«Իրան-Հայաստան» էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի կառուցումը մեր երկրին թույլ կտա մեծացնել էլեկտրաէներգիայի տարանցման ներուժը: Այս մասին դեկտեմբերի 10-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Նրա խոսքով՝ տարանցման հնարավորությունները կմեծանան ոչ միայն Իրանի եւ Վրաստանի հետ, այլեւ, այդ թվում, Եվրասիական տնտեսական միության երկրների եւ մասնավորապես՝ Ռուսաստանի հետ:
Նշենք, որ «Իրան-Հայաստան» էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի շինարարության վերջնաժամկետը տեղափոխվել է 2021 թվականի դեկտեմբերի 31: ԷՀԳ կառուցումը նախապես պետք է ավարտվեր 2018 թվականին, սակայն ժամկետներն այնուհետեւ տեղափոխվել էին 2020 թվական: 400 կՎ հզորությամբ ԷՀԳ կառուցման նախագծի ընդհանուրն արժեքը կազմում է ավելի քան 107 մլն եվրո: Սպասվում է, որ ԷՀԳ-ն 3 անգամ կընդլայնի Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ էլեկտրաէներգիայի փոխանցման միջանցքը:

The construction of the third Iran-Armenia power transmission line will allow our country to increase the transit potential of electricity, Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructures Suren Papikyan said on Monday.
According to him, transit opportunities will increase not only with Iran and Georgia, but also with the countries of the Eurasian Economic Union, and Russia.
The deadline for the construction of the third Iran-Armenia power transmission line (LEP) was scheduled for December 31, 2021. The construction of the power transmission line was expected to be completed in 2018, but then the deadlines were postponed to 2020. The total cost of the project for the construction of power lines with a capacity of 400 kV is over EUR 107 million. The power lines are expected to expand the corridor for electricity flows between Armenia and Iran by three times.