeing-ը չի կարողացել վերահսկել իր մատակարարների կողմից որակի վերահսկման ընկերության պահանջները»,- ասվում է տեքստում։ Այդ սխալն առաջ է բերել խնդիրներ ինքնաթիռների թեւերի ստորին հատվածներում, որոնք ապահովում են հավելյալ ուղղահայաց ծանրություն թռիչքի եւ վայրէջքի ժամանակ։
Նշվում է, որ Boeing-ը 30 օր ունի, որպեսզի պատասխանի ավիակարգավորողի առաջարկին։
Հունիսին ԴԱՎ-ը տեղեկացրել էր, որ Boeing-ին պատկանող ուղեւորատար 737 MAX եւ 737 NG ինքնաթիռների առանձին մասեր կարող էին արտադրվել ոչ ճիշտ, ինչը կպահանջի դրանց փոխարինում այդ դասի ինքնաթիռներում։ Ինչպես ճշտել է ավիակարգավորողը, արատավոր դետալները «կարող են ժամանակից շուտ շարքից դուրս գալ, դրանց վրա կարող են ճաքեր առաջանալ «սխալ պատրաստման պատճառով», ինչը հանգեցնում է թռիչքի ժամանակ օդանավի վնասվելուն։
737 MAX-ի շահագործումը դադարեցվել է երկու վթարներից հետո։ Այս տարվա մարտի 10-ին Եթովպիայում կործանվեց Ethiopian Airlines ավիաընկերության Boeing 737 MAX 8-ը, զոհվեց 157 մարդ։ 2018 թվականի հոկտեմբերի 29-ին Ինդոնեզիայում Lion Air ավիաընկերության նույն մոդելի  ինքնաթիռի կործանման զոհ դարձավ 189 մարդ։

The U.S. Federal Aviation Administration has proposed a civil penalty of more than $3.9 million against Boeign for installing nonconforming components on approximately 133 aircraft, which Boeing subsequently presented as ready for airworthiness certification, the agency said in a statement.
“The FAA alleges that Boeing failed to adequately oversee its suppliers to ensure they complied with the company’s quality assurance system. The agency contends that this failure resulted in the installation of slat tracks that were weakened by a condition known as hydrogen embrittlement that occurred during cadmium-titanium plating,” the statement reads.
Boeing has 30 days to respond to the proposal.
In June FFA said 300 NG and 737 MAX airplanes could contain improperly manufactured parts and said it would require these parts to be quickly replaced.
Operation of 737 MAX was suspended after two crashes. The air crash Ethiopian Airlines in March claimed lives of 157 people, and another 189 people were killed in a crash of Lion Air in Indonesia.