Առնվազն 75 մարդ է տուժել շաբաթ օրը լիբանանյան մայրաքաղաքի կենտրոնում ոստիկանական ստորաբաժանումների եւ ցուցարարների միջեւ տեղի ունեցած բախումների հետեւանքով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Al Hadath հեռուստաալիքին։
Դրա տվյալներով՝ ավելի քան 30 ցուցարարներ տեղափոխվել են հիվանդանոցներ, մնացածներին տեղում օգնություն է ցուցաբերվել։
Նախկինում անկարգությունների դեմ պայքարի ուժերը ջրային հրանոթներ եւ արցունքաբեր գազով նռնակներ էին կիրառել ագրեսիվ տրամադրված երիտասարդության դեմ Պլյաս Էտուալ շրջանում, որտեղ գտնվում է խորհրդարանը։ Ցուցարարները փորձել էին ներխուժել հրապարակ, որպեսզի պահանջեն օրենսդիր մարմնի արձակումը։
Փողոցային ակտիվիստները իրավապահների վրա քարեր, պայթուցիկներ, բռնկվող խառնուրդով շշեր եւ սուր իրեր էին նետել, ինչի հետեւանքով կան տուժածներ։ Բախումներ հրահրողները կալանավորվել են իրավապահների կողմից։
Մայրաքաղաքի կենտրոն այժմ ուղարկվում են ռազմական ստորաբաժանումներ, որպեսզի թույլ չտան հաստատությունների, բանկերի եւ խանութների վրա հարձակումները։ Al Hadath-ը հայտնում է, որ իրավապահները քանդել են ցուցարարների կողմից Ռիադ Սալխա հրապարակում ստեղծված վրանային ճամբարը։
Ցույցերի նոր ալիքը Բեյրությում սկսվել էր երեքշաբթի օրը՝ այն բանից հետո, երբ ցուցարարների առաջնորդները հայտարարել էին իշխանության վրա ճնշումը ուժեղացնելու համար քաղաքացիական անհնազանդության մեկնարկի մասին։
Լիբանանում արդեն երրորդ ամիսը շարունակվող զանգվածային ցույցերը հոկտեմբերի 29-ին հանգեցրել էին կոալիցիոն կառավարության ղեկավար Սաադ Հարիրիի հրաժարականին։ Հանրապետության նախագահ Միշել Աունը դեկտեմբերի 19-ին կրթության նախկին նախարար Հասան Դիաբուին հանձնարարել էր նոր կաբինետ ձեւավորել։ Նրա թեկնածությունը պաշտպանել էր 128 պատգամավորներից 69-ը։ Նոր վարչապետի նշանակումը, սակայն, չի դադարեցրել բողոքի շարժումը, որի առաջնորդները ուզում են հասնել խորհրդարանի արձակմանը եւ արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը։

По меньшей мере 75 человек пострадали в ходе вспыхнувших в центре ливанской столицы в субботу столкновений между полицейскими подразделениями и активистами протестного движения, сообщает ТАСС со ссылкой на телеканал «Al Hadath».
По его данным, свыше 30 демонстрантов доставлены в больницы, остальным оказана помощь на месте.
Ранее силы по борьбе с беспорядками применили водяные пушки и гранаты со слезоточивым газом против толпы агрессивно настроенной молодежи в районе Пляс Этуаль, где находится парламентский дворец. Демонстранты пытались прорваться на площадь, чтобы потребовать роспуска законодательного органа власти.
Уличные активисты забрасывали стражей порядка камнями, петардами, бутылками с зажигательной смесью и острыми предметами. В результате среди них есть пострадавшие. Группа зачинщиков столкновений была задержана полицией.
В центр столицы сейчас перебрасываются воинские подкрепления, чтобы не допустить погромов учреждений, банков и магазинов. Как передал телеканал Al Hadath, стражи порядка ликвидировали палаточный лагерь, созданный демонстрантами на площади Риада Сольха.
Новая волна уличных акций в Бейруте началась во вторник после того, как лидеры протестующих объявили о переходе к кампании гражданского неповиновения с целью усилить давление на правящие круги.
Продолжающиеся в Ливане третий месяц массовые акции протеста привели к отставке 29 октября прошлого года главы коалиционного правительства Саада Харири. Президент республики Мишель Аун поручил 19 декабря сформировать новый кабинет экс-министру образования Хасану Диабу. Его кандидатуру поддержали 69 из 128 депутатов парламента. Назначение нового премьера, однако, не успокоило протестное движение, лидеры которого добиваются роспуска высшего законодательного органа и проведения досрочных выборов.