Լիբանանի դատարանն արգելել է երկրի տարածքից դուրս գալ Nissan կոնցեռնի նախկին տնօրեն Կառլոս Գոնին, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով MTV հեռուստաալիքին։
Մինչ այդ ավարտվել էր Գոնի գործով լսումը Բեյրութի դատարանի գլխավոր շենքում։ Դատավորները լսել են գործարարին Ինտերպոլի «կարմիր նշման» հարցով եւ Իսրայել նրա այցի փաստով, ինչն օրենսդրորեն արգելվում է լիբանանցի քաղաքացիներին։
Կառլոս Գոնը, որը Տոկիոյում տնային կալանքի տակ էր, դեկտեմբերի վերջին փախուստի էր դիմել։ Նա մասնավոր ինքնաթիռով Ստամբուլից հասել էր Բեյրութ, որտեղից պաշտոնապես հայտարարել էր իր գտնվելու տեղի մասին։ Ճապոնական կողմը պահանջում է հանձնել Գոնին նրա կալանավորման համար։ Ինտերպոլը լիբանանյան կողմին «կարմիր նշում» է ներկայացրել գործարարին կալանավորելու համար։
Գոնն ու նրա աջ ձեռք Գրեգ Քելին ձերբակալվել էին 2018 թվականի նոյեմբերի 19-ին այն կասկածանքով, թե Nissan-ի նախկին տնօրենը հայտարարագրել է ոչ բոլոր եկամուտները, եւ Քելին, ենթադրաբար, օգնել է նրան այդ հարցում։
Չհայտարագրված եկամուտների գումարը 2010-2017 թվականներին գնահատվում է 8 մլրդ իեն (մոտ 71 մլն դոլար)։ Բացի այդ, Գոնին կասկածում են այն բանում, որ նա ընկերության հաշվին ծածկել է մասնավոր ներդրումների հետեւանքով կրած վնասները։ Վնասները կազմել են 1,85 մլրդ իեն (այն պահի դրությամբ՝ մոտ 21 մլն դոլար)։
Անցած տարվա գարնանը Գոնի փաստաբանները 1,5 մլրդ իեն (մոտ 15 մլն դոլար) գրավ են մուծել, ինչից հետո նրան չբացակայելու ստորագրությամբ ազատ են արձակել։ Մինչեւ դատը, որը պետք է տեղի ունենար Ճապոնիայում 2020 թվականի գարնանը, նա երկրի սահմաններից դուրս գալու իրավունք չուներ։

Суд Ливана запретил выезд с территории страны бывшему главе концерна Nissan Карлосу Гону, сообщает РИА Новости   со ссылкой на ливанский телеканал MTV.
Ранее закончилось слушание по делу Гона в главном здании суда в Бейруте. Судьи выслушали предпринимателя по вопросу «красной метки», выданной Интерполом, и по факту его визита в Израиль, что законодательно запрещается ливанским гражданам.
Карлос Гон, который находился под домашним арестом в Токио, в конце декабря сбежал. Он на частном самолете через Стамбул добрался до Бейрута, откуда официально заявил о своем местонахождении. Японская сторона требует выдать Гона для его ареста. Интерпол передал ливанской стороне «красную метку» для задержания бизнесмена.
Гон и его правая рука Грег Келли были арестованы 19 ноября 2018 года по подозрению в том, что экс-глава Nissan декларировал не все свои доходы, и Келли, предположительно, помогал ему в этом.
Сумма сокрытых от декларирования доходов с 2010 по 2017 год оценивается в 8 миллиардов иен (около 71 миллиона долларов). Кроме того, Гона подозревают в том, что он покрыл за счет компании убытки, понесенные им в результате частных инвестиций. Убытки составили 1,85 миллиарда иен (по курсу на тот момент — около 21 миллиона долларов).
Весной прошлого года адвокаты Гона внесли залог в размере 1,5 миллиарда иен (около 15 миллионов долларов), после чего его отпустили под подписку о невыезде. До суда, который должен был состояться в Японии весной 2020 года, он не имел права покидать пределы страны.