Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփի հետ հեռախոսային զրույցից հետո համաձայնվել է հետաձգել երկրում թվային հարկի հավաքագրումը: Այս մասին նշված է The Wall Street Journal պարբերականում հրապարակված հոդվածում:
ԱՄՆ պաշտոնատար անձանց շրջանում պարբերականի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Մակրոնը Թրամփին զանգահարել էր կիրակի: Զրույցի ժամանակ նա համաձայնվել է մինչեւ ընթացիկ տարեվերջ հետաձգել նշված հարկի գանձումը: Թրամփը հայտարարել է, որ այս տարի առեւտրային տուրքեր չի սահմանի Ֆրանսիայից ներմուծվող ապրանքների վրա: Կողմերը պայմանավորվել են խորհրդակցություններ անցկացնել թվային հարկին առնչվող հարցերով: «Ամերկացի պաշտոնյաների խոսքով՝ Մակրոնը զիջել է Թրամփի կողմից գործադրվող ճնշմանը»,- նշված է հրապարակման մեջ:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ Մակրոնն ավելի վաղ Բեռլինում հանդիպել էր Թրամփի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ռոբերտ Օ՛Բրայենի հետ: Վերջինն իբր ֆրանսիացի առաջնորդին ասել է, որ թվային հարկը կարող է հանգեցնել Փարիզի եւ Վաշինգտոնի միջեւ «առեւտրային պատերազմի», ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի միջեւ: Հոդվածում նշվում է, որ այս հարցով կողմերի միջեւ խորհրդակցությունները շարունակվելու են Դավոսի տնտեսական համաժողովի շրջանակում ֆինանսների նախարարների մակարդակով:
Պարբերականը նշում է, որ ֆրանսիացի պաշտոնատար անձանց թվում աղբյուրը հստակեցրել է, որ Մակրոնը չի համաձայնվել նշված հարկն ամբողջությամբ չեղարկել: Ֆրանսիական կողմը կարող է դադարեցնել հարկի գանձումը պետությունների միջեւ խորհրդակցությունների ժամանակհատվածում, հստակեցրել է աղբյուրը:
2019 թվականի հուլիսի 11-ին Ֆրանսիայի Սենատը (խորհրդարանի վերին պալատ) ընդունել էր թվային ծառայություններ մատուցող խոշորագույն ընկերությունների հարկման մասին օրինագիծ: Այս հարկը վերաբերում է համացանցային հսկաների շահույթին, որ ստացվել է 2019 թվականի հունվարի 1-ից հետո եւ կազմում է Ֆրանսիայում ընդհանուր շրջանառության 3 տոկոսը: Դրա գործողությունը տարածվում է բոլոր ընկերությունների վրա, որոնց շրջանառությունը գերազանցում է աշխարհում 750 մլն եվրոն եւ Ֆրանսիայում 25 մլն եվրոն, ինչպես նաեւ ընկերությունների վրա, որոնց գործունեության ոլորտն ընդգրկում է առցանց գովազդը, համացանցային առեւտուրը կամ տեղեկատվության ագրեգատորների աշխատանքը:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերի սկզբին առեւտրային բանակցություններում ԱՄՆ ներկայացուցչի աշխատակազմից հայտարարել էին, որ Փարիզի կողմից ամերիկյան ընկերությունների դեմ թվային հարկի սահմանման հետ կապված Վաշինգտոնը կարող է ֆրանսիական 2,4 մլրդ դոլարի ապրանքների համար մաքսատուրքեր մտցնել: Այդ ապրանքների ցանկի մեջ էին մտնում կաթնամթերքը, ներառյալ պանիրը, ինչպես նաեւ փրփրուն գինին, կոսմետիկան, պայուսակները եւ ճենապակե արտադրանքը:

Президент Франции Эмманюэль Макрон после телефонного разговора с американским лидером Дональдом Трампом согласился отложить сбор цифрового налога в республике. Об этом говорится в статье, опубликованной в газете The Wall Street Journal.
По словам источников издания из числа официальных лиц США, Макрон позвонил Трампу в воскресенье. Во время разговора он согласился отложить взимание указанного налога до конца текущего года. Трамп заявил, что в этом году не будет вводить торговые пошлины на товары из Франции. Стороны договорились провести консультации по вопросам, касающимся цифрового налога. «По словам американских чиновников, Макрон уступил давлению со стороны Трампа», - говорится в публикации, передает ТАСС
Согласно сведениям газеты, ранее в Берлине Макрон встретился с помощником Трампа по национальной безопасности Робертом О'Брайеном. Последний якобы сказал французскому лидеру, что цифровой налог может повлечь за собой «торговую войну» между Парижем и Вашингтоном, а также между США и ЕС. Консультации между сторонами по данному вопросу, как говорится в материале, продолжатся на уровне министров финансов на полях экономического форума в Давосе.
Как отмечает издание, источник из числа французских официальных лиц уточнил, что Макрон не согласился полностью отменить указанный налог. Вместе с тем французская сторона может приостановить взимать его в период консультаций между государствами, уточнил данный источник.
11 июля 2019 года Сенат Франции (верхняя палата парламента) принял законопроект о налогообложении крупнейших компаний, предоставляющих цифровые услуги. Этот налог касается прибыли интернет-гигантов, полученной после 1 января 2019 года, и составит 3% от общего оборота во Франции. Под его действие подпадают все компании, чей оборот превышает €750 млн в мире и €25 млн во Франции, а также компании, чья сфера деятельности охватывает онлайн-рекламу, интернет-торговлю или работу агрегаторов информации.
В начале декабря прошлого года в аппарате представителя США на торговых переговорах заявили, что Вашингтон в связи с введением Парижем цифрового налога в отношении американских компаний может обложить пошлинами французские товары на сумму около $2,4 млрд. В перечень этих товаров вошли молочная продукция, включая сыры, а также игристые вина, косметика, сумки и фарфоровые изделия.