Այս տարի տնտեսումների հաշվին շուրջ 1 մլրդ դրամ հավելյալ հատկացվել է ռազմաարդյունաբերական համալիրին նոր մշակումներ, նոր նախագծեր մշակելու նկատակով, եւ այդ գումարն արդեն իրացրել ենք: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 18-ին, իր տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Նրա խոսքով, 2020-ին արդեն հայտարարել են, որ կրկնապատկվելու է ռազմաարդյունաբերական համալիրին հատկացվող գումարների չափը:
«Երեք ռազմավարություններ են մշակվել՝ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության զարգացման, թթվայնացման եւ ռազմաարդյունաբերական համալիրի զարգացման, որոնք արդեն հանրային քննարկման են դրված:

YEREVAN. – On the account of savings, this year about 1 billion drams have been additionally allocated to the military-industrial complex, with the aim of developing new designs, developing new projects, and we have already spent that money. Armenia’s Minister of High-Technological Industry Hakob Arshakyan stated this during his year-end press conference today.
According to him, it has already been announced that the amount allocated to the military-industrial complex of Armenia will be doubled in 2020.
"Three strategies have been developed: high-tech industry development, digitization and the development of a military-industrial complex that are already under public discussion," he added.