Թուրքիան կոչ է արել Եվրամիությանը դադարել «թուրք կիպրացիների նկատմամբ կողմնակալ քաղաքականությունը»՝ պաշտպանելով Միջերկրական ծովի ջրերում հորատման իր իրավունքը, հաղորդում է Reuters-ը:
«ԵՄ-ը 2003 թվականից լռել է մեր երկրի եւ արեւելյան Միջերկրական ծովի տարածքում թուրք կիպրացիների իրավունքների ուզուրպացիայի մասին»,-իր հայտարարության մեջ նշել է Թուրքիայի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Համի Աքսոն:
«Նախ Եվրամիությունը պետք է վերջ տա արհմիությունների նկատմամբ համերաշխության քողի ներքո այդ քաղաքականությանը, որը հեռու է իրականությունից, կանխակալ է եւ տարբերվում է երկակի ստանդարտներով»,-ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Կիպրոս կղզին կիսվել է 1974 թվականին թուրքերի ներխուժման հետեւանքով: Թուրքիան աջակցություն է ցուցաբերում Կիպրոսի հյուսիսում ներխուժած թուրք կիպրացիներին:
Վերջերս Թուրքիան սկսել էր հորատման աշխատանքներ իրականացնել Կիպրոսի ափերի տարածքում՝ առաջացնելով Հունաստանի եւ ԵՄ-ի իշխանությունների բացասական արձագանքը:

Турция призвала Евросоюз прекратить «политику предубеждения по отношению к туркам-киприотам», выступив в защиту своего права на бурение в Средиземноморском бассейне, сообщает Reuters.
«ЕС молчал с 2003 года об узурпации прав нашей страны и турок-киприотов в восточном Средиземноморье», - отметил в своем заявлении пресс-секретарь МИД Турции Хами Аксой.
«Евросоюз в первую очередь  должен положить конец этой политике под прикрытием солидарности профсоюзов, которая далека от реальности, предубеждена и отличается двойными стандартами», - говорится в заявлении МИД Турции.
Напомним, что остров Кипр был расколот в результате турецкого вторжения в 1974 году. Турция оказывает поддержку вторгшимся на север Кипра турецким киприотам.
Недавно Турция начала проводить работы по бурению у берегов Кипра, вызвав отрицательную реакцию властей Греции и ЕС.