Շոտլանդիայի առաջին նախարար, Շոտլանդական ազգային կուսակցության (ՇԱԿ) առաջնորդ Նիկոլա Ստերջենը խոստացել է պահանջել Լոնդոնից Էդինբուրգին անկախության հանրաքվեի անցկացման օրինական իրավունք տալ՝ դեկտեմբերի 12-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում իր կուսակցության հաջողության դեպքում։ Այս մասին նա ասել է ուրբաթ, ձայների հաշվարկման ժամանակ։ ՇԱԿ-ն արդեն ավելի լավ ցուցանիշ ունի, քան 2017-ի ընտրություններում, եւ փորձում է դառնալ Շոտլանդիայի շահերի գրեթե միակ ներկայացուցիչը բրիտանական խորհրդարանում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հիմա մենք մանդատ ունենք Շոտլանդիայի մարդկանց առաջարկելու՝ ընտրել իրենց սեփական ապագան»,- ասել է նա Sky News հեռուսաալիքի եթերում։
«Բորիս Ջոնսոնը ունի Մեծ Բրիտանիան Եվրամիությունից հանելու մանդատ։ Բայց չունի ԵՄ-ից Շոտլանդիան հանելու մանդատ»,- ընդգծել է Ստերջենը՝ հիշեցնելով, որ 2016 թվականի հանրաքվեի ժամանակ շոտլանդացիները դեմ են քվեարկել Brexit-ին։
Շոտլանդիայի անկախության հանրաքվեն տեղի է ունեցել 2014 թվականին։ Այն ժամանակ նրա մասնակիցների 55 տոկոսը կողմ է եղել Էդինբուրգի եւ Լոնդոնի միջեւ միության պահպանմանը։ Բայց շրջանում կառավարող ՇԱԿ-ն օգտվել է համաբրիտանական հանրաքվեի արդյունքներից՝ ԵՄ հետագա անդամակցության մասին, որտեղ Շոտլանդիայի բնակչությունը, ի տարբերություն Մեծ Բրիտանիայի, մեծ մասամբ չի աջակցել Brexit-ին։ Այս հանգամանքը առիթ է տվել անկախության նոր հանրաքվեի անցկացման գաղափարի համար, որը Ստերջենը պատրաստվում է կազմակերպել մինչեւ 2021 թվականին շոտլանդական խորհրդարանի ներկա գումարման լիազորությունների ավարտը։

The first Minister of Scotland, the leader of the Scottish National Party (SNP), Nicola Sturgeon, has promised to demand that London be given the legal right to hold a referendum on the independence of the region amid her party’s success in the early parliamentary elections on Thursday, The Guardian reported.
Her remarks came on Friday during the vote count after the will, during which the SNP has already shown better results than in the previous elections in 2017.
The first minister said she had won “a renewed, refreshed and strengthened mandate” to call for a fresh independence vote after winning 47 of Scotland’s 59 Westminster seats, 11 more than in 2017.
A referendum on Scottish independence was held in 2014. Then 55% of its members spoke in favor of maintaining an alliance between Edinburgh and London. However, the ruling SNP in the region took advantage of the results of the general British referendum on further EU membership, at which the population of Scotland, unlike the UK, did not support Brexit for the most part. This circumstance gave rise to advance the idea of ​​a new referendum on independence, which Sturgeon was going to organize before the end of the powers of the current convocation of the Scottish Parliament in 2021.