Արցախի արտաքին քաղաքականության անկյունաքարն են հանդիսանում Արցախի միջազգային ճանաչման եւ միջազգային համագործակցության շրջանակների ընդլայնումը, Արցախի եւ այլ պետությունների միջեւ փոխգործակցության ու բարեկամական կապերի ամրապնդումը եւ խաղաղ կարգավորման գործընթացում հանրապետության ներգրավվածության ընդլայնումը: Այս մասին, այսօր՝ հունվարի 15-ին, իր տարեկան ամփոփիչ ասուլիսում նշել է Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանը՝ հավելելով, որ արտաքին քաղաքական գերատեսչության հիմնական ջանքերն ուղղված են եղել այս գործընթացներում հաջողություն ապահովելուն:
Անդրադառնալով առաջադրված նպատակների իրականացմանը՝ Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ տարին բավականին արդյունավետ էր. ոչ միայն շարունակվել են ջանքերը՝ ուղղված Արցախի առկա միջազգային կապերի ամրապնդմանը,  այլեւ քայլեր են ձեռնարկվել՝  ընդլայնելու Արցախի միջազգային համագործակցության աշխարհագրությունը։
Այսպիսով, կայացել են Արցախի պատվիրակության աշխատանքային այցերն Ուրուգվայ, Արգենտինա, Ավստրալիա, ԱՄՆ, ՌԴ, Ֆրանսիա եւ Եգիպտոս, որոնց շրջանակներում տեղի են ունեցել Արցախի ԱԳՆ ղեկավարի  հանդիպումները տվյալ պետությունների  քաղաքական, հասարակական եւ գիտական շրջանակների ներկայացուցիչների հետ։ Այդ հանդիպումների արդյունքում ձեռք են բերվել համագործակցության զարգացման վերաբերյալ պայմանավորվածություններ: Այցերի շրջանակներում կայացել են նաեւ ավանդական դարձած հանդիպումներ սփյուռքի հայկական կազմակերպությունների հետ:
Արտաքին գործերի նախարարը կարեւորել է Արցախի եւ տարբեր երկրների վարչատարածքային միավորների միջեւ ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված ջանքերի շարունակականությունը: Այս կապակցությամբ Մասիս Մայիլյանը նշել է, մասնավորապես, Ստեփանակերտի եւ Ավստրալիայի Ռայդ քաղաքի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների հաստատման մասին բանաձեւի ընդունումը՝ Արցախի պատվիրակության Ավստրալիա  կատարած աշխատանքային այցի նախօրեին: Ավստրալիայում ստեղծվել է Արցախի հետ Բարեկամության շրջանակ, որին անդամակցում են Դաշնային խորհրդարանի պատգամավորներ եւ սենատորներ, նախարարներ, ինչպես նաեւ Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետը, նահանգային խորհրդարանի վերին եւ ստորին պալատի խոսնակները, գիտնականներ, հոգեւոր դասի ներկայացուցիչներ եւ մշակույթի գործիչներ։ Բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման շարունակության մասին են վկայում նաեւ 2019 թվականի սեպտեմբերին Արցախի Հադրութի շրջանի եւ Ֆրանսիայի Իզեր նահանգի միջեւ ստորագրված Բարեկամության հռչակագիրը, ինչպես նաեւ 2019 թվականի հոկտեմբերին Արցախի ԱԳՆ ղեկավար Մասիս Մայիլյանի եւ Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանային խորհրդի նախագահ Լորան Վոքիեի կողմից ստորագրված համատեղ հռչակագիրը:
Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը նաեւ ընդգծել է Ստեփանակերտում հոկտեմբերին կայացած տարվա գլխավոր քաղաքական իրադարձության` «Համագործակցություն հանուն արդարության եւ խաղաղության» Արցախի բարեկամների համաժողովի կարեւորոթյունը, որը կազմակերպվել էր Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ եւ ՀՅԴ կողմից: Համաժողովին մասնակցել են խորհրդարանական բարեկամության խմբերի  եւ շրջանակների, քույր քաղաքների, ինչպես նաեւ Արցախի անկախությունը ճանաչած կամ Արցախի հետ համագործակցող տարբեր երկրների վարչատարածքային միավորների ներկայացուցիչներ. ընդհանուր առմամբ` շուրջ 30 երկրներից 150-ից ավելի ներկայացուցիչներ: Համաժողովի արդյունքներով միջոցառման մասնակիցներն ընդունել են հռչակագիր, որում կոչ են արել միջազգային հանրությանը ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր քայլերը՝ ժողովրդավարության առաջմղմանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդմանն ուղղված միջազգային համագործակցությանը Արցախի լիարժեք մասնակցության խոչընդոտները վերացնելու նպատակով: Համաժողովի շրջանակներում որոշում է կայացվել նաեւ ստեղծել Արցախի բարեկամների միջազգային ցանց՝ «Պրո Արցախ»՝ միջազգային հարթակում Արցախի մասին իրազեկվածությունը բարձրացնելու, նրա ժողովրդի օրինական շահերը պաշտպանելու, միջազգային գործընթացներում Արցախի ներգրավմանն աջակցելու նպատակով։
Մասիս Մայիլյանը հայտնել է, որ միջազգային կառույցներում Արցախի ԱԳՆ գործունեությունը հասնում է նոր մակարդակի. մասնավորապես՝ արցախյան կողմը սկսել է, առաջին հերթին` մարդու իրավունքների ոլորտին առնչվող միջազգային համաձայնագրերի դրույթների իրականացման  վերաբերյալ ազգային զեկույցներ ներկայացնելու գործընթաց: Այսպիսով, առաջին անգամ Արցախը Միավորված ազգերի կազմակերպությունում որպես պաշտոնական փաստաթուղթ տարածել է «Քաղաքացիական եւ քաղաքական իրավունքների մասին» միջազգային դաշնագրի դրույթների իրականացման վերաբերյալ պարբերական զեկույցը:
Մեկնարկել են «Տնտեսական, սոցիալական եւ մշակութային իրավունքների մասին» միջազգային դաշնագրի դրույթների կատարման վերաբերյալ զեկույցի մշակման աշխատանքները: Այս գործընթացի շրջանակներում Արցախի Հանրապետությունը ծրագրում է միանալ մարդու իրավունքների մասին միջազգային առանցքային կոնվենցիաներին։ Արցախը նաեւ ընդլայնում է իր ներգրավվածությունը գլոբալ խնդիրների եւ միտումների քննարկման գործընթացներում: Հենց այս համատեքստում է անհրաժեշտ դիտարկել Արցախի միանալը ՄԱԿ-ի «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգին», որի շրջանակներում Արցախում ստեղծվել է Կայուն զարգացման ազգային խորհուրդ, նախապատրաստվել եւ ՄԱԿ է ներկայացվել կայուն զարգացման նպատակների իրականացման վերաբերյալ ազգային զեկույցը:

