Իրանն անհրաժեշտ է համարում Սիրիայի իշխանությունների հետ ահաբեկչության խնդրի, ինչպես նաեւ Իդլիբի իրավիճակի հարցով Թուրքիայի համագործակցությունը: Այս մասին, ՌԻԱ-ի հաղորդմամբ, հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին:
«Ռոհանին՝ մտահոգություն հայտնելով Սիրիայում ԱՄՆ-ի շարունակվող ներկայության կապակցությամբ, հայտարարել է Սիրիայի կառավարության հետ իրանա-թուրքական համագործակցության անհրաժեշտության մասին»,- ասվում է Իրանի նախագահի կայքում տեղակայված հաղորդագրության մեջ:
Այս մասին Ռոհանին հայտարարել է Մալայզիայի մայրաքաղաքում իսլամական երկրների գագաթաժողովի շրջանակում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Նախագահները քննարկել են նաեւ սիրիական ճգնաժամի կարգավորման հարցով Աստանայի գործընթացի շրջանակում իրանա-թուրքական համագործակցությունը:

President of Iran Hassan Rouhani has declared that Iran believes Turkey and Syria need to cooperate to solve the issue of terrorism and the situation concerning Idlib, reports TASS.
“Rouhani has expressed concern about the ongoing presence of the US in Syria and has declared that there is a need for Iran and Turkey to work with the Syrian government,” the press release posted on the Iranian president’s website reads.
Rouhani made the statement during a meeting with President of Turkey Recep Tayyip Erdogan held on the sidelines of the summit of Islamic countries in Malaysia’s capital.