Եթե մարդը Հայաստանում բանկում մեկ օրով ավանդ է բացում, ապա նա ոչ մի տոկոս չի ստանում։ Այս մասին խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիսռում, Քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ հունվարի 14-ին ասաց կառավարող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Արտակ Մանուկյանը։
Նա, մասնավորապես, առաջարկեց վերականգնել արդարությունը։
«Ավանդատուները մեկ օրով դեպոզիտից տոկոսներ չեն ստանում, այն դեպքում, երբ բանկային հատվածը կարող է, օրինակ, overnight վարկեր տրամադրել եւ այդ տրամաբանությամբ որոշակի գումար ստանալ այդ մարդուն պատկանող ավանդից»,- պարզաբանել է Մանուկյանը։
Պատգամավորը նաեւ կարծում է, որ եթե բանկը շահ է ստանում ավանդատուի միջոցներից, ապա վերջինը նույնպես պետք է անտեսված չմնա։
Ինչպես նշեց խորհրդարանականը, նրանք փորձել են որոշ գնահատումներ անել՝ հիմնված միջին մեծության դեպոզիտների քանակի վրա։
«2019 թվականի առաջին կիսամյակի տվյալներով՝ դա գրեթե 162 մլն դրամ է, որը ավանդատուների փոխարեն, փաստորեն, ամեն ամիս ստացել է բանկային հատվածը»,- շեշտեց Մանուկյանը՝ նշելով, որ այս գումարը Հայաստանի քաղաքացիներին այդպես էլ չի վճարվել:
Նիստին մասնակցող Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը հայտարարեց, որ կառավարությունը դեմ չէ ներկայացված նախագծին:
Արդյունքում՝ խորհրդարանական հանձնաժողովը այս օրենսդրական նախաձեռնությանը դրական եզրակացություն տվեց: Հարցը ներառվեց Ազգային ժողովի լիագումար նիստերի օրակարգում:

Если человек в Армении открывает вклад в банке на один день, то он не получает никаких процентов. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, в ходе обсуждения законопроекта о внесении изменений в Гражданский кодекс заявил 14 января депутат от правящего блока «Мой шаг» Артак Манукян.
Он, в частности, предложил восстановить справедливость.
«Вкладчики не получают проценты от депозита на один день, в то время, как банковский сектор может, к примеру, предоставлять кредиты overnight и по этой логике получать определенную сумму за вклад, принадлежащий этому лицу», - пояснил Манукян.
Депутат также считает, что если банк получает выгоду от средств вкладчика, то последний также не должен остаться в стороне.
Как отметил парламентарий, они постарались сделать некоторые оценки, основанные на количестве депозитов средней величины.
«По данным за первое полугодие 2019 года, это примерно 162 миллиона драмов, которые вместо вкладчиков, фактически, получил банковский сектор», - подчеркнул Манукян, заметив, что данная сумма так и не была выплачена гражданам Армении.
Присутствовавший на заседании заместитель председателя Центробанка Армении Нерсес Ерицян заявил, что правительство не против представленного проекта.
В результате парламентская комиссия дала положительное заключение данной законодательной инициативе. Вопрос был включен в повестку дня пленарных заседаний Национального собрания.