Շվեյցարիայի Ժնեւ քաղաքի հայ եկեղեցու դռները ապրիլի 10-ի պատարագին մասնակցելու այցելած հավատացյալների համար փակ են եղել։ Եկեղեցու դռները փակելու որոշման պատասխանատվությունն իր վրա է վերցրել Ժնեւի հայ եկեղեցական վարչությունը, սակայն ինչպես NEWS.am-ը տեղեկացավ իր հավաստի աղբյուրներից, եկեղեցու դռները հավատացյալների եւ Էջմիածնի պատվիրակության առաջ փակել է հենց համայնքի հովիվ Տեր Աբել քահանան:
Բանն այն է, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի կառույց համարվող Ժնեւի եկեղեցական վարչությունը մի քանի անգամ նամակ է ուղարկել Էջմիածին, որում հայտարարել է, որ չի ընդունում Մայր Աթոռի որոշումները Շվեյցարիայի հայոց թեմի թեմական կառույցները կազմակերպելու եւ թեմական առաջնորդ նշանակելու վերաբերյալ։ Իրականում 1990-ականներին թեմի ստեղծման համար Ժնեւի եկեղեցական վարչությունն է դիմել Ամենայն Հայոց Վազգեն Ա կաթողիկոսին, որպեսզի նա համապատասխան կոնդակով Շվեյցարիայի հայկական գաղութը թեմի վերածի: 1992 թ. Վազգեն Ա-ի կոնդակով Շվեյցարիայում թեմը հիմնվել է:
Ժնեւի եկեղեցական վարչության ղեկավարության փոփոխությունից հետո մերժվում է Վազգեն Ա-ի տնօրինությունները, իսկ Գարեգին Ա Կաթողիկոսի շրջանում` առանց կաթողիկոսի հետ համաձայնեցնելու, Ժնեւի վարչությունը ծառայության է հրավիրում Տ. Աբել քահանա Մանուկյանին։ Գարեգին Ա-ն դատապարտում է, ըստ եկեղեցու, ոչ օրինական սույն քայլը եւ արգելում քահանայի հետագա ծառայությունը Շվեյցարիայում: Գարեգին Ա-ի որոշումը եւս մերժվում է:
Վերջերս արդեն Գարեգին Բ-ի որոշմամբ, Շվեյցարիայի հայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ եւ Ժնեւի հոգեւոր հովիվ է նշանակվել Տ. Մեսրոպ վարդապետ Պարսամյանը։ Որոշ տեղեկությունների համաձայն` Տ. Աբել քահանա Մանուկյանը հենց Ժնեւ ժամանած Էջմիածնի պատվիրակության եւ նրանց հետ պատարագին եկած հավատացյալների պատճառով է փակել եկեղեցու դռները:
Նշենք, որ Ժնեւում շուրջ 2000 հայ է ապրում, որոնց մի մասն է դեմ արտահայտվել Մայր Աթոռի որոշմանը, սակայն այս դիրքորոշումը ներկայացվում է իբրեւ ողջ շվեյցարահայության կարծիք: Հայտնի է, որ Շվեյցարիայի այլ քաղաքներում ապրող հայերը բացասաբար չեն տրամադրված Մայր Աթոռից ժամանած պատվիրակի թեմի առաջնորդության ստանձնման հարցի կապակցությամբ։
Ժնեւի Եկեղեցական վարչությունն իր որոշումը պատճառաբանում է նրանով, որ  Մայր Աթոռը ցանկանում է համայնքի եւ ծխի գումարներին տիրանալ, իսկ կիրակի եկեղեցու դռների փակ պահելը բացատրում է նրանով, որ չեն ցանկացել համայնքի ներսում  ավելորդ լարվածություն ստեղծել։
Մայր Աթոռն իր հերթին հերքում է «գումարների տիրանալու» մասին լուրերը, եւ նշում, որ հանգանակությունները կամ բարեգործությունը կատարվում է անհատական կարգով, իսկ Շվեյցարիայի նոր հոգեւոր հովիվ եւ առաջնորդական փոխանորդ նշանակելու որոշման պատճառը Շվեյցարիայի հայ համայնքի հոգեւոր կյանքի կազմակերպումն է:

Двери армянской церкви швейцарского города Женева 10 апреля были закрыты перед прихожанами, желающими присутствовать на литургии. Ответственность за решение о закрытии дверей церкви взял на себя Женевский совет Армянской апостольской церкви, однако, как сообщили Новости Армении - NEWS.am достоверные источники, двери церкви перед прихожанами и делегацией Эчмиадзина закрыл именно предводитель общины, иерей Абель.
Дело в том, что Женевский совет Армянской апостольской церкви, считающийся органом Первопрестольного Святого Эчмиадзина, несколько раз отправлял письмо в Эчмиадзин, в котором заявлял о том, что не принимает решения Первопрестольного Эчмиадзина касательно организации Армянской епархии Швейцарии и назначения ее предводителя.
На самом деле, в 1990-ые годы для создания епархии Женевский совет Армянской апостольской церкви обратился к Католикосу всех армян Вазгену I, чтобы он соответствующим указом превратил армянскую колонию Швейцарии в общину. По указу Вазгена I в Швейцарии была основана епархия.
После изменения руководства Женевского совета Армянской апостольской церкви отклоняется распоряжение Вазгена I, а при Католикосе Гарегине I, без согласования с ним Женевский совет Армянской апостольской церкви, приглашает на службу  иерея Абеля Манукяна. Гарегин I осуждает этот незаконный шаг и запрещает дальнейшее служение иерея в Швейцарии. Это решение Гарегина I также не выполняется.
Недавно, уже по решению Гарегина II, предводительским местоблюстителем Армянской  епархии Швейцарии  и духовным пастырем Женевы назначен архимандрит Месроп Парсамян. Согласно некоторым сведениям, иерей  Абель Манукян закрыл двери церкви из-за прибывшей из Эчмиадзина делегации и пришедших на литургию верующих.
Отметим, что в Женеве проживают около 2000 армян, часть которых высказалась против решения Первопрестольного Святого Эчмиадзина, однако эта позиция представляется как мнение всей армянской общины. Церковное управление Женевы объясняет свое решение тем, что Святой Эчмиадзин хочет прибрать к рукам деньги епархии и общины, а закрытые двери - тем, что не хотели создавать лишнего напряжения в общине.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин, в свою очередь, опроверг слухи о желании «завладеть» деньгами, а причина назначения нового духовного пастыря Швейцарии и местоблюстителя – необходимость организации духовной жизни армянской общины Швейцарии.