Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը Գերմանիայի ԱԳ նախարարության պետնախարար Նիլս Անենի հետ Նյու Դելիում անցկացրած հանդիպման ժամանակ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) հարցով ԵՄ քայլերը ռազմավարական սխալ է անվանել, հաղորդում է ISNA-ն:
Կողմերը քննարկել են ծրագրի շուրջ վերջին զարգացումներն ու տարածաշրջանի իրավիճակը:
Հանդիպման ընթացքում Զարիֆը քննադատել է ծրագրի շրջանակում Եվրոպայի կողմից պարտավորությունների չիրականացումն ու դրա շրջանակում վեճերի կարգավորման մեխանիզմը ռազմավարական սխալ անվանել:
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան եւ Գերմանիան Իրանին պաշտոնապես մեղադրել են իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) պայմանները խախտելու մեջ:

German State Minister Niels Annen and Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif met in New Delhi on the sidelines of the Raisina Dialogue conference.
The parties discussed recent developments on the Iranian deal and the situation in the region.
During the meeting, the Iranian FM criticized the failure of Europe to fulfill its obligations under the deal and called the dispute settlement mechanism in the framework of the JCPOA, a strategic political mistake.
Earlier, the UK, France and Germany officially accused Iran of violating the terms of the Iranian deal, which could lead to the reintroduction of UN sanctions.