Ռուսաստանը համաձայն չէ երաշխավոր-երկրներին ուղղված՝ իրանական միջուկային զենքի վերաբերյալ Համատեղ համընդգրկուն գործողությունների ծրագրի համաձայնագրից դուրս գալու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կոչի հետ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում կատարելով ՌԴ ԱԳՆ-ին։
Թրամփը չորեքշաբթի օրը Իրաքում ամերիկյան բազաների վրա Իրանի հարձակումից հետո դիմել էր ժողովրդին։ Ուղերձում նա ՌԴ-ին եւ մյուս երկրներին խորհուրդ էր տվել դուրս գալ ՀՀԳԾ համաձայնագրից։
ԱՄՆ նախագահը վստահ է, որ Թեհրանին անհրաժեշտ է հրաժարվել իր «միջուկային հավակնություններից»։ Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ է սկսել աշխատանքը նոր գործարքի կնքման ուղղությամբ, որն աշխարհը ավելի անվտանգ կդարձնի։
«Կա պայմանավորվածություն, շատ լավ մշակված, փոխզիջումային, որը անհրաժեշտ է կատարել։ Այդ պատճառով ավելի հասկանալի է իրանական կողմի այն դիրքորոշումը, որ ԱՄՆ-ին անհրաժեշտ է վերադառնալ համաձայնագրի կատարմանը, իսկ եթե ինչ-որ մեկին ինչ-որ բան դուր չի գալիս այդ համաձայնագրում, ապա պետք է, երեւի, քննարկել դրա խմբագրման նպատակահարմարությունը եւ հնարավորությունը, սակայն մնալով ՀՀԳԾ-ի շրջանակներում»,- հայտարարել է գործակալության զրուցակիցը։
Նաեւ, նրա կարծիքով, ամերիկացիների համար «տրամաբանական կլիներ վերադառնալ այն պայմանավորվածություններին, որոնք հենց իրենք են առաջ քաշել, իրենք են ստորագրել, եւ որոնք ամրագրվել են ՄԱԿ ԱԽ բանաձեւով»։

Россия не согласна с призывом американского президента Дональда Трампа к странам-гарантам выйти из Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по ядерной программе Ирана, сообщает РИА Новости со ссылкой на источник в МИД России.
Трамп в среду обратился к нации после атаки Ирана на базы США в Ираке. В ходе обращения он порекомендовал РФ и другим странам выйти из Совместного всеобъемлющего плана действий по иранской ядерной программе.
Американский лидер уверен, что Тегерану пора отказаться от "ядерных амбиций".Он обратил внимание на то, что в США готовы начать работу над новой сделкой, которая сделает мир более безопасным.
«Есть договоренность, очень хорошо проработанная, компромиссная, которую необходимо выполнять. Поэтому более понятна позиция иранской стороны, что США нужно вернуться к выполнению СВПД, а если кого-то что-то не устраивает в тех договоренностях, то нужно, наверное, обсуждать целесообразность и возможность какой-то их корректировки, но уже будучи в рамках СВПД», – заявил собеседник агентства.
Также, по его мнению, американцам было бы «логичнее вернуться к тем договоренностям, которые они сами продвигали, сами же подписали и которые потом были подкреплены резолюцией СБ ООН».