Նոր Օռլեանի քաղաքապետ Լաթոյա Քանթրելը քաղաքում արտակարգ դրություն է հատարարել կիբեռգրոհի պատճառով, որին ենթարկվել է քաղաքը ուրբաթ օրը, տեղեկացնում է CNN-ը։
Կոտրելու փորձեր եւ կասկածելի ակտիվություն նկատվել են ժամը 05.00-ի սահմաններում, մամուլի ասուլիսում ասել է Նոր Օռլեանի տեղեկատվության բաժնի ղեկավար Քիմ Լագրյուն։
11.00-ի մոտ տեխնիկական քննիչները հայտնաբերել են կիբեռմիջադեպ, եւ քաղաքի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դեպարտամենտը սկսել է անջատել սերվերները եւ քաղաքային համակարգիչները որպես նախազգուշական միջոց, նշվում է Նոր Օռլեանի ներքին անվտանգության եւ արտակարգ իրավիճակների պատրաստության վարչության թվիթներում։
Քաղաքն սկսել է միջադեպի հետաքննությունը՝ Լուիզիանայի նահանգի ոստիկանության, ազգային գվարդիայի, ՀԴԲ-ի եւ ԱՄՆ Գաղտնի ծառայության հետ համատեղ։

New Orleans Mayor Latoya Cantrell has declared an emergency in the city due to the cyber attack that the city suffered on Friday, CNN reported.
Hacking attempts and suspicious activity were discovered around 5am, Kim LaGrue, head of the New Orleans information department, said at a press conference.
At around 11am, technical investigators discovered a “cybersecurity incident,” and the city’s IT department began shutting down servers and city computers as a precaution, according to the New Orleans Office of Homeland Security and Emergency Preparedness.
The city launched an investigation into the incident in collaboration with Louisiana State Police, the National Guard, the FBI and the US Secret Service.