Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտնել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին առաջարկել է հրապարակել ՌԴ-ին վերագրվող ընտրություններին միջամտության թեմայով Մոսկվայի եւ Վաշինգտոնի նամակագրությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես հիշեցրի, որ մենք ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմին առաջարկել ենք նամակագրությունը հրապարակայնացնել կիբեռտարածքում ռիսկերի հայտնվելու դեպքում հատուկ ստեղծված ալիքով, որը 2016 թվականի հոկտեմբերից 2017-ի հունվար իրականացվել է Մոսկվայի եւ Վաշինգտոնի միջեւ, որից պարզ կդառնա, որ մենք պատրաստ ենք ցանկացած հարցով համագործակցել՝ կապված ընտրություններին մեր միջամտության մասին ԱՄՆ կասկածների հետ»,- ասել է Լավրովը Միացյալ Նահանգներում այցի արդյունքներով:
Նախարարը նշել է, որ ԱՄՆ նախորդ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմը կտրականապես հրաժարվում էր այդ նամակագրությունը հրապարակել: «Եթե նաեւ ներկայիս վարչակազմն է հրաժարվում այդ նամակագրությունը հրապարակայնացնել,- ես չգիտեմ՝ ինչ պատկերացումներից ելնելով,- ապա մենք էլ ի՞նչ կարող ենք առաջարկել»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:
Ավելի վաղ Լավրովը Պոմպեոյի հետ մամուլի ասուլիսում նշել էր, որ Մոսկվան պատրաստ է հրապարակել Վաշինգտոնի հետ նամակագրությունը, որն առնչվում է ԱՄՆ ընտրություններին ՌԴ միջամտությանը, հենց որ ամերիկյան կողմը հաստատի այդ փաստաթղթերի հրապարակմանն իր համաձայնությունը:
«Ռուսական միջամտություն»
Ամերիկյան ընտրություններին իբր տեղի ունեցած ռուսական միջամտության թեման չի քննարկվել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպմանը, հայտնել է Լավրովը:
«Մենք ընտրություններն ընդհանրապես չենք քննարկել»,- ասել է Լավրովը՝ պատասխանելով Սպիտակ տան այն տեղեկությունը մեկնաբանելու խնդրանքին, որ Թրամփն իբր ռուսաստանցի նախարարին զգուշացրել է ընտրություններին միջամտության անթույլատրելիության մասին:
Լրագրողներից մեկը նաեւ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարին հարցրել է՝ իր հետ հանդիպման ժամանակ Թրամփն արդյոք դժգոհե՞լ է դեմոկրատներից, որոնք Միացյալ Նահանգների նախագահի իմփիչմենթի գործընթաց են սկսել: «Ես արդեն առաջին հարցին պատասխանելիս ասացի, թե մենք ինչպիսի թեմաներ ենք քննարկել, նաեւ սկզբում ասացի: Ոչ մի այլ բանի մասին այլեւս խոսք չի գնացել»,- ասել է Լավրովը:
Գաղտնիքներ չեն քննարկվում
Լավրովը հավաստիացրել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ իր հանդիպումների ժամանակ՝ ո՛չ հիմա, ո՛չ 2017 թվականի մայիսին, ոչ մի գաղտնի տեղեկություն չի քննարկվել:
«Ինչ վերաբերում է նախագահ Թրամփի հետ մեր առաջին հանդիպմանը (2017 թվականի մայիսին Սպիտակ տանը), այնտեղ ոչ մի գաղտնի կամ կոնֆիդենցիալ տեղեկություն ոչ մեկը մեկը մյուսին չի բացահայտել»,- հայտնել է Լավրովը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
Նա շեշտել է, որ այս մասին արդեն բազմիցս ասվել է: «Եթե որեւէ մեկն այլ կերպ է կարծում, ապա մենք կցանկանայինք իմանալ, թե խոսքը կոնկրետ ինչի մասին է, այս պատմության մեջ կոնկրետ ինչ տեղեկության մասին է խոսքը, որն արդեն ձեռք է բերում սյուրռեալիստական ինչ-որ չափում»,- նշել է ՌԴ արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարը:
«Իսկ այսօր [դեկտեմբերի 10-ին Սպիտակ տանը Թրամփի հետ Լավրովի հանդիպմանը]... Ես, ախր, չգիտեմ, թե դուք ինչն եք համարում գաղտնի տեղեկություն»,- ասել է Լավրովը՝ պատասխանելով ամերիկացի լրագրողի հարցին: ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը հիշեցրել է, որ ավելի վաղ արդեն խոսել է ամերիկացի առաջնորդի հետ զրույցի թեմաների մասին (մասնավորապես՝ ռազմավարական կայունություն, անվտանգություն, սպառազինության վերահսկման եւ չտարածման ոլորտում գործերի վիճակ):

Министр иностранных дел России Сергей Лавров сообщил, что предложил американскому президенту Дональду Трампу опубликовать переписку Москвы и Вашингтона по теме приписываемого РФ вмешательства в выборы, передает ТАСС.
