Սուդանի նախկին նախագահ Օմար ալ Բաշիրը շաբաթ 10 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել նրան առաջադրված կոռուպցիայի մեղադրանքներով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ալ Բաշիրի նկատմամբ առաջին դատավճիռը կայացվել էր Խարտումում դատական հատուկ նիստում, որի հեռարձակումը կատարել է Al Hadath հեռուստաալիքը:
Նախկին նախագահի բանտարկության ժամկետը 10 տարուց կրճատվել էր մինչեւ 2 տարվա՝ կապված նրա տարիքի հետ: Դատավճռի հրապարակման վերջում դատավորն ասել էր, որ կապված Օմար ալ Բաշիրի 70 տարեկանը լրանալու հետ բանտարկության ժամկետը կրճատվել է 10 տարուց մինչեւ 2 տարվա: Սուդանի տապալված նախագահը 75 տարեկան է:

Бывший президент Судана Омар аль-Башир был приговорен в субботу к 10 годам лишения свободы по предъявленным ему обвинениям в коррупции, сообщает ТАСС
Первый приговор был вынесен аль-Баширу на специальном заседании суда в Хартуме, трансляцию которого вел телеканал Al Hadath.
Тюремный срок экс-президенту страны был сокращен с десяти до двух лет в связи с его преклонным возрастом. Как заявил в конце оглашения приговора судья, в связи с достижением Омаром аль-Баширом возраста 70 лет срок заключения сокращен с 10 до 2 лет. Свергнутому президенту Судана - 75 лет. Все финансовые средства, обнаруженные у экс-президента, подлежат конфискации.