Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) երկրների զինված ուժերի գլխավոր շտաբների ղեկավարների համատեղ նիստը տեղի է ունենալու դեկտեմբերի 13-ին Սանկտ Պետերբուրգում: Այս մասին լրագրողներին հայտնել են ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի մամուլի ծառայությունից, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
ՀԱՊԿ երկրների ռազմական համագործակցության զարգացման հարցերով Ռազմական կոմիտեի 15-րդ նիստին մասնակցելու են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների զինված ուժերի գլխավոր շտաբների պետերը, Ղրղզստանի ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալը եւ ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետը:
«ՌԴ ԶՈՒ ԳՇ պետ, բանակի գեներալ Վալերի Գերասիմովի նախագահությամբ նիստի ժամանակ քննարկվելու են ռազմական ոլորտում ՀԱՊԿ գործունեության առաջնահերթ ուղղությունները, որոնք Ռուսաստանի Դաշնությունն առաջարկել է կազմակերպությունում 2020 թվականին նախագահության շրջանում, ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության տարածաշրջաններում ռազմական անվտանգության մարտահրավերները եւ սպառնալիքները»,- հստակեցրել են մամուլի ծառայությունից:
Դրանից բացի, ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը զեկուցել է «Մարտական եղբայրություն-2019» օպերատիվ-ռազմավարական համատեղ զորավարժությունների հիմնական արդյունքների մասին:

Совместное заседание глав генеральных штабов вооруженных сил стран Организации договора о коллективной безопасности пройдет 13 декабря в Санкт-Петербурге. Об этом сообщили журналистам в пресс-службе Объединенного штаба ОДКБ, передает ТАСС
В 15-м заседании Военного комитета по вопросам развития военного сотрудничества стран ОДКБ примут участие начальники генеральных штабов вооруженных сил государств - членов ОДКБ, первый заместитель начальника Генерального штаба Вооруженных сил Киргизии и начальник Объединенного штаба ОДКБ.
«В ходе заседания под председательством начальника Генерального штаба ВС РФ генерала армии Валерия Герасимова будут обсуждаться приоритетные направления деятельности ОДКБ в военной сфере, предложенные Российской Федерацией в период председательства в организации в 2020 году, вызовы и угрозы военной безопасности в регионах коллективной безопасности ОДКБ», - уточнили в пресс-службе.
Кроме того, начальник Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковник Анатолий Сидоров доложит об основных итогах совместных оперативно-стратегических учений «Боевое братство – 2019».