Հայաստանի եւ Ղարաբաղի միջեւ ռազմաքաղաքական պայմանագրի ստորագրումը մի քանի խնդիր կլուծի։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ դեկտեմբերի 11-ին ասաց «Հայ դատի» եւ ՀՅԴ քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը։
Նրա խոսքով՝ դա հայկական կողմին հնարավորություն կտա հիմնավորելու շփման գծում հայ զինծառայողների առկայության փաստը, ինչը հաճախ մատնանշում է ադրբեջանական կողմը։ «Երկրորդ՝ երեւույթը հասկանալի կդառնա նաեւ միջազգային հանրության համար։ Չպետք է վախենալ այն բանից, որ պայմանագրի ստորագրումը կարող է ոչ միանշանակ արձագանքի արժանանալ միջազգային որոշ գործընկերների կողմից, քանի որ հակամարտությունն ինքնին պարզ չէ, եւ հեշտ ճանապարհներ չեն լինելու»,- ընդգծեց նա։
Մանոյանը նկատեց, որ ճիշտ չի լինի ասել, թե Հայաստանը ոչ մի ձեւով չի ճանաչել Ղարաբաղը, ինչի մասին վկայում են Հայաստանում ԼՂՀ ներկայացուցչության առկայությունը, տրամադրվող վարկերը, երկու հանրապետությունների պաշտոնյաների հանդիպումները։ «Ղարաբաղի համար կարեւոր է նման մակարդակի հարաբերություններ հաստատել  7-8 երկրների հետ, ինչն էապես կբարձրացնի նրա սուբյեկտությունը։ Այս առումով շատ կարեւոր է Ղարաբաղի միջազգային ճանաչմանն ուղղված ակտիվ գործունեությունը, եւ այս կետը պետք է ներառվի Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարեւոր, առաջնահերթ ուղղությունների թվում»,- ասել է Կիրո Մանոյանը։

YEREVAN. – The signing of a military-political agreement between Armenia and Karabakh will solve several problems. Giro Manoyan, head of the Political Affairs Bureau and the Armenian Cause Office of the Armenian Revolutionary Federation (ARF) Dashnaktsutyun Party of Armenia, said this at a December 11 press conference.
According to him, this will enable the Armenian side to substantiate the presence of Armenian servicemen on the contact line, which is often pointed out by the Azerbaijani side. “Secondly, the phenomenon will become clear to the international community as well,” he added. “One should not be afraid that the signing of the treaty may receive unequivocal reaction from some international partners, as the conflict itself is not clear, and there will be no easy ways.”
Manoyan noted that it would not be right to say that Armenia did not recognize Karabakh in any way, as evidenced by the presence of the NKR representation in Armenia, the loans being provided, and the meetings of the officials of the two republics. "It is important for Karabakh to establish such a level of relations with 7-8 countries, which will significantly increase its subjectivity,” Giro Manoyan noted. “In this respect, the active work aimed at the international recognition of Karabakh is very important, and this point should be included among the important, priority directions of Armenia's foreign policy."