Արցախի արտաքին քաղաքականության անկյունաքարն են հանդիսանում Արցախի միջազգային ճանաչման եւ միջազգային համագործակցության շրջանակների ընդլայնումը, Արցախի եւ այլ պետությունների միջեւ փոխգործակցության ու բարեկամական կապերի ամրապնդումը եւ խաղաղ կարգավորման գործընթացում հանրապետության ներգրավվածության ընդլայնումը: Այս մասին, այսօր՝ հունվարի 15-ին, իր տարեկան ամփոփիչ ասուլիսում նշել է Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանը՝ հավելելով, որ արտաքին քաղաքական գերատեսչության հիմնական ջանքերն ուղղված են եղել այս գործընթացներում հաջողություն ապահովելուն:
Անդրադառնալով առաջադրված նպատակների իրականացմանը՝ Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ տարին բավականին արդյունավետ էր. ոչ միայն շարունակվել են ջանքերը՝ ուղղված Արցախի առկա միջազգային կապերի ամրապնդմանը,  այլեւ քայլեր են ձեռնարկվել՝  ընդլայնելու Արցախի միջազգային համագործակցության աշխարհագրությունը։
Այսպիսով, կայացել են Արցախի պատվիրակության աշխատանքային այցերն Ուրուգվայ, Արգենտինա, Ավստրալիա, ԱՄՆ, ՌԴ, Ֆրանսիա եւ Եգիպտոս, որոնց շրջանակներում տեղի են ունեցել Արցախի ԱԳՆ ղեկավարի  հանդիպումները տվյալ պետությունների  քաղաքական, հասարակական եւ գիտական շրջանակների ներկայացուցիչների հետ։ Այդ հանդիպումների արդյունքում ձեռք են բերվել համագործակցության զարգացման վերաբերյալ պայմանավորվածություններ: Այցերի շրջանակներում կայացել են նաեւ ավանդական դարձած հանդիպումներ սփյուռքի հայկական կազմակերպությունների հետ:
Արտաքին գործերի նախարարը կարեւորել է Արցախի եւ տարբեր երկրների վարչատարածքային միավորների միջեւ ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված ջանքերի շարունակականությունը: Այս կապակցությամբ Մասիս Մայիլյանը նշել է, մասնավորապես, Ստեփանակերտի եւ Ավստրալիայի Ռայդ քաղաքի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների հաստատման մասին բանաձեւի ընդունումը՝ Արցախի պատվիրակության Ավստրալիա  կատարած աշխատանքային այցի նախօրեին: Ավստրալիայում ստեղծվել է Արցախի հետ Բարեկամության շրջանակ, որին անդամակցում են Դաշնային խորհրդարանի պատգամավորներ եւ սենատորներ, նախարարներ, ինչպես նաեւ Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետը, նահանգային խորհրդարանի վերին եւ ստորին պալատի խոսնակները, գիտնականներ, հոգեւոր դասի ներկայացուցիչներ եւ մշակույթի գործիչներ։ Բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման շարունակության մասին են վկայում նաեւ 2019 թվականի սեպտեմբերին Արցախի Հադրութի շրջանի եւ Ֆրանսիայի Իզեր նահանգի միջեւ ստորագրված Բարեկամության հռչակագիրը, ինչպես նաեւ 2019 թվականի հոկտեմբերին Արցախի ԱԳՆ ղեկավար Մասիս Մայիլյանի եւ Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանային խորհրդի նախագահ Լորան Վոքիեի կողմից ստորագրված համատեղ հռչակագիրը:
Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը նաեւ ընդգծել է Ստեփանակերտում հոկտեմբերին կայացած տարվա գլխավոր քաղաքական իրադարձության` «Համագործակցություն հանուն արդարության եւ խաղաղության» Արցախի բարեկամների համաժողովի կարեւորոթյունը, որը կազմակերպվել էր Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ եւ ՀՅԴ կողմից: Համաժողովին մասնակցել են խորհրդարանական բարեկամության խմբերի  եւ շրջանակների, քույր քաղաքների, ինչպես նաեւ Արցախի անկախությունը ճանաչած կամ Արցախի հետ համագործակցող տարբեր երկրների վարչատարածքային միավորների ներկայացուցիչներ. ընդհանուր առմամբ` շուրջ 30 երկրներից 150-ից ավելի ներկայացուցիչներ: Համաժողովի արդյունքներով միջոցառման մասնակիցներն ընդունել են հռչակագիր, որում կոչ են արել միջազգային հանրությանը ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր քայլերը՝ ժողովրդավարության առաջմղմանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդմանն ուղղված միջազգային համագործակցությանը Արցախի լիարժեք մասնակցության խոչընդոտները վերացնելու նպատակով: Համաժողովի շրջանակներում որոշում է կայացվել նաեւ ստեղծել Արցախի բարեկամների միջազգային ցանց՝ «Պրո Արցախ»՝ միջազգային հարթակում Արցախի մասին իրազեկվածությունը բարձրացնելու, նրա ժողովրդի օրինական շահերը պաշտպանելու, միջազգային գործընթացներում Արցախի ներգրավմանն աջակցելու նպատակով։
Մասիս Մայիլյանը հայտնել է, որ միջազգային կառույցներում Արցախի ԱԳՆ գործունեությունը հասնում է նոր մակարդակի. մասնավորապես՝ արցախյան կողմը սկսել է, առաջին հերթին` մարդու իրավունքների ոլորտին առնչվող միջազգային համաձայնագրերի դրույթների իրականացման  վերաբերյալ ազգային զեկույցներ ներկայացնելու գործընթաց: Այսպիսով, առաջին անգամ Արցախը Միավորված ազգերի կազմակերպությունում որպես պաշտոնական փաստաթուղթ տարածել է «Քաղաքացիական եւ քաղաքական իրավունքների մասին» միջազգային դաշնագրի դրույթների իրականացման վերաբերյալ պարբերական զեկույցը:
Մեկնարկել են «Տնտեսական, սոցիալական եւ մշակութային իրավունքների մասին» միջազգային դաշնագրի դրույթների կատարման վերաբերյալ զեկույցի մշակման աշխատանքները: Այս գործընթացի շրջանակներում Արցախի Հանրապետությունը ծրագրում է միանալ մարդու իրավունքների մասին միջազգային առանցքային կոնվենցիաներին։ Արցախը նաեւ ընդլայնում է իր ներգրավվածությունը գլոբալ խնդիրների եւ միտումների քննարկման գործընթացներում: Հենց այս համատեքստում է անհրաժեշտ դիտարկել Արցախի միանալը ՄԱԿ-ի «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգին», որի շրջանակներում Արցախում ստեղծվել է Կայուն զարգացման ազգային խորհուրդ, նախապատրաստվել եւ ՄԱԿ է ներկայացվել կայուն զարգացման նպատակների իրականացման վերաբերյալ ազգային զեկույցը:

Краеугольным камнем внешней политики Арцаха является расширение рамок его международного признания. Об этом заявил глава МИД Арцаха Масис Маилян на пресс-конференции по итогам 2019 г.
