Իրանը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ գնալ բանտարկյալների փոխանակման «բոլորը բոլորի հետ» սկզբունքով: Այս մասին հայտարարել է Իրանի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալի Ռաբիին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ավելի վաղ Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը հայտնել էր Իրանում ձերբակալված ամերիկացի ուսանող Վան Սիյուեին ԱՄՆ-ում ձերբակալված իրանցի կենսաբան Մասուդ Սուլեյմանիի հետ փոխանակելու մասին:
«(Փոխանակման) մեր սկզբունքն է բոլորը բոլորի հետ: Մենք նախկինի պես դա ենք պնդում»,- ասել է Ռաբիին մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ հավելելով, որ Իրանի իշխանությունները ուրախ են կայանալիք փոխանակման համար:
Նրա խոսքով՝ Իրանը ելնում է հումանիտար պատկերացումներից, համաձայնվել է ամերիկացի ուսանողին ազատել: Փոխանակման գործում իր դերն է խաղացել նաեւ ամերիկացի մի նախկին պաշտոնյա, որն Իրան է ուղարկել այս կապակցությամբ ուղերձ, հավելել է Ռաբիին, բայց նրա անունը չի հրապարակել:
Հարցին՝ կարո՞ղ է արդյոք փոխանակումը հող ստեղծել ԱՄՆ-ի հետ այլ թեմաներով բանակցությունների համար, նա պատասխանել է, որ Իրանի դիրքորոշումը չի փոխվել՝ ԱՄՆ-ի հետ «5+1» ձեւաչափով (Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ռուսաստանի, Չինաստանի, Գերմանիայի եւ ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ) բանակցությունների համար Վաշինգտոնն առաջին հերթին պետք է չեղարկի Թեհրանի դեմ սահմանած պատժամիջոցները:
Կենսաբան Մասուդ Սուլեյմանին ԱՄՆ էր ուղեւորվել որպես դասախոս եւ հետազոտող, սակայն 2018 թվականի հոկտեմբերի 22-ին Չիկագոյի Օդանավակայանում ձերբակալվել էր, չնայած ունեցած մուտքի վիզային: Նրան մեղադրանք էր առաջադրվել ամերիկյան պատժամիջոցների խախտման համար:
ԱՄՆ քաղաքացի Վան Սիյուեին, ում Իրանի հատուկ ծառայությունները ձերբակալել էին 2016 թվականին, դատարանը դատապարտել էր 10 տարվա բանտարկության՝ Իրանի իշխանության մարմիններում «ներդրվելու» փորձի մեղադրանքով: Իրանական կողմի տվյալներով՝ դատապարտյալն Իրանում «տեղեկություններ էր հավաքում» եւ «գործում Ամերիկայի ուղղակի ցուցումով»:
Նախկինում ԱՄՆ-ն Իրանին բազմիցս կոչ է արել ազատել բանտարկված ամերիկացի քաղաքացիներին: 2017 թվականի հուլիսին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Իրանին սպառնացել էր «հետեւանքներով», եթե ամերիկացիներն ազատ չարձակվեն: Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարել էր, որ Թեհրանը պատրաստ է Վաշինգտոնի հետ գնալ բանտարկյալների փոխանակման:

Иран готов пойти на обмен заключенными с США по принципу «всех на всех». Об этом заявил  официальный представитель иранского правительства Али Рабии, передает РИА Новости
Ранее глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф сообщил об обмене задержанного в Иране американского студента Ван Сиюэ на иранского биолога Масуда Сулеймани, задержанного в США.
«Наш принцип - (обмен) всех на всех. Мы по-прежнему на нем настаиваем», - сказал Рабии в ходе пресс-конференции, добавив, что власти Ирана рады состоявшемуся обмену.
По его словам, Иран, исходя из гуманитарных соображений, согласился отпустить американского студента. В обмене свою роль сыграл и бывший американский чиновник, который направил Ирану послание на этот счет, добавил Рабии, однако не назвал его имени.
На вопрос, может ли обмен создать почву для переговоров с США по другим темам, он сообщил, что позиция Ирана прежняя – для переговоров с США в формате «5+1» (с участием Франции, Британии, России, Китая, Германии и США) Вашингтон в первую очередь должен отменить санкции против Тегерана.
Биолог Масуд Сулеймани отправился в США как преподаватель и исследователь, однако, 22 октября 2018 года был задержан в аэропорту Чикаго, несмотря на имеющуюся визу. Ему предъявили обвинения в нарушении американских санкций.
Гражданина США Ван Сиюэ, задержанного иранскими спецслужбами в 2016 году, суд приговорил к десяти годам тюремного заключения за попытку «внедриться» в иранские органы власти. По данным иранской стороны, в Иране осужденный «собирал информацию» и «действовал по прямому указанию Америки».
США ранее много раз призывали Иран освободить американских граждан, находящихся в заключении. Президент США Дональд Трамп в июле 2017 года грозил Ирану «последствиями», если американцы не будут освобождены. Президент Ирана Хасан Роухани заявлял, что Тегеран готов пойти на обмен заключенными с Вашингтоном.