Տարիք կա, որին հասնելուց հետո բժիշկները մարդկանց խորհուրդ են տալիս ծխել կամ առաջարկում են այն չթողնել: Այս մասին դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ նիստում «Ծխախոտի արտադրանքի եւ դրա փոխարինիչների օգտագործումից առողջության համար առաջացող վնասի կրճատման եւ կանխման մասին» մասին օրինագծերի փաթեթի եւ կից օրենքների քննարկման ժամանակ ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Գեւորգ Գորգիսյանը:
Այսպես, ըստ նրա, որոշ մարդիկ նիկոտինի պակասի պատճառով առողջական խնդիրներ են ունենում:
«Հայրս մահացել է թոքերի քաղցկեղից, եւ երբ 60 տարեկանում նա փորձեց ծխելը թողնել, նրա մոտ սկսվեցին առողջական խնդիրներ, եւ բժիշկները նրան առաջարկեցին շարունակել ծխել: Մեզ մոտ ոչ մի տվյալ չկա, թե ով եւ ինչպես է ծխում: Դուք չնշեցիք նրանց տարիքը եւ սեռը: Դուք չնշեցիք, թե հատկապես ո՞ր մարզերի մասին է խոսքը, Երեւանի՞, թե՞ հանրապետության մարզերի»,- ասաց Գորգիսյանը:
Նշենք, որ այս օրենսդրական փաթեթով նախատեսվում է նաեւ արգելել ծխախոտի օգտագործումը փակ հաստատություններում։ Ծխելու սահմանափակումներ կմտցվեն հանրային տրանսպորտում, մանկական հրապարակներում, հիվանդանոցներում, պոլիկլինիկաներում եւ բուժկենտրոններում, կրթական եւ մշակութային հաստատություններում։
Բացի այդ, նախատեսված են որոշակի կանոններ ծխախոտի իրացման համար, ինչպես նաեւ սահմանափակումներ են մտցվել ծխախոտի արտադրանքի գովազդում։
Կարգախախտների հանդեպ կկիրառվեն տուգանքներ։ Եթե տրանսպորտային միջոցի վարորդը վարելու ժամանակ բռնվի ծխախոտ կամ փոխարինիչ ծխելիս, կտուգանվի նվազագույն աշխատավարձի 10-ապատիկի չափով։
Ծխախոտի կամ փոխարինիչի ծխելու արգելքը խախտելը պաշտոնական անձանց կողմից կտուգանվի նվազագույն աշխատավարձի 100 կամ 200-ապատիկի չափով, իսկ ֆիզիկական անձանց պարագայում՝ 50-ապատիկի չափով։ Միեւնույն ժամանակ, պաշտոնատար անձի կողմից նույն խախտումը առաջին խախտումից հետո երեք ամսվա ընթացքում ենթադրում է կրկնակի տուգանքի գանձում։

Есть возраст, после достижения которого, людям врачи рекомендуют начать курить, либо предлагают не бросать. Об этом на заседании Национального Собрания Армении, в ходе обсуждения пакета законопроектов «О сокращении и предотвращении ущерба здоровью, вызванного употреблением табачных изделий и их заменителей» и смежных законов заявил 9 декабря секретарь парламентской фракции «Светлая Армения» Геворг Горгисян.
Так, по его словам, у некоторых людей, из-за нехватки никотина начинались проблемы со здоровьем.
«Мой отец умер от рака легких, и когда в возрасте 60 лет он пытался начать бросить у него начались проблемы со здоровьем, и врачи предложили ему продолжить курить. У вас нет никаких данных о том, кто и как курит. Вы не указали их возраст и пол. Вы не указали, о каких именно регионах идет речь, о Ереване, или областях республики», - сказал Горгисян.
Отметим, что данным законодательным пакетом предусматривается запрет на употребление табака в закрытых помещениях. Ограничения будут введены на курение в общественном транспорте, детских площадках, больницах, поликлиниках и медицинских центрах, в образовательных и культурных учреждениях.
Кроме того, предусмотрены определенные правила для реализации табака, а также внесены ограничения на рекламу табачных изделий.
В отношении нарушителей будут применяться штрафные санкции. Так, в случае, если водитель транспортного средства во время езды будет застигнут за рулем в момент курения сигареты или какого-либо табачного заменителя, то ему будет грозить штраф, равный 10-кратной оплате минимального заработного труда.
Нарушение запрета на использование или ограничение использования табачных изделий или их заменителей со стороны официальных лиц будет грозить штрафом от 100 до 200-кратного размера минимальной заработной платы, а физическому лицу в 50-кратном размере. При этом, то же нарушение, совершенное должностным лицом в течении трех месяцев после первого нарушения, влечет за собой двойной штраф.