Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորած «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը հունիսի 12-ի խորհրդարանական ընտրություններին Էդիռնե նահանգից պատգամավորության թեկնածու է առաջադրել «Հզոր Թուրքիա» կուսակցության նախկին նախագահ հայ հանրությանը քաջածանոթ Թունա Բեքլեւիչին։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝  Թունա Բեքլեւիչը հայտարարել է, թե «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության պատգամավորների թեկնածուների ցուցակը շատ ուժեղ դեմքերով է համալրված։ «Այդ ցուցակում փորձառությունն ու երիտասարդությունը միացվել են իրար»,-ասել է Բեքլեւիչը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ հոկտեմբերի 10-ի երեկոյան թուրքական բոլոր լրատվամիջոցները հայտնել էին, թե «Հզոր Թուրքիա» կուսակցության նախագահ Թունա Բեքլեւիչն իր համակիրների հետ, ի նշան բողոքի, խախտել են սահմանը եւ մտել Հայաստան։ Այնուհետ,  Հայաստանում Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության պետի տեղակալ, գնդապետ Անդրեյ Գուզեեւը հերքել է թուրքական լրատվամիջոցների տարածած տեղեկությունը, թե մի քանի թուրք գործիչներ հատել են հայ-թուրքական սահմանը:
Այս դեպքից օրեր անց նրանք ժամանեցին Հայաստան եւ նույն օրը հրավիրվեցին ԱԱԾ։  Հայաստանի ԱԱԾ-ի կողմից հիշյալ դեպքի կապակցությամբ հաղորդագրություն էր տարածվել, որտեղ նշվել էր, թե Թունա Բեքլեւիչը եւ Բայբարս Օրսեքը հրավիրվել են ԱԱԾ պարզաբանումներ տալու, որտեղ նրանց զգուշացվել է, որ անընդունելի է նման վարքագիծն ու անպատասխանատու հայտարարություններ անելը եւ առաջարկվել թուրք գործիչներին լքել Հայաստանի տարածքը։

Возглавляемая премьер-министром Турции Реджепом Тайибом Эрдоганом партия «Справедливость и развитие» на предстоящих 12 июня парламентских выборах от провинции Эдирне выдвинула бывшего лидера партии «Мощная Турция», хорошо известного армянской общественности  Туна Беклевича.
Как передает турецкая Hurriyet, Туна Беклевич заявил, что список кандидатов в депутаты от партии «Справедливость и развитие» пополнен сильными людьми. «В этом списке объединились опыт и молодость», - отметил Беклевич.
Напомним, что вечером 10 октября все турецкие СМИ сообщили о том, что лидер партии «Мощная Турция» Туна Беклевич с соратниками, в знак протеста, пересек армяно-турецкую границу и оказался на территории Армении. Однако, заместитель начальника погрануправления ФСБ в Армении, полковник Андрей Гузеев опроверг сообщения СМИ.
Через несколько дней после этого турецкая делегация все же прибыла в Ереван и тут же была приглашена в СНБ. СНБ затем распространила сообщение, в котором отмечалось, что Беклевич и Байбарс Орсек были приглашены в СНБ для дачи объяснений. Им также разъяснили недопустимость подобного поведения и подобных безответственных заявлений, после чего было предложено покинуть пределы Армении.