Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի դատավորների կամավոր թոշակի գնալու օրենսդրական նախաձեռնությունը գործող իշխանությունների կողմից պարզված ձեռք է: Այս մասին դեկտեմբերի 11-ին ԱԺ-ում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց խորհրդարանի՝ իշխող «Իմ քայլը» դաշինքից փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը «զավթված էր Սերժ Սարգսյանի եւ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից»: «Այս երկու մարդիկ քաղաքական առումով երկիր էին ստեղծել, որը պետք ՝ սպասարկեր սկզբում Քոչարյանին, հետո՝ Սարգսյանին: Եվ այդպես ամեն անգամ, իսկ դատական համակարգը այդ ռեժիմի մասն էր եւ նրան էր սպասարկում»,- ասաց Սիմոնյանը:
Փոխխոսնակի համոզմամբ՝ հենց այս պատճառով լրատվամիջոցները բազմիցս հայտարարել են քաղբանտարկյալների առկայության, նախագահականից դատավորներին զանգերի մասին: «Բայց Հայաստանի ժողովուրդն իշխանափոխություն արեց: Օրենսդիր մարմնի հետ կապված խնդիր առաջացավ, Հայաստանի ժողովրդին կանգնեցնելու փորձ եղավ: Իսկ հիմա կա դատական իշխանության հետ կապված խնդիր, եւ սա գրանցում են ոչ միայն իշխող ուժի ներկայացուցիչները: Բայց երբ այս հարցի լուծման համար քայլ է կատարվում, իշխանություններին մեղադրում են, որ ցանկանում են համակարգն իրենց հարմար կառուցել: Եթե նրանք դա ցանկանային, ապա ամեն ինչ կթողնեին այնպես, ինչպես կա: Մենք ցանկանում ենք ստեղծել դատական համակարգ, որն անկախ կգործի՝ ինչպես իշխանության երրորդ ճյուղ»,- հավաստիացրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համախոհը:
«Ձեռք է պարզվել բոլորին: Ով այն կսեղմի՝ չգիտեմ»,- ամփոփեց Ալեն Սիմոնյանը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 11-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը հավանության արժանացրեց Սահմանադրական դատարանի դատավորների վաղաժամ թոշակի գնալու մասին օրենքը: Այն առաջացրել է հանրային-քաղաքական արձագանք, դարձել լայն քննադատության թեմա:

YEREVAN. – The legislative initiative to voluntarily retire judges of the Constitutional Court of Armenia is a hand extended by the incumbent authorities. Deputy speaker of parliament Alen Simonyan from the ruling My Step bloc of said this at the December 11 traditional briefings in the National Assembly.
According to him, Armenia was "occupied by [ex-Presidents] Serzh Sargsyan and Robert Kocharyan," and “the judicial system was part of that regime and served it."
"But the people of Armenia made a change of power," he added. “A problem emerged with the legislative body, an attempt was made to stop the people of Armenia. And now there is a problem with the judicial power, and this is said not only by the representatives of the ruling force. But when steps are taken to address the issue, the authorities are accused of wanting to build the system in their own comfort. If they had wanted it, they would have left everything as it is. We want to create a judicial system that will function independently as a third branch of power."
"A hand is extended to everyone," Simonyan concluded. " I do not know who will accept it."
On December 11, the National Assembly approved the law on early retirement of serving judges of the Constitutional Court. The bill has generated a public and political reaction, and has become the subject of widespread criticism.