Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը ներողություն է խնդրել եւ դադարեցրել արձակուրդը հասարակության շրջանում աճող զայրույթի ֆոնին: Երկրի արեւելյան ափամերձ տարածքում անտառային հրդեհների դեմ պայքարի ժամանակ 2 հրշեջ է զոհվել:
Ավստրալիան արդեն մի քանի շաբաթ պայքարում է անտառային հրդեհների դեմ 3 նահանգներում, ինչի հետեւանքով ոչնչացվել է ավելի քան 700 տուն եւ գրեթե 1,2 մլն հա անտառային զանգված:
Այն բանից հետո, երբ հաղորդվել է հրշեջների մահվան մասին, Մորիսոնը հայտարարություն է արել որքան հնարավոր է շուտ արձակուրդից վերադառնալու մասին:
Ավստրալիայի ողջ տարածքում ավելի քան 200 հրդեհ է բռնկվել, դրանցից 70-ը որակվում է որպես չվերահսկվող, հիմնականում Նոր Հարավային Ուելս նահանգում:
Իշխանությունները հայտարարել են, որ Լամերուում հրդեհը կարող է սպառնալիք ներկայացնել կյանքի համար, եւ տեղի բնակիչներին կոչ են արել լքել իրենց տները:

Премьер-министр Австралии Скотт Моррисон  принес извинения и прервал отпуск в ответ на растущий общественный гнев после того, как два  пожарных погибли, сражаясь с лесными пожарами, охватившими восточное побережье страны.
Австралия  уже  несколько недель борется  с лесными пожарами в трех штатах, в результате которых  уничтожено более 700 домов и почти 1,2 миллиона гектаров лесных массивов.
Вскоре после того, как было объявлено о гибели пожарных,  Моррисон выступил с заявлением о том, что как можно скорее вернется с семейного отпуска на Гавайях. Эта поездка вызвала резкую критику в последние дни в связи с углублением кризиса с пожарами.
По всей Австралии более 200 пожаров, 70 из которых классифицируются как неконтролируемые, в основном в штате Новый Южный Уэльс.
В Южной Австралии более 120  пожаров.  Готовясь к большему количеству потенциальных жертв, власти заявили, что э пожар в Ламеру, в 210 км  к востоку от Аделаиды, может представлять угрозу для жизни и призвали жителей  покинуть свои дома.