ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում այսօր՝ դեկտեմբերի 11-ին տեղի է ունեցել հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի ընդլայված նիստ, որի ընթացքում ամփոփվել են 2019թ. ամառային զորակոչի արդյունքները և քննարկվել ձմեռային զորակոչի պատշաճ կազմակերպման ու անցկացման հարցերը, հայտնում են ՊՆ լրատվական ծառայությունից։
Նիստի ընթացքում ներկայացվել են 2019թ. ամառային զորակոչի արդյունքները, դրական միտումներն ու բացթողումներն ու առկա խնդրահարույց հարցերը: Անդրադարձ է կատարվել զորակոչվածների թվաքանակին, ծառայությանը ոչ պիտանի ճանաչվածների, զինակոչիկների բժշկական համակողմանի հետազոտության և փորձաքննության տվյալներին, տարածքային զինկոմիսարիատների, բուժհանձնաժողովների, տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կատարած աշխատանքներին:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն իր խոսքում կարևորել է առաջիկա զորակոչի ընթացքում ևս արդարության ու թափանցիկության մթնոլորտի շարունականության ապահովումը, կոռուպցիոն երևույթների խիստ բացառումը և ընդգծել, որ նախորդ՝ 2019թ. ամառային զորակոչը, ընդհանուր առմամբ, անցկացվել է կազմակերպված և առանց խոչընդոտների:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է նաև շահագրգիռ կառույցների և ստորաբաժանումների միջև փոխգործակցության ապահովումը, որի նպատակն է առավել ամրապնդել բանակի ու հասարակության սերտ կապը, զինված ուժերի հանդեպ հասարակության վստահությունն ու աջակցությունը: Դավիթ Տոնոյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ պետք է լինել չափազանց հետևողական, խիստ վերահսկողության տակ պահել ձմեռային զորակոչի ամբողջ գործընթացը, բացառել բուժհետազոտությունների թերի անցկացումը և ըստ այդմ՝ առողջական խնդիրներ ու բուժման կարիք ունեցող երիտասարդների զորակոչը:
Դավիթ Տոնոյանը, հորդորել է արտերկրում գտնվող զինակոչիկներին մինչև տարեվերջ վերադառնալ հայրենիք և կանգնել զինվորական հաշվառման, քանզի այս տարվա դեկտեմբերի 31-ից հետո այլևս չի գործելու օրենսդրական այն իրավակարգավորումը, ըստ որի՝ զինվորագրվելու նպատակով Հայաստան վերադարձող երիտասարդները քրեական պատասխանատվության չեն ենթարկվել:

The Republican Conscription Commission of Armenia today held an enlarged session at the administrative complex of the Ministry of Defense, and during the session, the Commission summed up the summer conscription in 2019 and discussed issues on proper organizing and conduct of the winter conscription, reports the news service of the Ministry of Defense.
During the session, the attendees presented the results of the summer conscription, the positive trends and omissions and the current problematic issues.
In his speech, Minister of Defense Davit Tonoyan said it is important to continue to ensure fairness and transparency and strictly rule out corruption phenomena during the upcoming conscription as well and emphasized the fact that, overall, the summer conscription of this year was held in an organized manner and without any hindrances.
The defense minister also attached importance to the ensuring of cooperation between interested organizations and subdivisions in order to further strengthen the close bonds between the army and society, as well as the trust and support of the society in and to the armed forces. Tonoyan also urged Armenian conscripts abroad to return to Armenia and register by the end of this year since the legislative regulation by which young people returning to Armenia for military registration are not subject to criminal liability, won’t be in effect next year.