Մարդիկ միշտ հարց են տալիս, թե ինչու Հայաստանում մինչեւ հիմա «McDonald's» չկա։ Պարզապես խոսքն այս դեպքում հարցի տնտեսական կողմի մասին է։ Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում, առաջին ընթերցմամբ Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ընթացքում, հունվարի 20-ին ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ «McDonald's»-ը տուրիստական ընկերություն է, թեեւ այդ ընկերության մատուցած ծառայություններն ավելի թանկ են, քան տեղի ֆասթֆուդը։
Մելքումյանը չբացառեց նաեւ այն հնարավորությունը, որ ինչ-որ մեկն այս տարիներին, գուցե, մինչ այդ գրանցել է նման ապրանքանշան, եւ նշեց, որ Հայաստան եկող միջազգային բրենդները վերջնարդյունքում հայտնվում են դատավարության շրջանակում։
Այս պնդմանը պատասխանեց Հայաստանի արդարադատության առաջին փոխնախարար Ռաֆիկ Գրիգորյանը։ Փոխնախարարը, մասնավորապես, պարզաբանեց, որ գոյություն ունի «հայտնի ապրանքանշան» տերմինը, որը որոշում է հեղինակային իրավունքի հարցերը նման դեպքերում։

YEREVAN. – People always ask why there is no McDonald's in Armenia to this day. In this case, the matter is simply about the economic side of the issue. Opposition Prosperous Armenia Party MP, economist Mikayel Melkumyan, said this at the January 20 sitting of the National Assembly while discussing the bill on making addenda to the Civil Code.
According to the MP, McDonald's is a tourism company, though its services are more expensive than local the fast food companies.
Melkumyan also did not rule out the possibility that someone may have registered such a brand in recent years, but noted that, in the end, international brands coming to Armenia are ending up in litigations.
First Deputy Minister of Justice Rafik Grigoryan responded to this claim. He, in particular, clarified that there is a term "well-known trademark" that defines copyright issues in such cases.