Ավելի քան 600 կիլոմետր երկարությամբ խցանումներ են գոյացել Փարիզի Իլ դը Ֆրանս շրջանի փողոցներում կենսաթոշակային բարեփոխման դեմ գործադուլների պատճառով, որը Ֆրանսիայում ընթանում է տասներկուերորդ օրը, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով BFMTV հեռուստաալիքին։
Նշվում է, որ ժամը 8.46-ին խցանումները հասել են 630 կիլոմետրի։ Նման վիճակի պատճառը գործադուլն ու անձրեւն են։
Սկսած դեկտեմբերի 5-ից՝ Ֆրանսիայում տեղի է ունենում համազգային գործադուլ կառավարության հայտարարած կենսաթոշակային բարեփոխման դեմ, ինչի հետեւանքով ֆրանսիացիների որոշ խմբեր, այդ թվում տրանսպորտի ոլորտի աշխատակիցները, կարող են զրկվել կենսաթոշակի անցնելու մի շարք արտոնություններից եւ հատուկ ռեժիմներից։ Դեկտեմբերի 11-ին վարչապետ Էդուար Ֆիլիպը ներկայացրեց բարեփոխման դրույթները՝ տեղեկացնելով, որ հաջորդ տարվա փետրվարին համապատասխան օրինագիծը կմտնի խորհրդարան։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ուրբաթ հայտարարել է, որ կառավարությունը շարունակում է աշխատել կենասաթոշակային բարեփոխման վրա եւ, գտնվելով Բրյուսելում, չի մեկնաբանել զանգվածային գործադուլի անցկացումը։

Пробки длиной более 600 километров образовались на дорогах парижского региона Иль-де-Франс из-за забастовки против пенсионной реформы, которая длится двенадцатый день во Франции, сообщает  РИА Новости   со ссылкой на телеканал BFMTV.
Отмечается, что к 8.46 заторы на дорогах в парижском регионе достигли 630 километров. Причиной такой ситуации на дорогах стала забастовка и дождь.
Начиная с 5 декабря, во Франции проходит общенациональная забастовка против объявленной правительством пенсионной реформы, в результате которой некоторые категории французов, в том числе работники сферы транспорта, могут лишиться ряда привилегий и специальных режимов выхода на пенсию. Одиннадцатого декабря премьер-министр Эдуар Филипп представил положения реформы, сообщив, что в феврале следующего года соответствующий законопроект поступит на рассмотрение парламента.
Президент Франции Эммануэль Макрон в пятницу заявил, что правительство продолжает работу по пенсионной реформе и, находясь в Брюсселе, не стал комментировать проведение массовой забастовки.