«Վերջին օրերին հայաստանյան քաղաքական օրակարգը հեղեղված է արտաքին քաղաքական հարցերի շուրջ ծավալվող դիսկուրսներով», ասված է ՍԴ Հնչակյան կուսակցության հայտարարությունում։
«Մի կողմից Արցախյան հարցով բանակցություններում ՀՀ իշխանությունների «վրիպակներն» ու բացթողումները նպաստել են, որ մի շարք քաղաքական եւ ոչ քաղաքական ուժեր՝ այդ թվում ծայրահեղական խմբավորումներ, նպատակաուղղված հարձակում իրականացնեն Հայաստանի պետականության վրա՝ քարոզելով ՀՀ իշխանությունների դեմ պատերազմ, եւ, որպես արդարացում իրենց գործողություններին,  հայտարարելով ՀՀ իշխանություններին օտարերկրյա գործակալական ցանց։ Մյուս կողմից՝ ԱՄՆ սենատը, Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւ ընդունելով, լարվածության մեջ է դրել  թուրք-ադրբեջանական կողմերին, որոնք իրենց ողջ գործակալական ու լոբբիստական ցանցը կիրառում են Հայաստանի դեմ արշավը հաջողացնելու, այդ թվում արցախյան հարցում հարվածներ հասցնելու նպատակով»։
Ուստի, ըստ ՍԴՀԿ-ի,  ՀՀ-ին եւ աշխարհասփյուռ հայությանը  նետված է մարտահրավեր, որի համար «կպահանջվի գիտակից առողջ ուժերի լարում ու համախմբում հանուն Հայաստանի Հանրապետության եւ հայ ազգի անվտանգության, կայուն առաջընթացի ու հարատեւության», նշում է  Սոցիալ-Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցությունը եւ  կոչ է անում հայաստանյան եւ Հայաստանից դուրս գործող բոլոր ազգային եւ քաղաքական ուժերին.
«Անկախ երկրում տիրող վարչակարգից ու անձերից՝ աջակից լինել արտաքին քաղաքական ճակատում Հայաստանի դիրքերի ամրացմանն ու հզորացմանը։
Այս նպատակով ՍԴ Հնչակյան կուսակցությունը նախաձեռնել է եւ շարունակում է նախաձեռնել մի շարք գործողություններ ներքին եւ արտաքին ոլորտում»։

Over the past few days, the political agenda in Armenia is flooded with discourse over foreign policy. This is stated in the statement issued by the Social Democrat Hunchakian Party.
“On the one hand, the “mistakes” and omissions of the authorities of the Republic of Armenia in the talks over the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict have contributed to the targeted attacks of several political and apolitical forces, including extremist groups against Armenia’s statehood (these forces and groups are advocating a war against the Armenian authorities and are justifying their actions by declaring that the authorities of the Republic of Armenia are a network of foreign agents). On the other hand, the US Senate, by adopting a resolution recognizing the Armenian Genocide, has intensified Turkey and Azerbaijan which are applying their networks of agents and lobbyists to succeed in the campaign against Armenia and for the purpose of causing blows to Artsakh.
Thus, according to the Social Democrat Hunchakian Party, the Republic of Armenia and all Armenians of the world are facing a challenge, and overcoming this challenge will require the efforts of aware forces and consolidation for the security of the Republic of Armenia and the Armenian nation, sustainable progress and eternity,” the Social Democrat Hunchakian Party states and calls on all national and political forces of Armenia and abroad to do the following:
“support the strengthening and reinforcement of Armenia’s positions in foreign policy, regardless of the existing regime and persons in the country.
For this purpose, the Social Democrat Hunchakian Party has undertaken and will continue to undertake a number of actions in domestic and foreign politics.”