«Краеугольным камнем внешней политики Арцаха является расширение рамок его международного признания и международного сотрудничества, укрепление взаимодействия и дружественных связей между Арцахом и другими государствами и расширение вовлеченности республики в процесс мирного урегулирования, на обеспечение успехов в этих процессах были направлены основные усилия внешнеполитического ведомства», - отметил глава МИД.
Коснувшись реализации поставленных целей, Масис Маилян отметил, что год был достаточно продуктивным, были не только продолжены усилия, направленные на укрепление имеющихся международных связей Арцаха, но и предприняты шаги по расширению географии международного сотрудничества. Так, состоялись рабочие визиты делегации Арцаха в Уругвай, Аргентину, Австралию, США, РФ, Францию и Египет, в рамках которых прошли встречи главы МИД с представителями политических, общественных и академических кругов этих государств. По итогам этих встреч были достигнуты договоренности о развитии сотрудничества. В рамках визитов состоялись также традиционные встречи с армянскими диаспоральными организациями.
Министр иностранных дел подчеркнул важность продолжения усилий по расширению рамок децентрализованного сотрудничества Арцаха с административно-территориальными единицами различных стран. В этой связи Масис Маилян отметил, в частности, принятие в преддверии рабочего визита делегации Арцах в Австралию резолюции об установлении дружественных отношений между Степанакертом и австралийским городом Райд. В Австралии был создан Круг дружбы с Арцахом, куда вошли депутаты и сенаторы Федерального парламента, министры, а также премьер-министр штата Новый Южный Уэльс, спикеры верхней и нижней палат парламента штата, ученые, представители духовенства и деятели культуры. О продолжении процесса укрепления дружественных отношений свидетельствуют также подписанная в сентябре 2019 года декларация о дружбе между Гадрутским районом Арцаха и департаментом Изер Франции, а также совместная декларация, подписанная главой МИД Арцаха Масисом Маиляном  и председателем регионального совета  Овернь-Рона-Альпы  Франции Лораном Вокье в октябре 2019 года.
Глава МИД Арцаха подчеркнул важность состоявшегося в октябре в Степанакерте главного политического события года - Форума друзей Арцаха «Сотрудничество во имя справедливости и мира», организованного совместно МИД Республики Арцах и АРФД. В форуме приняли участие представители парламентских групп и кругов дружбы, городов - побратимов, а также административно-территориальных единиц разных стран, признавших независимость Арцаха или сотрудничающих с Арцахом - в целом свыше 150 представителей почти 30 государств. По итогам форума его участники приняли декларацию, в которой призвали международное сообщество предпринять все необходимые шаги с целью устранения препятствий для полноценного участия Арцаха в международном сотрудничестве, направленном на продвижение демократии, а также укрепление мира и стабильности в регионе. В рамках форума также было принято решение о создании международной сети друзей Арцаха - «ПроАрцах» - с целью повышения информированности об Арцахе на международной арене, защиты законных интересов его народа, содействия вовлечению Арцаха в международные процессы.
Масис Маилян сообщил, что на новый уровень выходит деятельность МИД Арцаха в международных структурах, в частности, арцахская сторона начала процесс представления национальных докладов о реализации положений международных конвенций, в первую очередь - в сфере прав человека. Так, впервые Арцах в качестве официального документа распространил в ООН периодический доклад о реализации положений Международного пакта о гражданских и политических правах. Началась работа над докладом о реализации положений Международного пакта «Об экономических, социальных и культурных правах». В рамках этого процесса Республика Арцах планирует присоединиться к основополагающим международным конвенциям по правам человека.  Арцах расширяет также свою вовлеченность в процесс обсуждения глобальных проблем и тенденций. Именно в этом контексте необходимо рассматривать присоединение Арцаха к «Повестке дня в области устойчивого развития на период до 2030 года» ООН, в рамках которой был создан Национальный совет устойчивого развития, подготовлен и представлен в ООН национальный доклад о реализации Целей устойчивого развития.