Հայաստանը պետք է ճանաչի Ադրբեջանում հայերի ցեղասպանությունը: Այս մասին հունվարի 16-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց « «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն, Հայաստանի առաջին օմբուդսմեն Լարիսա Ալավերդյանը:
Նա նկատեց, որ Ադրբեջանը՝ փոխառելով Օսմանյան կայսրության փորձը, շարունակում է ցեղասպանության քաղաքականությունը, եւ Հայաստանի իշխանությունները պետք է ճանաչեն այդ փաստը: «Կան սկզբունքներ, որոնցից չի կարելի հրաժարվել, օրինակ նրանից, որ Ադրբեջանը ստեղծվել է Օսմանյան կայսրության կողմից ցեղասպան քաղաքականությունը շարունակելու համար: Սակայն մենք դեռեւս չենք տեսնում միջազգային մակարդակով Հայաստանի ակտիվ աշխատանքները»,- նշեց նա:
Ալավերդյանի խոսքով՝ արդյունքում հայրենիքից զրկվել է 500 000 հայ, նրանցից 361 000-ը ժամանել է Հայաստան, 30 000-ը՝ Ղարաբաղ, եւ ավելի քան 100 000-ը ընդհանրապես ոչ մի տեղ չի գրանցվել:
Իրավապաշտպանը հույս հայտնեց, որ առաջիկա խորհրդարանական լսումները կանցկացվեն հենց այդ համատեքստում՝ բազմաթիվ փաստերի եւ փաստաթղթերի ներգրավմամբ: «Բացի այդ, կարեւոր է աշխատել ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին պետական աջակցություն տրամադրելու ուղղությամբ: Ցավալի է, որ այսօր նրանք նույնիսկ ներգրավված չեն բուժհաստատությունների պետպատվերի ցուցակներում: Փախստականներին աջակցելու խնդրանքները երբեք անպատասխան չեն մնացել ո՛չ նախկին, ո՛չ ներկա իշխանությունների օրոք, սակայն այդ ամենն արվել է մարդկային հարաբերությունների մակարդակով, իսկ ինստիտուցիոնալ մոտեցումը մինչ այժմ բացակայում է»,- եզրափակեց Ալավերդյանը:
Հիշեցնենք, որ 1988 թվականի փետրվարի 26-29-ին ադրբեջանական Սումգայիթ քաղաքում տեղի ունեցան հայերի զանգվածային ջարդերը, որոնց ժամանակ, պաշտոնական տվյալներով, զոհվեցին 27 եւ վիրավորվեցին հարյուրավոր հայեր: Մի քանի օրվա ընթացքում 18 000 հայ լքեց քաղաքը: 2 տարի անց՝ 1990 թվականի հունվարի 13-19-ին, հայերի զանգվածային ջարդեր տեղի ունեցան արդեն Բաքվում: Զոհվեցին մոտ 100 հայեր, ավելի քան 200 000-ը արտաքսվեցին:

Армения должна признать геноцид армян в Азербайджане. Об этом на встрече с журналистами 16 января заявила исполнительный директор общественной организации «Против правового произвола», первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян.
Она заметила, что Азербайджан, переняв опыт Османской империи, продолжил политику геноцида, и власти Армении должны признать этот факт. «Речь не идет о признании нового геноцида. Есть принципы, от которых нельзя отказаться, например от того, что Азербайджан был создан Османской империей для продолжения геноцидальной политики. Важно также на международном уровне поднимать вопрос того, что все президенты Азербайджана публично выступали с антиармянскими заявлениями. Однако мы пока не видели активной работы армянского государства на международном уровне», - отметила она.
По словам Алавердян, в результате родины лишились 500 тыс. армян: 361 тыс. прибыли в Армению, 30 тыс. – направились в Карабах, и более 100 тыс. человек вообще нигде не зарегистрировались.
Правозащитник выразила надежду, что предстоящие  парламентские слушания пройдут именно в этом ключе, с вовлечением множества фактов и документов. «Кроме того, важно работать также над тем, чтобы оказать государственную поддержку правопреемникам жертв геноцида. Печально, что сегодня они даже не включены в списки госзаказа в медицинских учреждениях. Просьбы помочь беженцам никогда не оставались без ответа и при прежних, и при нынешних властях, однако все это пока происходит на уровне человеческих отношений, а институциональный подход до сих пор отсутствует», - заключила Лариса Алавердян.
Напомним, что 26-29 февраля 1988 года в азербайджанском городе Сумгаит произошли массовые погромы армян, во время которых по официальным данным погибли 27 и были ранены сотни армян. 18 тысяч армян в течение нескольких дней покинули город. Спустя два года, 13-19 января 1990 года массовые погромы армян произошли уже в Баку. Погибли около 100 человек, более 200 тысяч были изгнаны.