Գերմանիան անվտանգության նկատառումներով իր զինծառայողների մի մասին Իրաքից կտեղափոխի Քուվեյթ եւ Հորդանան: Այս մասին նշված է Բունդեսթագին հղած Գերմանիայի ԱԳ նախարար Հայկո Մաասի եւ պաշտպանության նախարար Աննեգրետ Քրամփ-Քարենբաուերի նամակում, հայտնում է DW-ն:
Խոսքն առաջին հերթին վերաբերում է Բաղդադում եւ Իրաքի մայրաքաղաքից ոչ հեռու Թաջի քաղաքում գտնվող զինվորականներին:
Ներկայումս Իրաքում են շուրջ 120 գերմանացի զինծառայողներ, որոնք տեղական անվտանգության ուժերին պատրաստում են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարի համար: Գրեթե 30 զինվոր բնակեցված է Բաղդադից հյուսիս Թաջի ռազմակայանում, մի քանի զինվորականներ անմիջապես Իրաքի մայրաքաղաքում են, իսկ մոտ 90 մարդ՝ Իրաքի հյուսիսում համեմատաբար հանդարտ քրդական նահանգներում:
«Մենք, բնականաբար, կհարգենք Իրաքի կառավարության ցանկացած ինքնիշխան որոշում: Մենք ընդհանուր առմամբ պատրաստ ենք շարունակելու մեր հուսալի օգնությունը միջազգայնորեն համաձայնեցված շրջանակում, քանի դեռ դա կցանկանա Իրաքը եւ թույլ կտա իրադրությունը»,- նշված է գերմանացի նախարարների նամակում:
Միացյալ Նահանգները հունվարի 3-ին ավիահարված էր հասցրել Բաղդադի օդանավակայանին, որի հետեւանքով սպանվել էր իրանցի գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանին: Ի պատասխան հունվարի 5-ին Իրաքի խորհրդարանը պահանջել էր դադարեցնել երկրում արտասահմանյան ռազմական ներկայությունը: Այս հարցով վերջնական որոշումը պետք է ընդունի երկրի կառավարությունը:

Германия переведет часть своих военнослужащих из Ирака в Кувейт и Иорданию из соображений безопасности. Об этом говорится в адресованном бундестагу письме министра иностранных дел ФРГ Хайко Маса (Heiko Maas) и министра обороны Аннегрет Крамп-Карренбауэр, сообщает DW
Прежде всего, речь идет о военных, находящихся в Багдаде и в городе Таджи недалеко от иракской столицы.
В данный момент в Ираке находятся порядка 120 немецких военнослужащих, которые занимаются подготовкой местных сил безопасности для борьбы с террористической группировкой «Исламское государство». Почти 30 солдат расквартированы на военной базе в Таджи к северу от Багдада, несколько военных находятся непосредственно в столице Ирака, а около 90 человек - в относительно спокойных курдских провинциях на севере Ирака.
«Разумеется, мы будем уважать любое суверенное решение иракского правительства. В целом, мы готовы к тому, чтобы продолжать нашу надежную помощь в международно согласованных рамках, пока этого желает Ирак и позволяет обстановка», - отмечено также в письме немецких министров.
3 января Соединенные Штаты нанесли авиаудар по аэропорту Багдада, в результате чего был убит иранский генерал Касем Сулеймани. В ответ на это парламент Ирака 5 января потребовал прекратить иностранное военное присутствие в стране. Окончательное решение по этому вопросу должно принять правительство в Багдаде.