Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորած «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը հունիսի 12-ի խորհրդարանական ընտրություններին Էդիռնե նահանգից պատգամավորության թեկնածու է առաջադրել «Հզոր Թուրքիա» կուսակցության նախկին նախագահ հայ հանրությանը քաջածանոթ Թունա Բեքլեւիչին։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝  Թունա Բեքլեւիչը հայտարարել է, թե «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության պատգամավորների թեկնածուների ցուցակը շատ ուժեղ դեմքերով է համալրված։ «Այդ ցուցակում փորձառությունն ու երիտասարդությունը միացվել են իրար»,-ասել է Բեքլեւիչը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ հոկտեմբերի 10-ի երեկոյան թուրքական բոլոր լրատվամիջոցները հայտնել էին, թե «Հզոր Թուրքիա» կուսակցության նախագահ Թունա Բեքլեւիչն իր համակիրների հետ, ի նշան բողոքի, խախտել են սահմանը եւ մտել Հայաստան։ Այնուհետ,  Հայաստանում Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության պետի տեղակալ, գնդապետ Անդրեյ Գուզեեւը հերքել է թուրքական լրատվամիջոցների տարածած տեղեկությունը, թե մի քանի թուրք գործիչներ հատել են հայ-թուրքական սահմանը:
Այս դեպքից օրեր անց նրանք ժամանեցին Հայաստան եւ նույն օրը հրավիրվեցին ԱԱԾ։  Հայաստանի ԱԱԾ-ի կողմից հիշյալ դեպքի կապակցությամբ հաղորդագրություն էր տարածվել, որտեղ նշվել էր, թե Թունա Բեքլեւիչը եւ Բայբարս Օրսեքը հրավիրվել են ԱԱԾ պարզաբանումներ տալու, որտեղ նրանց զգուշացվել է, որ անընդունելի է նման վարքագիծն ու անպատասխանատու հայտարարություններ անելը եւ առաջարկվել թուրք գործիչներին լքել Հայաստանի տարածքը։

Turkish ruling “Justice and Development” party headed by Prime Minister Recep Tayyip Erdogan nominated Chairman of “Strong Turkey” party Tuna Beklevic from Edirne province in June 12 parliamentary elections
According to Beklevic, the list of candidates by “Justice and Development” party, includes both experienced and young politicians, Hurriyet daily reports.
As Armenian News-NEWS.am reported earlier, on October 10, 2011 the Turkish media spread information that Tuna Beklevic with his party fellows crossed the Armenia-Turkey border along the River Akhuryan and entered Armenia. However, later Deputy Chief of Border Service, Russian Federal Security Service, Colonel Andrey Guzeyev refuted the reports.
Beklevic and GTP Deputy Chairperson Baybars Orsek were invited to the Armenian National Security Service to make comments on their statements, made in the Oct. 29 press conference in Yerevan. They claimed they had crossed the border stressing that Russian border guards are well aware of it. Armenian National Security Service offered Leader of “Strong Turkey” party and his party fellows to leave Armenia. Turkish politicians were told that their behavior was inappropriate.