Շվեյցարիայի Ժնեւ քաղաքի հայ եկեղեցու դռները ապրիլի 10-ի պատարագին մասնակցելու այցելած հավատացյալների համար փակ են եղել։ Եկեղեցու դռները փակելու որոշման պատասխանատվությունն իր վրա է վերցրել Ժնեւի հայ եկեղեցական վարչությունը, սակայն ինչպես NEWS.am-ը տեղեկացավ իր հավաստի աղբյուրներից, եկեղեցու դռները հավատացյալների եւ Էջմիածնի պատվիրակության առաջ փակել է հենց համայնքի հովիվ Տեր Աբել քահանան:
Բանն այն է, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի կառույց համարվող Ժնեւի եկեղեցական վարչությունը մի քանի անգամ նամակ է ուղարկել Էջմիածին, որում հայտարարել է, որ չի ընդունում Մայր Աթոռի որոշումները Շվեյցարիայի հայոց թեմի թեմական կառույցները կազմակերպելու եւ թեմական առաջնորդ նշանակելու վերաբերյալ։ Իրականում 1990-ականներին թեմի ստեղծման համար Ժնեւի եկեղեցական վարչությունն է դիմել Ամենայն Հայոց Վազգեն Ա կաթողիկոսին, որպեսզի նա համապատասխան կոնդակով Շվեյցարիայի հայկական գաղութը թեմի վերածի: 1992 թ. Վազգեն Ա-ի կոնդակով Շվեյցարիայում թեմը հիմնվել է:
Ժնեւի եկեղեցական վարչության ղեկավարության փոփոխությունից հետո մերժվում է Վազգեն Ա-ի տնօրինությունները, իսկ Գարեգին Ա Կաթողիկոսի շրջանում` առանց կաթողիկոսի հետ համաձայնեցնելու, Ժնեւի վարչությունը ծառայության է հրավիրում Տ. Աբել քահանա Մանուկյանին։ Գարեգին Ա-ն դատապարտում է, ըստ եկեղեցու, ոչ օրինական սույն քայլը եւ արգելում քահանայի հետագա ծառայությունը Շվեյցարիայում: Գարեգին Ա-ի որոշումը եւս մերժվում է:
Վերջերս արդեն Գարեգին Բ-ի որոշմամբ, Շվեյցարիայի հայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ եւ Ժնեւի հոգեւոր հովիվ է նշանակվել Տ. Մեսրոպ վարդապետ Պարսամյանը։ Որոշ տեղեկությունների համաձայն` Տ. Աբել քահանա Մանուկյանը հենց Ժնեւ ժամանած Էջմիածնի պատվիրակության եւ նրանց հետ պատարագին եկած հավատացյալների պատճառով է փակել եկեղեցու դռները:
Նշենք, որ Ժնեւում շուրջ 2000 հայ է ապրում, որոնց մի մասն է դեմ արտահայտվել Մայր Աթոռի որոշմանը, սակայն այս դիրքորոշումը ներկայացվում է իբրեւ ողջ շվեյցարահայության կարծիք: Հայտնի է, որ Շվեյցարիայի այլ քաղաքներում ապրող հայերը բացասաբար չեն տրամադրված Մայր Աթոռից ժամանած պատվիրակի թեմի առաջնորդության ստանձնման հարցի կապակցությամբ։
Ժնեւի Եկեղեցական վարչությունն իր որոշումը պատճառաբանում է նրանով, որ  Մայր Աթոռը ցանկանում է համայնքի եւ ծխի գումարներին տիրանալ, իսկ կիրակի եկեղեցու դռների փակ պահելը բացատրում է նրանով, որ չեն ցանկացել համայնքի ներսում  ավելորդ լարվածություն ստեղծել։
Մայր Աթոռն իր հերթին հերքում է «գումարների տիրանալու» մասին լուրերը, եւ նշում, որ հանգանակությունները կամ բարեգործությունը կատարվում է անհատական կարգով, իսկ Շվեյցարիայի նոր հոգեւոր հովիվ եւ առաջնորդական փոխանորդ նշանակելու որոշման պատճառը Շվեյցարիայի հայ համայնքի հոգեւոր կյանքի կազմակերպումն է:

Doors of the Armenian Church in Geneva were closed. The Church Council decided to close the church on Sunday.
However, a reliable source told Armenian News-NEWS.am, church closed its doors not to let in the believers and a delegation from Etchmiadzin by Fr. Abel Manoukian.
Earlier the Armenian Apostolic Church Council of Switzerland has repeatedly sent letters to the Mother See of Holy Etchmiadzin that rejected formation of a diocese in Switzerland and reaffirmed Fr. Abel Manoukian as priest. In 1990s Church Council of Switzerland asked the head of Armenian Apostolic Church, Catholicos Vazgen I to transform an Armenian community to a diocese. In 1992 the diocese was formed.
After the changes in council’s leadership, the Church Council rejects instruction of Vazgen I and then under Catholicos Karekin I invites Fr. Abel Manoukian to head the church. Karekin I condemned the move, which the church considered illegal, and banned Fr. Manoukian from serving in Switzerland. His decision was also rejected.
Under the recent decision of His Holiness Karekin II, Fr. Mesrop Parsamyan was appointed vicar of the Armenian diocese of Switzerland. According to some reports, Abel Manoukian closed the doors of Geneva’s church because of Etchmiadzin delegation and believers who came to attend the liturgy.
There are around 2000 Armenians residing in Geneva, part of them opposed Etchmiadzin’s decision. However, this position is presented as if it was decision of the entire Armenian community of Switzerland.
The Church Council says they have made such decision, as Etchmiadzin will take control of money belonging to community and diocese. As to closed doors of the church, the Council claims they wanted to avoid tension in community.
Etchmiadzin dismissed reports on taking control of money, while decision to appoint a vicar is aimed at organizing religious life of the community.