The cornerstone of Artsakh’s foreign policy is the expansion of its international recognition, said Artsakh Foreign Minister Masis Mayilian at a press conference summing up the results of 2019.
The Foreign Minister noted that the cornerstone of Artsakh's foreign policy is expanding the scope of Artsakh's international recognition and international cooperation, strengthening interaction and friendship between Artsakh and other states, and expanding the Republic's involvement in the peace process, emphasizing that the main efforts of the Foreign Ministry have been focused on ensuring success in these processes.
Referring to the realization of the goals, Masis Mayilian noted that the year was quite effective. Not only have efforts continued to strengthen Artsakh's international relations, but steps have been taken to expand the geography of Artsakh's international cooperation. Thus, the working visits of the Artsakh delegation to Uruguay, Argentina, Australia, the United States, Russia, France and Egypt were held, within the framework of which the NKR Foreign Minister met with representatives of the political, public and scientific circles of the respective states. As a result of these meetings arrangements on cooperation were reached. Within the framework of the visits traditional meetings with Armenian Diaspora organizations took place.
The Foreign Minister of Artsakh stressed the importance of continuing the efforts on expanding the frameworks of the decentralized cooperation between the administrative units of Artsakh and different countries. In this regard, Masis Mayilian noted, in particular, the adoption of the resolution on establishing friendly relations between Stepanakert and the Australian city of Ryde in the run-up to the working visit of the Artsakh delegation to Australia. A Circle of Friendship with Artsakh was established in Australia, involving MPs and Senators of the Federal Parliament, Ministers, as well as the Prime Minister of the State of New South Wales, the Speakers of the Upper and Lower Houses of the State Parliament, scientists, clergy and culture representatives. The Declaration of Friendship signed between Hadrut region of Artsakh and Isere Department of France in September 2019, as well as the joint Declaration signed by Artsakh’s Foreign Minister Masis Mayilian and President of the Regional Council of Auvergne-Rhône-Alpes of the French Republic Laurent Wauquiez in October 2019 also testify to the continued strengthening of the friendly relations.
The Foreign Minister of Artsakh stressed the importance of the key political event of the year held in Stepanakert - the Friends of Artsakh Forum “Cooperation for the Sake of Justice and Peace” - organized jointly by the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh and the ARF Dashnaktsutyun. Representatives of parliamentary Friendship Groups and Circles, twin cities, as well as the administrative-territorial units, which had recognized the independence of Artsakh or cooperate with Artsakh, in general, over 150 representatives from about 30 states, participated in the Forum. Following the Forum, the participants adopted a Declaration, in which they called on the international community to take all necessary steps to remove the obstacles to the full-fledged participation of Artsakh in the international cooperation aimed at promoting democracy, as well as strengthening peace and stability in the region. Within the frameworks of the Forum, a decision was also made to create an international network of friends of Artsakh - “ProArtsakh” - with the aim of raising awareness of Artsakh in the international arena, protecting the legitimate interests of its people and promoting the involvement of Artsakh in international processes.
Masis Mayilian informed that the activity of the Foreign Ministry of Artsakh in international structures was reaching a new level; in particular, the Artsakh side had started a process of submitting national reports on the implementation of the provisions of international conventions, primarily in the sphere of human rights. Thus, for the first time, Artsakh disseminated in the UN a periodic report on fulfilling the provisions of the International Covenant on Civil and Political Rights. Works on the report on implementing the provisions of the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights were launched. Within the frameworks of this process, the Republic of Artsakh plans to accede to the core international human rights instruments. The Republic is also expanding its involvement in the process of discussing global issues and trends. Just in this context should be considered the adoption by Artsakh of the UN “2030 Agenda for Sustainable Development,” within the frameworks of which the National Council for Sustainable Development was established and the Voluntary National Review on the implementation of the ‘Sustainable Development Goals’ was prepared and submitted to the UN.