Արդբեջանի նախագահը բարձրացրել է Հայաստանում, իր արտահայտությամբ, ֆաշիզմի հերոսացման թեման. Խոսքը Գարեգին Նժդեհի մասին է: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 18-ին, Բաքվի ջարդերի 30-ամյա տարելիցին նվիրված Հայաստանի եւ Արցախի ԱԺ-ների միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համատեղ հատուկ նիստում իր ելույթում նշեց Արցախի ԱԺ Հայրենիք» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Թովմասյանը:
Նրա խոսքով, ադրեբաջանական կողմը փորձում է ներքաշել նաեւ ռուս պատմաբանների եւ քաղաքագետների. «Այս քարոզչությանը հակազդելու համար մենք պարտավոր ենք ՌԴ պետդումայում տարածել հատուկ տեղեկանք այն մասին, որ 1988 թվականին Ադրբեջանում պղծվել է Խորհրդային Միության երկու կրկնակի հերոսի՝ Նելսոն Ստեփանյանի եւ Հովհաննես Բաղրամյանի հուշարձանները: Միթե նրանք էլ էին ֆաշիստներ: Շուշիի ազատագրումից հետո Նելսոն Ստեփանյանի կիսադրին վերականգնվել է, իսկ Հովհաննես  Բաղրամյանի կիսանդրին, որ կանգնեցված էր Կիրովաբադում, մնում է պղծված: Ահա ֆաշիզմի ցայտուն օրինակ: Ինձ թվում է՝ պետք է ստեղծել մի աշխատանքային խումբը, որը մեկ փաստաթղթում կամփոփի նմանատիպ բոլոր տվյալները: Մենք դա կարող ենք ներկայացնել ՌԴ պետդումային, հրապարակել տարբեր լեզուներով, տարածել ԵԽԽՎ-ում»,-ասսց Թովմասյանը:

Президент Азербайджана поднял, по его мнению, вопрос героизации фашизма в Армении: речь идет о Гарегине Нжде. Об этом сегодня, 18 января, на специальном совместном заседании межпарламентской комиссии НС Армении и Арцаха, приуроченном к 30-летию годовщины погромов армян в Баку, заявил депутат от фракции НС Арцаха «Родина» Артур Товмасян.
По его словам, азербайджанская сторона пытается вовлечь также российских историков и политологов.
«Для противостояния этой пропаганде мы обязаны распространить в Госдуме РФ специальную справку о том, что в 1988 году в Азербайджане были осквернены памятники дважды героев СССР Нельсона Степаняна и Ованнеса Баграмяна. Неужели и они фашисты? После освобождения Шуши бюст Нельсона Степаняна был реставрирован, а бюст Ованнеса Баграмяна, который был установлен в Кировабаде, до сих пор остается оскверненным. Вот яркий пример фашизма. Мне кажется, что необходимо создать рабочую группу, которая составит в одном документе все данные подобного рода. М можем представить его Госдуме РФ, опубликовать на разных языках, распространить в ПАСЕ», - отметил Товмасян.