Գերմանիայի պաշտպանության նախարարությունը հրամայել է Իրաքում գերմանացի զինծառայողներին  չհեռանալ իրենց ռազմակայաններից ԱՄՆ ՌՕՈւ-ի կողմից Բաղդադում իրանցի գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունից հետո, տեղեկացնում է AP-ը։
Ներկայում Իրաքում 130 գերմանացի զինվոր կա։ Պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Քրիստինա Ռոութսին հայտարարել է, որ սահմանափակվել են զինվորականների տեղաշարժերը Բաղդադի եւ Թաջիի ռազմական օբյեկտների սահմաններից դուրս։ Նա նշել է, որ իրաքյան զորքերի պատրաստությունը շարունակվելու է։
Գերմանիան նաեւ հայտարարել է, որ իրավիճակը Մերձավոր Արեւելքում հասել է «թեժացման վտանգավոր կետի»։
Գերմանիայի կառավարության մամուլի քարտուղար Ուլրիկե Դեմերը ԱՄՆ այս քայլը բնորոշել է որպես «ռազմական սադրանքների մի ամբողջ շարքի պատախան, որոնց համար Իրանը պատասխանատվություն է կրում»՝ նշելով լցանավերի եւ սաուդյան նավթային օբյեկտների վրա հարձակումները։

The German Defense Ministry ordered the German military in Iraq not to leave their bases after General Qasem Soleimani assassination, AP reported.
German government spokeswoman Ulrike Demmer described the U.S. strike as “a reaction to a whole series of military provocations for which Iran bears responsibility,” pointing to attacks on tankers and a Saudi oil facility, among other events.
“We are at a dangerous escalation point and what matters now is contributing with prudence and restraint to de-escalation,” she said. Germany currently sits on the U.N. Security Council but is not a permanent member.