«Я напомнил, что мы предложили нынешней администрации США предать гласности переписку по специально установленному на случай проявления рисков в киберпространстве каналу, переписку, которая осуществлялась между Москвой и Вашингтоном с октября 2016 года по январь 2017 года, из которой станет ясно, что мы готовы сотрудничать по любому опоросу, который связан с подозрениями США о нашем вмешательстве в выборы», - сказал Лавров по итогам визита в Соединенные Штаты.
Министр указал, что администрация предыдущего президента США Барака Обамы категорически отказывалась обнародовать эту переписку. «Если и нынешняя администрация - я не знаю, из каких соображений - отказывается придать гласности эту переписку, мы что еще можем предложить?» - добавил глава МИД РФ.
Ранее Лавров на пресс-конференции с Помпео отметил, что Москва готова опубликовать переписку с Вашингтоном, касающуюся приписываемого РФ вмешательства в выборы в США, как только американская сторона подтвердит свое согласие на публикацию этих документов.
«Российское вмешательство»
Тема якобы имевшего место российского вмешательства в американские выборы не обсуждалась на встрече с президентом США Дональдом Трампом, сообщил министр.
«Мы выборы вообще не обсуждали», - сказал Лавров, отвечая на просьбу прокомментировать информацию Белого дома о том, что Трамп якобы предупредил российского министра о недопустимости вмешательства в выборы.
Один из журналистов также задал главе МИД РФ вопрос, жаловался ли Трамп на встрече с ним на демократов, которые начали процесс импичмента на президента Соединенных Штатов. «Я уже, отвечая на первый вопрос, сказал, какие темы мы обсуждали, и во вступительном слове сказал. Больше ни о чем речь не шла», - сказал Лавров.
Секреты не обсуждаются
Лавров заверил, что на его встречах с президентом США Дональдом Трампом - ни сейчас, ни в мае 2017 года - никакая секретная информация не обсуждалась.
«Что касается первой нашей встречи с президентом Трампом (в Белом доме 10 мая 2017 года ), там никакой секретной или конфиденциальной информации никто друг другу не раскрывал», - сообщил Лавров, отвечая на вопросы журналистов.
Он подчеркнул, что об этом уже многократно говорилось. «Если кто-то считает иначе, то мы хотели бы знать, о чем конкретно идет речь, о какой конкретно информации идет речь в этой истории, которая уже обретает какое-то сюрреалистическое измерение», - заметил глава внешнеполитического ведомства.
«А сегодня [на встрече Лаврова с Трампом в Белом доме 10 декабря]... Ну, я же не знаю, что вы сочтете за секретную информацию», - сказал Лавров, отвечая на вопрос американской журналистки. Глава МИД РФ напомнил, что ранее уже рассказал о темах беседы с американским лидером (в частности, стратегическая стабильность, безопасность, положение дел в сфере контроля над вооружениями и нераспространения).