Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) երկրների զինված ուժերի գլխավոր շտաբների ղեկավարների համատեղ նիստը տեղի է ունենալու դեկտեմբերի 13-ին Սանկտ Պետերբուրգում: Այս մասին լրագրողներին հայտնել են ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի մամուլի ծառայությունից, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
ՀԱՊԿ երկրների ռազմական համագործակցության զարգացման հարցերով Ռազմական կոմիտեի 15-րդ նիստին մասնակցելու են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների զինված ուժերի գլխավոր շտաբների պետերը, Ղրղզստանի ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալը եւ ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետը:
«ՌԴ ԶՈՒ ԳՇ պետ, բանակի գեներալ Վալերի Գերասիմովի նախագահությամբ նիստի ժամանակ քննարկվելու են ռազմական ոլորտում ՀԱՊԿ գործունեության առաջնահերթ ուղղությունները, որոնք Ռուսաստանի Դաշնությունն առաջարկել է կազմակերպությունում 2020 թվականին նախագահության շրջանում, ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության տարածաշրջաններում ռազմական անվտանգության մարտահրավերները եւ սպառնալիքները»,- հստակեցրել են մամուլի ծառայությունից:
Դրանից բացի, ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը զեկուցել է «Մարտական եղբայրություն-2019» օպերատիվ-ռազմավարական համատեղ զորավարժությունների հիմնական արդյունքների մասին:

The joint session of the general staffs of the armed forces of the member states of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) will be held on December 13 in Saint Petersburg, as reported the press service of the United Headquarters of the Collective Security Treaty Organization, according to TASS.
The chiefs of the general staffs of the armed forces of CSTO member states, the First Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces of Kyrgyzstan and the head of the CSTO United Headquarters will be participating in the 15th session of the Military Committee on Military Cooperation Development of CSTO member states.
“Under the chairmanship of Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Russian Federation, army general Valery Gerasimov, the priority directions for the activities of the CSTO in the military sector proposed by the Russian Federation for the chairmanship in 2020 and the challenges of and threats to military security in CSTO collective security regions will be considered during the session,” the press service clarified.