Պեկինը Վաշինգտոնին բողոք է հայտնել չինացի դիվանագետներին արտաքսելուց հետո, հայտարարել է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Գեն Շուանը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
The New York Times պարբերականն ավելի վաղ, վկայակոչելով իր աղբյուրներին, նշել էր, որ ԱՄՆ-ն գաղտնի արտաքսել է երկու դիվանագետի, որոնք այս տարվա սեպտեմբերի վերջին փորձել են հայտնվել Վիրջինիա նահանգի Նորֆոլքի մերձակայքի ռազմաբազայում: Պարբերականը նշել էր, որ վերջին արտաքսումը եղել էր ավելի քան 30 տարի առաջ՝ 1987 թվականին:
«Ամերիկյան կողմի համապատասխան մեղադրանքները բացարձակ կեղծ են: Մենք ԱՄՆ-ին կոչ ենք անում ուղղել սխալը, անվավեր ճանաչել որոշումը, ապահովել չինացի դիվանագետների օրինական իրավունքների եւ շահերի պաշտպանությունը, որ նախատեսված են Դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայով»,- ճեպազրույցում ասել է Գեն Շուանը:
NY Times-ի տեղեկություններով՝ միջադեպից մի քանի շաբաթ հետո, կոնկրետ հոկտեմբերի 16-ին Պետքարտուղարությունը չինական դիվանագիտական առաքելության աշխատակիցներից պահանջել է ծանուցել տեղական իշխանությունների հետ ցանկացած կապի եւ շփումների մասին:
Դիվանագիտական սկանդալը ծագել է Վաշինգտոնի եւ Պեկինի հարաբերությունների համեմատական ջերմացման ֆոնին, որոնք անցյալ շաբաթվա վերջին համաձայնության էին եկել՝ կոչված 2 երկրների միջեւ առեւտրային պատերազմի դադարեցմանը:

Пекин выразил протест и сделал представление Вашингтону после выдворения китайских дипломатов, заявил официальный представитель МИД КНР Гэн Шуан, передает РИА Новости
Ранее газета The New York Times со ссылкой на источники написала, что США тайно выслали двух дипломатов, которые в конце сентября этого года пытались попасть на военную базу близ Норфолка в штате Виргиния. Издание отметило, что последнее выдворение было более 30 лет назад, в 1987 году.
«Соответствующие обвинения американской стороны абсолютно ложные. Мы призываем США исправить ошибку, аннулировать решение, обеспечить защиту законных прав и интересов китайских дипломатов, предусмотренных Венской конвенцией о дипломатических сношениях», — прокомментировал Гэн Шуан на брифинге.
По сведениям NY Times, через несколько недель после инцидента, а именно 16 октября, Госдеп потребовал от сотрудников китайских дипмиссий уведомлять о любых связях и контактах с местными властями.
Дипломатический скандал разразился на фоне относительного потепления отношений между Вашингтоном и Пекином, которые в конце прошлой недели пришли к соглашению, призванному положить конец торговой войне между двумя странами.