Apple կորպորացիայի բաժնետոմսերի արժեքը բորսայական սակարկությունների արդյունքներով գերազանցել է մեկ հատը 300 դոլարը՝ նոր ռեկորդ սահմանելով։ Այֆոնների արտադրողի բաժնետոմսերը թանկացել են 2,3 տոկոսով։
Ինչպես նշում են Bloomberg-ի վերլուծաբանները, Apple-ի արժեթղթերի գնանշումները ֆինանսական լավ արդյունքներ են ցուցաբերել երրորդ եռամսյակում, մեծ է AirPods ականջակալների, ինչպես նաեւ Apple TV+ սթրիմինգային սերվիսի պահանջարկը, տեղեկացնում է Meduza-ն։
Ելնելով բաժնետոմսերի արժեքից հունվարի 2-ին սակարկությունների ավարտման պահին՝ Apple-ի շուկայական կապիտալացումը գնահատվում է 1,33 տրլն դոլար, տեղեկացնում է The Financial Times-ը։ Այս ցուցանիշով Apple-ը աշխարհում ամենամեծ ընկերությունն է։ Երկրորդ տեղը զբաղեցնող Microsoft կորպորացիայի շուկայական կապիտալացումը 1,23 տրլն դոլար է։
2014 թվականի հունիսին Apple-ը 7-к-1 բանաձեւով բաժնետոմսերի կոտորակման ընթացակարգ է իրականացրել։ Մինչ այդ Apple-ի բաժնետոմսերի արժեքը հասնում էր 700 դոլարի (2012-ին)։ Կոտորակումից հետո կորպորացիայի բաժնետոմսերը վաճառվում էին մեկ հատը 100 դոլարից ցածր։ 200 դոլարի նիշը հաղթահարվեց 2018-ի օգոստոսին։

The value of Apple's stock on the basis of exchange trading exceeded $ 300 apiece, setting a new record. During the trading session, the shares of the manufacturer of iPhones rose 2.3%.
According to analysts at Bloomberg, Apple's stock quotes were affected by the corporation's good financial results in the third quarter, the demand for new AirPods and the launch of the streaming service Apple TV +.
Based on the stock price at the close of trading in the US on January 2, Apple's market capitalization is estimated at $ 1.33 trillion, The Financial Times reported. By this indicator, Apple is the largest company in the world. Second-place Microsoft market capitalization of $ 1.23 trillion.
In June 2014, Apple conducted a 7-to-1 stock split procedure. Earlier, Apple's stock price reached $ 700 (in 2012). After the splitting procedure, corporation stocks were trading below $ 100 apiece. The mark of $ 200 Apple shares overcame in August 2018.