Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփի հետ հեռախոսային զրույցից հետո համաձայնվել է հետաձգել երկրում թվային հարկի հավաքագրումը: Այս մասին նշված է The Wall Street Journal պարբերականում հրապարակված հոդվածում:
ԱՄՆ պաշտոնատար անձանց շրջանում պարբերականի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Մակրոնը Թրամփին զանգահարել էր կիրակի: Զրույցի ժամանակ նա համաձայնվել է մինչեւ ընթացիկ տարեվերջ հետաձգել նշված հարկի գանձումը: Թրամփը հայտարարել է, որ այս տարի առեւտրային տուրքեր չի սահմանի Ֆրանսիայից ներմուծվող ապրանքների վրա: Կողմերը պայմանավորվել են խորհրդակցություններ անցկացնել թվային հարկին առնչվող հարցերով: «Ամերկացի պաշտոնյաների խոսքով՝ Մակրոնը զիջել է Թրամփի կողմից գործադրվող ճնշմանը»,- նշված է հրապարակման մեջ:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ Մակրոնն ավելի վաղ Բեռլինում հանդիպել էր Թրամփի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ռոբերտ Օ՛Բրայենի հետ: Վերջինն իբր ֆրանսիացի առաջնորդին ասել է, որ թվային հարկը կարող է հանգեցնել Փարիզի եւ Վաշինգտոնի միջեւ «առեւտրային պատերազմի», ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի միջեւ: Հոդվածում նշվում է, որ այս հարցով կողմերի միջեւ խորհրդակցությունները շարունակվելու են Դավոսի տնտեսական համաժողովի շրջանակում ֆինանսների նախարարների մակարդակով:
Պարբերականը նշում է, որ ֆրանսիացի պաշտոնատար անձանց թվում աղբյուրը հստակեցրել է, որ Մակրոնը չի համաձայնվել նշված հարկն ամբողջությամբ չեղարկել: Ֆրանսիական կողմը կարող է դադարեցնել հարկի գանձումը պետությունների միջեւ խորհրդակցությունների ժամանակհատվածում, հստակեցրել է աղբյուրը:
2019 թվականի հուլիսի 11-ին Ֆրանսիայի Սենատը (խորհրդարանի վերին պալատ) ընդունել էր թվային ծառայություններ մատուցող խոշորագույն ընկերությունների հարկման մասին օրինագիծ: Այս հարկը վերաբերում է համացանցային հսկաների շահույթին, որ ստացվել է 2019 թվականի հունվարի 1-ից հետո եւ կազմում է Ֆրանսիայում ընդհանուր շրջանառության 3 տոկոսը: Դրա գործողությունը տարածվում է բոլոր ընկերությունների վրա, որոնց շրջանառությունը գերազանցում է աշխարհում 750 մլն եվրոն եւ Ֆրանսիայում 25 մլն եվրոն, ինչպես նաեւ ընկերությունների վրա, որոնց գործունեության ոլորտն ընդգրկում է առցանց գովազդը, համացանցային առեւտուրը կամ տեղեկատվության ագրեգատորների աշխատանքը:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերի սկզբին առեւտրային բանակցություններում ԱՄՆ ներկայացուցչի աշխատակազմից հայտարարել էին, որ Փարիզի կողմից ամերիկյան ընկերությունների դեմ թվային հարկի սահմանման հետ կապված Վաշինգտոնը կարող է ֆրանսիական 2,4 մլրդ դոլարի ապրանքների համար մաքսատուրքեր մտցնել: Այդ ապրանքների ցանկի մեջ էին մտնում կաթնամթերքը, ներառյալ պանիրը, ինչպես նաեւ փրփրուն գինին, կոսմետիկան, պայուսակները եւ ճենապակե արտադրանքը:

French President Emmanuel Macron, after a phone talk with US leader Donald Trump, agreed to postpone the collection of digital tax in the republic, The Wall Street Journal reported.
According to US official sources, Macron called Trump on Sunday. During the talks, he agreed to postpone the collection of the tax until the end of this year. Trump said that this year he will not introduce trade tariffs on goods from France. The parties agreed to hold consultations on issues related to digital tax. According to US officials, Macron succumbed to pressure from Trump, TASS reported.
According to the newspaper, earlier in Berlin, Macron met with Trump's national security assistant Robert O'Brien. The latter allegedly told the French leader that a digital tax could entail a trade war between Paris and Washington, as well as between the US and the EU. Consultations between the parties on this issue will continue at the level of finance ministers on the sidelines of the Davos Economic Forum.
A source from among French officials said that Macron did not agree to completely cancel the specified tax. The French side may suspend its collection during consultations between the states, this source specified.
On July 11, 2019, the French Senate passed a bill on the taxation of major digital services companies. This tax applies to the profits of Internet giants received after January 1, 2019, and will be 3% of the total turnover in France. It covers all companies whose turnover exceeds € 750 million globally and € 25 million in France, as well as companies whose field of activity covers online advertising, online trading or the work of information aggregators.
At the beginning of December last year, the office of the US representative at the trade talks said that Washington could impose tariffs on French goods worth about $ 2.4 billion. These products included dairy products as cheese, sparkling wines, cosmetics, bags and porcelain.