Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը երբեք «երկու համայնքներից» բաղկացած չի եղել։ Հայերը ԼՂ-ում միշտ բացարձակ մեծամասնություն են կազմել։ Այս մասին դեկտեմբերի 13-ի ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը՝ պատասխանելով բանակցություններին Ղարաբաղի, այսպես կոչված, ադրբեջանական համայնքի մասնակցության վերջերս հաճախակիացած տարատեսակ հայտարարությունների մասին հարցին։
Նաղդալյանը հիշեցրեց, որ ինչպես Բուդապեշտյան գագաթաժողովի փաստաթղթի եզրափակիչ մասում, այնպես էլ հրադադարի համաձայնագրում ասվում է երեք կողմերի մասին։ «Իսկ պատվիրակության կազմը կողմերն իրենք են որոշում»,- նշեց նա։
«Լեռնային Ղարաբաղը երբեք «երկու համայնքներից» բաղկացած չի եղել։ Նույնիսկ խորհրդային տարիներին դա եղել է հայկական ինքնավարություն՝ չնայած ժողովրդագրական համամասնությունը փոխելու ադրբեջանական իշխանությունների փորձերին։ Հայերը Լեռնային Ղարաբաղում միշտ բացարձակ մեծամասնություն են կազմել։ Այդ պատճառով համայնքների մասին խոսակցություններն արհեստական են։ Նպատակն է փորձել ազդել բանակցություններում Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության վրա»,- հայտարարեց Աննա Նաղդալյանը։
Մեկնաբանելով դիրքորոշումների հակասականության մասին Բաքվից մեղադրանքները՝ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը նկատեց, որ դրանք թելադրված են շեշտադրումները փոխելու եւ Ադրբեջանի ներքին գործընթացների վրա ազդելու փորձերով։

The population of Nagorno-Karabakh has never consisted of 'two communities'. Armenians have always constituted an absolute majority in Nagorno-Karabakh. This is what Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia Anna Naghdalyan declared during a briefing today, responding to the question about the various statements on the participation of the so-called ‘Azerbaijani community’ of Karabakh in the negotiations over the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict that have recently been made frequently.
Naghdalyan recalled that three sides are mentioned in the final part of the document adopted during the summit in Budapest and in the ceasefire agreement.
“Nagorno-Karabakh has never consisted of 'two communities’. Even during the Soviet era, Nagorno-Karabakh was an Armenian autonomy, in spite of the Azerbaijani authorities’ attempts to change the demographic proportionality. Armenians have always constituted an absolute majority in Nagorno-Karabakh. For this reason, the talks about communities are artificial and are aimed at having an impact on Nagorno-Karabakh’s participation in the talks,” Anna Naghdalyan declared.