Օրինագծերի այս փաթեթը վերաբերում է հանրային կառավարման ոլորտի բարեփոխմանը եւ դրա իրականացմանը։ Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովում երկրորդ ընթերցմամբ «Հանրային ծառայության մասին» եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրնագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ, հունվարի 20-ին ասաց Հայաստանի արդարադատության առաջին փոխնախարար Ռաֆիկ Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ հանրային կառավարման բարեփոխումների առաջին փուլը տեղի է ունեցել 2018 թվականին, համաձայն մարտի 23-ին ընդունված օրենքների։ «Այս օրենսդրական փաթեթով իրականացվելու է բարեփոխումների երկրորդ փուլը։ Հետագայում պետք է ներկայացվի նաեւ երրորդ փուլը։ Մինչեւ բարեփոխումների անցկացումը գոյություն ուներ հանրային եւ այլ ծառայությունների 17 տեսակ, իսկ 2018 թվականի փոփոխությունների արդյունքում դրանք մնացել են 12-ը։ Այդ փոփոխությունների օգնությամբ ծառայությունների այդ 12 տեսակներում կներդրվեն համակարգեր, որոնք նախատեսում են միասնական մոտեցում, այսինքն՝ ներդաշնակեցնում են մի շարք կանոններ»,- պարզաբանել է Գրիգորյանը։

Данный законодательный пакет касается процесса реформ общественного управления и его реализации. Об этом на заседании Национального Собрания в ходе обсуждения во втором чтении пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «Об общественной службе» и в смежные законы заявил 20 января первый заместитель министра юстиции Армении Рафик Григорян.
По его словам, первый этап реформ общественного управления, состоялся в 2018 году согласно законам, принятым 23 марта. «Этим законодательным пакетом проводится второй этап реформ. В дальнейшем должен быть представлен и третий этап. До проведения реформ существовали 17 видов общественных и других видов услуг, а в результате изменений 2018 года их осталось 12. С помощью этих изменений в эти двенадцать видов услуг внедряются системы, которые предусматривают единый подход, то есть гармонизируют ряд правил», - пояснил Григорян.