Կառավարությունն իր այսօրվա՝ դեկտեմբերի 26-ի նիստում հավանություն տվեց  «ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքի փոփոխություններին, ըստ որի զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման դեպքերում շարքում ներառվում է հակառակորդի նախահարձակ գործողության հետեւանքով տեղի ունեցած դեպքերը:
Հարցը ներկայացրեց պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ նշելով, որ զինված ուժերի գործունեության ընթացքում առկա են եղել դեպքեր, երբ հակառակորդի կողմից զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը վնասը պատճառվել է այնպիսի պայմաններում, երբ տեղի չեն ունեցել անմիջական մարտական գործողություններ կամ զինծառայողները չեն գտնվել մարտական հերթապահության մեջ կամ չեն կատարել հատուկ առաջադրանք:
Նման դեպքեր տեղի են ունեցել հակառակորդի հեռահար հրետանակոծության կամ առաջնագծից երկրի խորք ընկած տարածքում դիվերսիոն-հետախուզական խմբի գործողության արդյունքում:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ 2008 թվականից սկսած հակառակորդի նախահարձակ գործողության հետեւանքով թվով 10 զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառվել է վնաս:
«Նման դեպքերում զինծառայողի կարգավիճակը սահմանվել է որպես ծառայողական պարտականությունների կատարման շրջանակներում տեղի ունեցած դեպք, ինչը սակայն ըստ էության չի բնորոշում համապատասխան դեպքի իրական հանգամանքը եւ սոցիալական պաշտպանվածության առումով չի ապահովում որոշակիորեն համարժեք վիճակ»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ սրանով լուծվում է անարդարդությունը: Դավիթ Տոնոյանը նաեւ համոզմունք հայտնեց, որ հոգաբարձուների խորհուրդը համապատասխան որոշում կկայացնի եւ կտարածի կարգավորումը մինչեւ 1998 թվականը ընկած դեպքերի վրա:

Пострадавшие в результате наступательных действий противника военнослужащие также получат компенсацию.
Правительство Армении на заседании 26 декабря одобрило законопроект «О внесении изменений в закон «О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Армении». Согласно законопроекту, к случаям возмещения ущерба, причиненного жизни или здоровью военнослужащих, станут относиться и те, которые возникли в результате наступательных действий противника.
Вопрос представил министр обороны Армении Давид Тоноян. Он подчеркнул, что в годы существования ВС были случаи, когда жизни или здоровью военнослужащих противником был нанесен ущерб в условиях, когда не было непосредственных боевых действий или военнослужащие не находились на боевом дежурстве, не выполняли спецзадание. Такие инциденты произошли в результате артобстрела противника или действий диверсионно-разведывательной группы на территории, расположенной в глубине страны от передовой. Министр сообщил, что, начиная с 2008 года, из-за наступательных действий противника нанесен ущерб жизни или здоровью 10 военнослужащих. «В таких случаях статус военнослужащего определяется как случай, имевший место в рамках исполнения служебных обязанностей, что на самом деле не характеризует истинную картину и не обеспечивает определенную эквивалентную ситуацию в плане социальной защищенности», - пояснил Тоноян, добавив при этом, что тем самым будет обеспечена справедливость.