Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի դատավորների կամավոր թոշակի գնալու օրենսդրական նախաձեռնությունը գործող իշխանությունների կողմից պարզված ձեռք է: Այս մասին դեկտեմբերի 11-ին ԱԺ-ում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց խորհրդարանի՝ իշխող «Իմ քայլը» դաշինքից փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը «զավթված էր Սերժ Սարգսյանի եւ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից»: «Այս երկու մարդիկ քաղաքական առումով երկիր էին ստեղծել, որը պետք ՝ սպասարկեր սկզբում Քոչարյանին, հետո՝ Սարգսյանին: Եվ այդպես ամեն անգամ, իսկ դատական համակարգը այդ ռեժիմի մասն էր եւ նրան էր սպասարկում»,- ասաց Սիմոնյանը:
Փոխխոսնակի համոզմամբ՝ հենց այս պատճառով լրատվամիջոցները բազմիցս հայտարարել են քաղբանտարկյալների առկայության, նախագահականից դատավորներին զանգերի մասին: «Բայց Հայաստանի ժողովուրդն իշխանափոխություն արեց: Օրենսդիր մարմնի հետ կապված խնդիր առաջացավ, Հայաստանի ժողովրդին կանգնեցնելու փորձ եղավ: Իսկ հիմա կա դատական իշխանության հետ կապված խնդիր, եւ սա գրանցում են ոչ միայն իշխող ուժի ներկայացուցիչները: Բայց երբ այս հարցի լուծման համար քայլ է կատարվում, իշխանություններին մեղադրում են, որ ցանկանում են համակարգն իրենց հարմար կառուցել: Եթե նրանք դա ցանկանային, ապա ամեն ինչ կթողնեին այնպես, ինչպես կա: Մենք ցանկանում ենք ստեղծել դատական համակարգ, որն անկախ կգործի՝ ինչպես իշխանության երրորդ ճյուղ»,- հավաստիացրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համախոհը:
«Ձեռք է պարզվել բոլորին: Ով այն կսեղմի՝ չգիտեմ»,- ամփոփեց Ալեն Սիմոնյանը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 11-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը հավանության արժանացրեց Սահմանադրական դատարանի դատավորների վաղաժամ թոշակի գնալու մասին օրենքը: Այն առաջացրել է հանրային-քաղաքական արձագանք, դարձել լայն քննադատության թեմա:

Законодательная инициатива о добровольном выходе судей Конституционного суда Армению на пенсию – протянутая рука со стороны действующих властей. Об этом на традиционных брифингах в Национальном Собрании Армении заявил 11 декабря вице-спикер парламента от правящего блока «Мой шаг» Ален Симонян.
По его словам, Армения была «захвачена Сержем Саргсяном и Робертом Кочаряном». «В политическом плане эти два человека создавали страну, которая должна была обслуживать сначала Кочаряна, потом Саргсяна. И так каждый раз, а судебная система была частью этого режима и обслуживала его», - сказал Симонян.
Именно поэтому, по убеждению вице-спикера, СМИ не раз заявляли о наличии политических заключенных, звонках судьям из резиденции президента. «Но народ Армении сменил власть. Появилась проблема с законодательным органом, была попытка остановить народ Армении. Сейчас же есть проблема с судебной властью, и это фиксируют не только представители правящей силы. Но когда делается шаг для решения этого вопроса, власти обвиняют в том, что они хотят подстроить систему под себя. Если бы они этого хотели, то оставили бы все как есть. Мы хотим создать судебную систему, которая будет действовать независимо, как третья ветвь власти», - заверил соратник премьер-министра Никола Пашиняна.
«Рука протянута всем. Кто ее пожмет, я не знаю», - заключил Ален Симонян.
Напомним, что Национальное Собрание Армении 11 декабря одобрило закон о досрочном выходе судей Конституционного суда на пенсию. Он  вызвал общественно-политический резонанс, стал предметом широкой критики.